2024. november 24., vasárnap

A régi idők busza

Pesti kolbászárusból lett nosztalgiabusz-sofőr – Egy Ikarosz 311-es története
A büszke tulajdonos, Német László és az Ikarosz 311-es (Fotó: Lakatos János)

A pesti férfi hobbiból vett egy régi buszt, de a helyzet rákényszerítette, hogy most ebből éljen. 6000 munkaórát dolgoztak a 45 éves Ikaroszon, most tökéletes állapotban van. Az öreg busz nem csak nosztalgiajáratokon közlekedik, hanem filmekben is szerepel

Német László, Budapestről egy Ikarosz 311-es busz büszke tulajdonosa. Ezt a típust 1954-ben kezdték gyártani, 5000 köbcentis Csepel motorral. 100 kilométeren 16 liter üzemanyagot fogyaszt. László kolbászt árult az Ikarosz gyárban, amikor megtörtént a nagy találkozás. Később őszinte szerelem lett belőle, s ma már az ex-kolbászárus gépparkja számos oldtimerrel büszkélkedhet. Lászlóval a hobbiból lett munkáról az Ikarosz utasterében beszélgettünk.

– Honnan az ötlet, hogy nosztalgiajáratot indítson?

– Az ötlet onnan, hogy az Ikarosz gyárba jártam kolbászt árulni. Frankón. Egy hét alatt egy tonna kolbászt adtam el. Minél rosszabb helyzetbe került a gyár, annál kevesebb kolbászt adtam el. Végül már csak 5 kilogrammot vettek három hónap alatt. Ekkortájt hoztak a gyárba felújítani 3 régi buszt, Németországból. Megtetszettek, kicsit utánajártam, és találtam egy elégé rossz állapotban lévőt. Megvettem, és évekig cementraktárnak használtam. Az volt a tervem, hogy a külső részét eredeti formájába állítom vissza, belülről pedig lakókocsivá alakítom. Amikor befejeztem a külsejét, az ismerősök győzködni kezdtek, hogy ne lakókocsit, hanem buszt csináljak belőle. Végül busz lett.

A busz eredeti pompájában lévő utastere, a Budapest–Kishegyes út után

– Azóta vett más régi járműveket is?

– Megvettem a régi, földművelésügyi miniszter Volga M21-esét, vettem két Csepel autót, egy orosz UAZ terepjárót és egy Niza mentőt. Ennek tökéletes az állapota, Európában ez az egyetlen ilyen. Vannak motorjaim is, ezeket roncsként vásárolom, és én újítom föl őket.

– Az összes járművet egyedül újította föl?

- Igen, kivéve a buszt. Azt egy féllábú emberrel csináltuk meg, majdnem a végéig. Kb. hétmillió forintnyi anyag ment bele, és kb. 6000 munkaórát dolgoztunk rajta. Minden egyes részét egyenként újítottuk fel, és vennem kellett még két buszt az alkatrészek miatt. Legnehezebben az ablakokat tudtam összegyűjteni.

– Mit kell tudni az Ikarosz 311-esről?

– 1954-ben kezdték gyártani, 5000 köbcentis Csepel motorral. 35 ember szállítására alkalmas, és az utazósebessége 70 kilométer óránként, de a százat is ki lehet belőle pörgetni. Utazósebességnél 16 liter a fogyasztása 100 kilométeren. Az én buszomat 1964-ben gyártották, de a felépítése megegyezik az első példányéval. Ez a széria annyira sikeres volt, hogy 82 országba szállította az Ikarosz. Az arab országoktól kezdve egészen Amerikáig. Belgrádban 20 évvel ezelőtt még Ikaroszok voltak a városi buszok.

– Mi mindenre használja a buszt?

– Járom vele az országot, és bérbe lehet venni különböző célokra. Igazából a helyzet kényszerített rá, hogy a hobbim legyen a munkám. Nem akartam a busszal ilyen sokat járni, de a másik üzlet annyira rosszul ment, hogy muszáj volt. Sokfelé megfordulok, és már filmben is szerepelt az Ikaroszom. Feltűnik a Szabadság, szerelem című filmben, és a Szeress most! című sorozatban.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás