2024. november 26., kedd

Százezer eurós szemét

Újvidéken havonta 600 tonna műanyag flakont dobnak ki, de ennek csak 5-7,5 százaléka kerül újrahasznosításra

Új helyre váró PET-konténerek a közvállalat udvarán (Fotó: Virág Árpád)

Egyes becslések szerint Újvidéken mintegy 600 tonna műanyag flakont dobnak ki az emberek havonta, a Köztisztasági Közvállalat a jelenlegi körülmények között ennek mindössze 5-7,5 százalékát, azaz havi 30-45 tonnát tud begyűjteni. Újvidék havi 100 000 eurót veszít a kidobott PET palackokkal. Ahhoz, hogy az elvárásoknak megfelelő optimális szintre tudják emelni a flakonok begyűjtését, még legalább ötszáz konténerre lesz szükség.

Újvidéken, a tavalyi év közepe táján helyezték ki a „hagyományos” konténerek mellé az első, műanyag flakonok begyűjtésére szolgáló, úgynevezett PET-konténereket. A Köztisztasági Közvállalat akkor 220-at szerzett be összesen, s az első beszámolók szerint igencsak meg voltak elégedve a polgárok reakciójával, az emberek pozitívabban fogadták a szelektív hulladékbegyűjtést, mint azt sokan feltételezték. A fokozott érdeklődésről tanúskodnak a közvállalattól érkező olyan további beszámolók is, melyek az efféle hulladéktárolóval még nem rendelkező negyedek polgárainak érdeklődő hívásairól szólnak, sokan meg akarják ugyanis tudni, mikor számíthatnak PET-konténerekre környékükön. Elsőként egyébként a Limán városrészek, az Újtelep és a Heréskert városnegyedek kaptak lehetőséget a környezetkímélő hulladékbegyűjtésre.

A további konténerekre tényleg nagy szükség van, mert a becslések szerint Újvidéken mintegy 600 tonna PET-palackot dobnak ki az emberek havonta, a Köztisztasági Közvállalat a jelenlegi körülmények között, az aktuális felszereltséggel ennek mindössze 5-7,5 százalékát, azaz havi 30-45 tonnát tud begyűjteni. A legnagyobb gondot, mint az általában lenni szokott, az újrafeldolgozásra váró flakonok begyűjtése esetében is a pénzhiány okozza. A közvállalatnál azt mondják, teljesen önállóan kell finanszírozniuk ezt a munkát, a szolgáltatások alacsony megfizettetési szintje miatt ezért a munka tökéletesítése csak lépésről lépésre mehet végbe, kisebb, egymást követő befektetések révén.

Egy ilyen lépést a héten sikeresen megtettek, 2,8 millió dinárt elköltve ugyanis újabb 186 flakonbegyűjtőt vásárolt a közvállalat. Dalibor Novaković, a vállalat igazgatója elmondta, folyamatosan végzik az új konténerek elhelyezését, az eddigiekben már pótolták a még hiányzó konténereket az Újtelepen és a Heréskerten.

Dalibor Novaković, az újvidéki Köztisztasági Közvállalat igazgatója (Fotó: Dávid Csilla)



– A most vásárolt PET-konténerekből még le tudjuk fedni az I. Péter király sugárút és Jaša Tomić sugárút, azaz a vasútállomás közötti városrészt. A terveink között szerepel, hogy az év végéig a város minden egyes részében megjelenjenek ezek a konténerek. Hogy ezt megvalósítsuk, még legalább ötszázat be kell szereznünk – közölte az igazgató.

A közvállalat első embere elmondta, nem a konténerek jelentik az egyetlen problémát vagy költséget a PET-palackok begyűjtése során. Azok számának növekedésével ugyanis növekszik az újrafeldolgozandó flakonok mennyisége is, aminek a szállításához külön erre a célra alkalmazott kamionok kellenek. Jelenleg két teherautó végzi a palackok szállítását, melyek lényegében csupán abban különböznek a többi hulladékszállítótól, hogy belül tiszták. Nem lehet valamely hagyományos hulladékszállító kamiont átirányítani erre a munkára.

Az eddig elért eredményeket összegezve az igazgató elmondta, a polgárok kifejezetten jól fogadták a szelektív hulladékgyűjtés programját, melynek végzését egyébként a Köztisztasági Közvállalat működésére vonatkozó előírások teszik kötelezővé. Az, hogy jelen pillanatban még mindig sok flakon veszik kárba, nem annyira a lakosság hozzáállásán, sokkal inkább a nem megfelelő számú konténeren – voltaképp az anyagiakon múlik.

Mint ismeretes, a PET-flakonok teljes felbomlásához a természetben legkevesebb száz évre van szükség. Ebből kifolyólag nem vitás, a palackok begyűjtése és újrahasznosítása környezetkímélő szempontból mindenképp kifizetődőnek nevezhető. Megkérdeztük a Köztisztasági Közvállalat igazgatóját arról is, anyagilag mennyire számít kifizetődőnek ezzel foglalkozni.

– A témát mindenképp környezetvédelmi jellegénél fogva kéne megközelíteni, mert elsősorban így nevezhető kifizetődőnek a leginkább. Azt kell, hogy mondjam, egy magánszemélynek, magánvállalkozásnak nehéz lenne ebből üzletet csinálni. A Köztisztasági Közvállalat egyébként is hulladékbegyűjtéssel foglalkozott, ezért, mondjuk úgy, lényegesen könnyebb helyzetben volt.

Arra a kérdésünkre, hogy melyek az érvényes piaci árak a feldolgozásra kész műanyag palackok esetében, s kinek adja el a vállalat a begyűjtött, szétválogatott, újrafeldolgozásra alkalmas árut, az igazgató elmondta, 220 euró körül alakul jelenleg a vételár tonnánként, s a vevő a leginkább a Palánka melletti Mladenovón működő Greentech vállalat.

A papír szelektív begyűjtésének bevezetése is a közvállalat tervei között szerepel, de az igazgató szavai szerint abba nem kezdenek bele mindaddig, amíg a műanyag flakonok begyűjtését nem emelik sikeresen optimális szintre.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás