Borsod-Abaúj-Zemplén megyében 11 települést kellett teljesen vagy részben kiüríteni, 5000 embert telepítettek ki. Sokak otthona – egész életük munkája – kártyavárként dőlt össze.
Egri Sándor szolnoki újságíró, a Kárpátok-Tisza Nemzetközi Fejlesztési Egyesület elnöke árvízi építőtábori mozgalmat indított, az árvízi károk elhárítására határon túli magyar fiatalokat is várnak. Július elejétől szeptember elsejéig egy-két hetes turnusokban váltanák egymást a brigádok. Amikor felhívtuk telefonon, épp Edelény polgármesterével tárgyalt, az építőtábor majdani résztvevőinek elszállásolását szervezi.
– Úgy gondoljuk, a bajbajutottakon a fiatalok is szeretnének segíteni. Hogyan tudnak humanitárius segélyezést gyakorolni? Nem tudnak bútort, ruhát, élemiszert küldeni. Kizárólag a két kezük munkájával tudnak segíteni. S bár ebben a térségben elég nagy a munkanélküliség, van elég munkaerő, de egészen más a mondanivalója, üzenete annak, ha egy helyi munkaerőt alkalmaznak közmunkásként, vagy pedig ha az ország, illetve a Kárpát-medence egész területéről ide, Borsod-Abaúj-Zemplén megye árvízsújtotta vidékére jönnek a fiatalok dolgozni. Tizenegy településről van szó, Miskolc közelében (a legtávolabbi Miskolctól körülbelül 30 kilométernyire van). Egy-egy településen különböző mértékűek a sérülések, az árvízi károk. A legnagyobb kárt a magántulajdonban fedeztük fel, azokon a településeken, ahol a házak vízben álltak, a vályogépületek összedőltek, vagy összedűlőben vannak. Ezek kárfelmérését most végzik. Újabb légköri csapást jelzett a hidrometeorológia, ezért a homokzsákokat nem szedik fel a helyükről, erre körülbelül két hét múlva kerülhet sor. Akkor már elég komoly munkaerőre lesz itt szükség. És akkor már megkezdődik a romeltakarítás, hogy majd megindulhasson ennek nyomán az újjáépítés. Az építőtáborba érkezők az árterületeken részt vesznek az árkok, csatornák, átterelők takarításában is – magyarázta Egri Sándor.
Mint mondta, 14 éves kortól várják a fiatalokat, rájuk napi 6 óra hosszás, a 18 éven felüliekre 8 óra munka vár.
– Fizikai munkáról van szó, de nem embernyűvőről, nem aratni kell hajnaltól késő estig, hanem megfelelő időbeosztásban dolgoznak, kis szünetekkel a fiatalok. Felső korhatár nincs, mindenki fiatal, aki annak érzi magát. Az egyéni jelentkezőktől azt kérjük, mindenki szervezzen maga köré brigádot. Nem baj, ha nem éri el a 12 főt a brigádlétszám, ha legalább 6-an, 8-an vannak, akkor már egy jelentős erőt képviselnek – hallottuk Egri Sándortól.
A 14 éven felüli korosztályon belül mindenki számításba jöhet: középiskolások, sportegyesületek, különböző klubok tagjai, cserkészek, az egyházi ifjúsági szervezetek, egyszóval: mindenki, aki segíteni akar.
– Azért járom most végig a katasztrófasújtotta településeket, hogy szemügyre vegyem az épitőtábor elhelyezésének körülményeit is. Miskolc városában lesz kollégiumi elhelyezés, hiz a várostól 3 kilométerre van Felsőzsolca, az egyik árvízkárokat szenvedett település. Autóbusszal meg lehet oldani az utaztatást. Más településen is meg tudjuk oldani az elszállásolást, a tisztálkodást, étkezést. Minden településen azokat a családokat, amelyek házai rommá váltak, iskolákban, óvodákban, művelődési házakban szállásolták el, a település ellátja őket élelemmel. Az építőtáborban dolgozók kedvéért megnövelik a napi adagok számát. Minden táborrról külön-külön fogunk gondoskodni és a jelentkezőket is tájékoztatjuk majd a körülményekről. Munkaeszközre sincs szükség, mert van. Csak munkásnadrágot kell hozni és kemény lábbelit, építőtábori trikót és sapkát tudunk adni. Óriási az érdeklődés, elsősorban a Dunántúlról és a fővárosból, de a Duna–Tisza közéről is jelentkeznek folyamatosan. Öt teljes brigád már készen van, az egyéni jelentkezők is gyűjtik maguk köré a brigádtagokat. Vajdaságba, Romániába, Ukrajnába, Szlovákiába is eljuttattuk a felhívást – sorolta Egri Sándor.
A Kárpátok-Tisza Nemzetközi Fejlesztési Egyesület egyébként vidék-, terület- és régiófejlesztéssel foglakozik, minden esetben a folyóhoz, vízhez kapcsolódóan. Foglalkoznak a víz- és falugazdálkodás kérdéseivel, tavaly nyáron jelentős részt vállaltak a Tisza forrásának újjáépítésében – ahogy Egri fogalmaz –, a kezük munkájával vettek ebben részt.
Szerdán is egy nagyobb körúton volt beszélgetőtársunk. Mit látott? – kérdeztük tőle.
– Mindenütt homokzsákot láttam, nem szedik fel – mint már említettem –, amíg biztossá válik, nem lesz újabb áradás.
Erkölcsileg is óriási jelentősége az ifjúsági építőtáborban való munkának, hisz a személyes jelenlét minden segítség esetében hozzáadott értéket jelent. A szolidaritás megnyilvánulása az árvízi építőtábor. A megroggyant, összeomlott vályogházak tulajdonosai szinte kivétel nélkül szegény, magányos emberek, akiknek a családja is nehéz helyzetben van. Tehát a családon belül sem tudnak egymásnak segíteni, illetve elmagányodosodott idős emberek is elvesztették azt, amit egy élet munkájával összekuporgattak. A jelentkezést Egri Sándor a jaszkun@externet.hu e-mail címen, illetve a 0036-30-279-1419-es telefonszámon várja.