Az új törvényes keret lehetőségeiről, a helyi szintű nemi esélyegyenlőség kihívásairól tanácskoztak tegnap Újvidéken. A hazánkban is alkalmazandó nemi megkülönböztetés-ellenes elvek alapját a helyi szintű nemi esélyegyenlőségről szóló európai határozat képezi, mely a helyi és regionális önkormányzatokra kivetítve foglalja össze a nélkülözhetetlen alaptételeket. A határozat fundamentális jogként említi a férfiak és nők egyenlőségét, s a diszkrimináció, az előnytelen helyzetből eredő megkülönböztetések megszüntetését szorgalmazza. Sürgeti a döntéshozási szervekben való azonos arányú nemi megoszlás biztosítását, mely elengedhetetlen alapköve egy demokratikus társadalomnak. Olyan tervezetek kialakítására van szükség mindezek gyakorlati megvalósítása érdekében, melyek, egyrészt, rendelkeznek a megfelelő anyagi támogatással, másrészt pedig valóban alkalmasak arra, hogy implementálják azokat az adott helységben.
A tanácskozáson részt vett Jadranka Beljan-Balaban tartományi helyi önkormányzati titkár, akit arról kérdeztünk, milyen haszna lehet a gyakorlatban a határozat folyamatos alkalmazásának.
– Fontos, hogy a társadalom szélesebb rétege vegyen részt a nemi esélyegyenlőségi feltételek megteremtésében, kizárólag a politikai pártok részvétele nem hozhatja meg a várt eredményeket. Most, a helyi önkormányzatok átszervezésének ideje alatt lényeges, hogyan történik meg ez az átszervezés. Konkrét eredmény lehet például, ha a nők olyan beosztásban kezdenek el dolgozni, melyek eddig kizárólag férfiak által végzett feladatokat jelentettek.
Arra a kérdésre, hogy mi jellemzi a jelenlegi vajdasági helyzetképet a nemi esélyegyenlőség terén, Beljan-Balaban elmondta, a kép inkább negatív, mint pozitív, mert azokon a pozíciókon, ahol a legfontosabb döntések születnek, még ma is nagyon kevés a nő.
– Csak két olyan helyi önkormányzat létezik Vajdaságban, melynek nő áll az élén, az egyikük Pancsova polgármestere. Ez az adat jól mutatja, mennyire messze állunk még az ideális feltételektől – közölte a helyi önkormányzati titkár.
Miroslav Vasin tartományi foglalkoztatásügyi titkár kijelentette, a tanácskozás annak a felismerésnek az eredménye, mely szerint nemi esélyegyenlőséget nem lehet teremteni köztársasági vagy tartományi szinten, ahhoz helyi szinten kell lépni. Arra a kérdésre, melyek lesznek az első lépések, Vasin elmondta, minden önkormányzatnak fel kell állítania egy nemi esélyegyenlőségi bizottságot.
– Az önkormányzatoknak meg kell határozniuk, melyek azok a tevékenységek, melyeket finanszírozni kívánnak, s ezeket bele kell szőniük abba az úgynevezett nemi egyenlőségi költségvetésbe, melynek végső célja megfelelő anyagi hátteret biztosítani ahhoz, hogy minden helyi intézményben alkalmazzák az egyenlőség alapelveit – mondta Vasin.