2024. november 26., kedd

Kommunikációs csatornát teremteni

Újvidéken tegnap megnyílt a Civil Hidak Építése elnevezésű kétnapos konferencia, melyen magyarországi, szerbiai és a nyugat-balkáni régió más országaiból érkezett civil szervezetek vesznek részt.

Az Európai Unió elnökségét 2011 januárjától Magyarország veszi át, s ezt a féléves ciklust nagy érdeklődéssel várják Szerbiában, azt remélve, a szomszédos állam elnöklése jelentősen meggyorsíthatja Szerbiának az EU-hoz való közeledését. Mindebben nagy szerepet játszanak a civil szervezetek, melyek a határokon átívelő együttműködés révén könnyen kialakíthatnak egyfajta európai légkört a csatlakozni kívánó nyugat-balkáni államokban is – hangzott el azon a tegnap megnyílt kétnapos tanácskozáson, melynek témája a 2011-es magyar EU-elnöklés, valamint a nyugat-balkáni térség Európához való közeledése a civil szervezetek kapcsolatainak kihasználásával. A konferencia a budapesti Európa Ház, az Európai Balkán Alap, valamint a szabadkai Helyi Demokrácia Ügynöksége nemkormányzati szervezetek együttműködésében jött létre.

Barabás Miklós, a program létrehozását kezdeményező Európa Ház igazgatója az újságíróknak elmondta, ez egy jó előkészület mindenki számára a magyar elnökségre, melynek egyik prioritása éppen az unió bővítése lesz. Az elsődleges célja ennek a konferenciának feltétlenül az kell, hogy legyen, hogy Magyarország és a nyugat-balkáni térség közötti kapcsolatokat minél magasabb szintre emelje.

– Mindannyian tudjuk azt, hogy nem a civil szervezetek a döntéshozók, a döntéseket a politikusok hozzák. Viszont a mindenkori kormányzat céljának kell lennie, hogy a várhatóan bekövetkező politikai lépések a társadalom támogatásával történhessenek majd végül meg. Itt kerülnek a figyelem középpontjába a társadalmilag nagy jelentőséggel bíró civil szervezetek, melyek tapasztalatokat szerezve térhetnek haza, s ezek a tapasztalatok olykor felbecsülhetetlenek. Úgy kell az elnökséget előkészítenünk, hogy a közben megkezdett együttműködések, kapcsolatok annak befejezését követően is élénkek maradjanak – jelentette ki Barabás.

Morvai-Horváth Hedvig, az Európai Balkán Alap igazgatója is a kapcsolatteremtés fontosságára helyezte a hangsúlyt.

– Reméljük, a mai kezdeményezés az elnöklés alatt olyan konkrét eredményekhez is vezethet majd, amely minden érintett hasznára válik. Az eredmény többszintű lehet, kihathat egyrészt a politikum döntéseire, másrészt pedig a szervezetek kapcsolatainak az ápolására is. Szeretnénk, ha a régió szervezetei könnyen továbbíthatnák véleményüket Magyarország, s ezáltal az unió felé. A magyar elnökséget elsősorban mint kommunikációs csatornát kell kihasználni, e ezáltal a közös projektek létrehozására, EU-s források együttes megpályázására is lehetőség nyílhat – fogalmazta meg az alap igazgatója.

A konferencia ma az újvidéki városi képviselő-testületben folytatódik.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás