2024. július 17., szerda

Mindenről, ami a fiatalokat érdekli

Milyen újdonságok várják a Képes Ifjúság olvasóit? – A lap új szerkesztője Vígi László

A nyári szünet után szerdától ismét megjelenik lapunk mellékleteként a Képes Ifjúság. A lap új szerkesztője Vígi László. Új koncepció, megújult tartalom várja az olvasókat. S még egy fontos újdonság: a középiskolák magyar tagozatain a négyéves szakok elsős diákjai ingyen kapják majd szerdánként a Képes Ifjúságot.

A Képes Ifjúság rendszeres olvasói jól ismerik Vígi László írásait, mások viszont nem, ezért először is arra kértük, mutatkozzon be olvasóinknak:

Vígi László (fotó: Gergely József)


– A nevem Vígi László, temerini születésű, többlaki ember vagyok, aki otthonának tekinti Újvidéket, Óbecsét és Magyarkanizsát is, Zentán is sokszor lesz dolgom, lassan betöltöm a 26-ot, háromgyermekes apa vagyok és élek-halok a lakodalmas zenéért - ezekből két dolog nem igaz.

Foglalkozom még nyelvekkel is, okleveles angol tanár vagyok papíron, a gyakorlatban egy komputer előtt ülök és a közbeszerzésekről olvasok, amiketmajd végzek is, a Középiskolások Művészeti Vetélkedőjének szervezésében is benne vagyok.

Ami a Képes Ifit illeti: 2002 óta publikálok, főleg zenei témákról és kulturális programokról, a főzésről (még) nem. Szabó Palócz Attila szerkesztése idejében kerültem a képbe.

Milyen ifjúsági lapot szeretnél szerkeszteni, a fiatalok mely rétegének?

– Azoknak készül az újság, akik majd érintkező pontot tudnak vagy akarnak felfedezni a lapunkban. Nem célunk mindenkit kiszolgálni, mert abból csak káosz lenne. Hazudnék ha azt mondanám, hogy egy kicsit nem magunknak csináljuk az újságot, mert minden, ami belekerül, a lapnak dolgozó újságírókat is érdekli. Tehát mindaz, amiről mi is szívesen olvasnánk máshol, csak nincs hol. Ami a Képes Ifjúság lényege lesz s volt is, csak egy kicsit elveszett vagy a nem megfelelő módszerrel volt tálalva, az, hogy az itteni fiatalnak a véleményét és ún. küzdelmeit tükrözzük úgy, hogy a fiatal írja meg. Ebbe pedig sok minden belefér. Közhelyesen de a „fiatalokról, fiataloknak” szlogennel is élhetnénk, olyan momentumokkal, amikkel csak mi foglalkozunk.

Milyen változások várhatók, mennyiben lesz más mostantól a lap? A fiatalok milyen témákat, tartalmakat olvashatnak?

– Ami újdonságnak mondható, az a nyelvtanulási rovatok bevezetése lesz. A hangsúly a szerben és az angolon lesz. Ha a tantervet, illetve az iskolákban tanítottak tempóját követnénk, az nem lenne túl hálás, mert nem lehet mindent módszeresen lefedni. Számról számra foglalkozunk majd nyelvtani témákkal, dalszövegek fordításaival, a szerb és az angol kortárs irodalommal. Dráma-, forgatókönyvrészletek, képregények és viccek is képezhetnek egy-egy témát, házi feladattal. Lesz például A hét szava, melyben definiálunk egy érdekesebb szót s egy példamondatban felhasználjuk. Mivel heti lap vagyunk bőven van tér és lehetőség változatosnak maradni.

Emellett lesz egy retrospektív rovat, amely az elmúlt hetet hivatott áttekinteni, ez lesz az Ez volt rovat. Ebbe a kalapba belefér egy kis lokálpolitika, helyet kapnak majd lényeges közéleti történések, sporthírek, aktuális világrengető globális lépések, egy kis humorral. A felsorolt hírekből egyet kiemelünk s egy oldalas cikkben részletezzük, megmutatjuk a hátteret, körbejárjuk a témát.

Munkásprofil rovatunkban különböző foglalkozások kerülnek bemutatásra, hogyan lehet egy bizonyos munkát megszerezni, álmainkat megvalósítani, s, hogyan telik egy napja annak, aki azt az adott munkát végzi. Ebbe beletartozik a kutyafodrásztól, a szódásüvegtöltőig, minden.

Egy, a fotózás fortélyait bemutató rovat is indul, valamint komolyabban foglalkozunk hazai ökológiai problémákkal is.

Ezek, mondhatni, csak a legfontosabbak…

Mennyire lesznek benne a lapban a mindennapi gondok, amelyekkel szembetalálják magukat a fiatalok. Például: borsos egyetemi tandíjak, egyes iskolában néhány tantárgyat szerbül tanulnak a magyar diákok, elavultak a házi olvasmányok, illetve hasznos információk ösztöndíjakról,a fiatalokat érintő -- érdeklő -- közéleti/politikai kérdésekről stb.

