A kamenicai központ kettes blokkjának megnyitásával szívátültetések végzésére is lehetőség nyílik majd, de a tüdőrák gyógyítása is a régióban legkorszerűbbnek számító eljárásokkal fog történni. A tervek szerint a jövő év végéig szerelik fel az új objektumot.
A megfelelő ütemben haladnak, s körülbelül kilencvenszázalékos teljesítettségig jutottak el a munkálatok a kamenicai klinika 2-es komplexumának kiépítése körül – erről győződhetett meg tegnap saját szemével is Bojan Pajtić tartományi kormányfő és Momčilo Milović, a Tartományi Nagyberuházási Alap igazgatója. Az építkezés és az azzal egyidejűleg végzett felújítási munkálatok költségeinek fedezésére az eddigiekben 1,4 milliárd dinárt különítettek el az említett tartományi alapból.
– A nagyberuházási alap révén a kamenicai 2-es blokk két új emeletet kap, az épület harmadik emeletét pedig összekötjük a régebbi intenzív sebészettel. Az intenzív sebészet helyén egy, a legkorszerűbb technológiákat alkalmazó kombinált (hibrid) beavatkozásokat nyújtó műtőtermet létesítünk – jelentette ki dr. Miroslava Trifković, a Tüdőgondozó Intézet betegellátási osztályvezetője.
Elmondta, a 2-es blokkban helyezik el a tizenhárom fekvőbeteg ellátását biztosítani képes új szívsebészetet is, melynek köszönhetően ötven százalékkal tudják majd növelni a sebészet befogadóképességét.
– Jelentős előrelépést fog jelenteni a 2-es komplexum megnyitása, hiszen több beteget leszünk képesek fogadni, s gyorsabb betegellátást tudunk biztosítani pácienseinknek – tette hozzá.
A vajdasági kormány elnöke a munkálatok megtekintését követően emlékeztetett arra, hogy a tartomány kormányának segítségével új szülészet, rehabilitációs központ, sürgősségi központ épült, Vajdaság kórházai pedig jelentős mennyiségű új, korszerű felszereléshez jutottak. A kamenicai 2-es blokk a legújabb vállalkozás, melynek révén sokkal több beteg gyógyítására nyílik lehetőség a régió egyik legmodernebb kórházában.
– Szívátültetések elvégzésére születnek meg a feltételek, továbbá a tüdőrák kezelése is a lehető legmagasabb szinten folyhat majd itt. Az előttünk álló években egy, a fekete-erdői klinikához hasonló központ létrehozásával emberéletek százezrei válhatnak menthetővé, az ilyen magas színvonalú egészségügyi ellátás mindenképp megilleti a vajdaságiakat – hangsúlyozta a kormányfő.
A jövő év végéig összegyűlik majd annyi pénz, hogy a lehető legmodernebb berendezésekkel szereljék fel a megnyitásra váró részlegeket. A gond, ahogyan a Sürgősségi Központ esetében, úgy itt is, a munkaerőhiány lesz, a köztársasági egészségügyi minisztérium ugyanis nem támogatja új munkaerő foglalkoztatását. A munkaerőhiány kérdésével kapcsolatban Pajtić határozott állást foglalva kijelentette, a tartományi kormány nem fogja annyiban hagyni a dolgot, s nem fogja megengedni, hogy bizonyos bürokráciával kapcsolatos problémák meggátolják az újonnan átadott egészségügyi intézmények zavartalan működését.
– Minden egyes új létesítmény építésébe a köztársasági minisztérium jóváhagyása mellett kezdtünk bele – fogalmazott.
Milan Antonić, a Tüdőgondozó Intézet igazgatója reményét fejezte ki, hogy hamarosan „győzedelmeskedik a józan ész”, és sikerül a káderkérdéseket is rendezni, a Sürgősségi Központban és Kamenicán egyaránt.