– Nem szeretnék egy ,,nyavalygó'' újságot vezetni. Értem ez alatt, hogy az oldalak ne éreztessék mindig a fiatallal, hogy minden elveszett. De banalizálni se akarjuk a tényeket. Tükörként szolgáljon, de a tükörben mutasson meg minden lehetőséget – ne csak a problémára koncentráljon. A pályaválasztási rovatunkkal, illetve a Munkaprofillal remélem megnyitunk néhány ajtót.

Az irodalom, képzőművészet terén szárnypróbálgató fiatalok kapnak-eközlési, publikálási lehetőséget például?Végeztek e közvélemény-kutatást,. hogy mi érdekli a mai fiatalokat?

-Mikor mi voltunk középsulisok, akkor is érkeztek hozzánk promótálni a lapot az iskolába. Ezt a hagyományt mi is tiszteletben tartjuk, annyi különbséggel, hogy riportban is beszámolunk az iskolai vizitekről. S ha már ott vagyunk ki is kérdezzük a tanulókat, kiosztunk pár „házifeladatot”, hogy miről várunk írásokat. De az egyetemisták világával is óhajtunk foglalkozni. Egyetemista szférából is meg akarjuk érinteni és mozgatni az embereket.

Közvélemény kutatás majd az interneten folyik, illetve megfigyeljük, mely együtteseket firkálják a padra a fiatalok. Ha a közösségi oldalakat nézzük, a Facebook rendelkezik a legnagyobb úgymond „nevelői” helyzettel. Van egy Képes Ifi online csoportunk, és egy „civil” profilja is a Képes Ifinek a Face-en. Akik itt tagok,azok hétről hétre kapnak egy levelet, hogy, mit fognak találni a soron következő nyomtatott számban, illetve kapnak egy heti összefoglalót, hogy mi minden történt a honlapon. Módszeresen „támadunk”.

Mit ajánlasz az olvasók figyelmébe e jövő heti lapszámból?

– Szeptember nyolcadikán, szerdán kezdünk, kézenfogva a Magyar Szóval, mellékletként. 50 dinárért már olyan, mintha ajándékba adnánk.

Megjegyzem, hogy az első szám még nem fogja reprezentálni a tanévre tervezett lapstruktúrát. Ez inkább egy nyársummázó szám lesz. Nem fog minden beférni a nyomtatott verzióba, de a honlapon teljesen egészében olvashatóak lesznek a cikkek, további cikkekkel, amik nem is kerültek be az újságba. Itt emelném ki a megújult honlap interaktívabb természetét,ami megérne egy külön interjút… S egy kivételes szereplője is lesz hetente a lapnak, ő Sanyi, a bagoly.

Kik a szerkesztőség tagjai, aszerkesztőségen kívüliektől is számítasz írásra?

Külsősökként számítunk azokra a vállalkozó kedvű fiatalokra, akik rajzolnak, írnak, fényképeznek, utána következünk mi, akik így vagy-úgy, hébe-hóba sűrűbben írunk, moderálunk, szervezkedünk: Bálint Tibor, Berkes Miklós, Csillik Blanka, Czini Ákos, Diósi Árpád, Grabovac Dávid, Kovács Ágnes, Laskovity Ervin, Lénárd Róbert, Mészáros Anikó, Molnár Edvárd, Mucsi Katalin, ifj, Rácz József, Roginer Oszkár, Szabó Palócz Orsolya, Szarvas Albert, Szerda Zsófia, Szögi Csaba, Vatai Dávid. Ha kihagytam volna még valakit, ne haragudjatok. Sokan vagytok és ez erőt ad, hogy valami nagyon jó kerüljön ki mindannyiunk keze alól! A nevek közül nagyjából hatan, heten vagyunk, akik a szerkesztőség magját képezzük.

Előfizetés ajándékba

Minden elsős középiskolás, aki négyéves, magyar tannyelvű szakra iratkozott Vajdaságban, szeptembertől kezdve az iskolaév végéig ajándékba kapja a Magyar Szó szerdai számát, benne a Képes Ifjúsággal. A Magyar Nemzeti Tanács támogatásával működtetett program célja, hogy jutalmazza azokat a tizenéveseket, akik – négyéves képzést választva – esélyt adtak maguknak a majdani egyetemi, főiskolai továbbtanulásra. A későbbiek során a program kiterjedhet majd a hároméves szakokra iratkozottakra is, ám ennek pillanatnyilag nem volt meg a kellő anyagi fedezete.

A Magyar Szó és a Képes Ifjúság munkatársai hamarosan személyesen is kapcsolatba lépnek az érintett középiskolák igazgatóival, hogy az ifjúsági mellékletet tartalmazó szerdai Magyar Szó közvetlenül az iskolákon keresztül juthasson el a diákokhoz.