A lengyelországi, zalutyni speciális oktatóközpont vezetői és 16 lakója tölti látogatását a veterniki Fejlődésben Visszamaradt Gyermekek és Fiatalok Otthonában. A látogatás célja elsősorban a tapasztalatcsere, pontosabban a lengyel tapasztalatok, sikeres megoldási módszerek átültetése a szerbiai rendszerbe. A vendégek öt napja tartózkodnak Veterniken, s a megbeszélések mellett alkalom nyílt a zalutyni és a veterniki központ védenceivel közösen kialakított műhelyek munkáinak, foglalkozásainak lebonyolítására is.
A két központ közötti kapcsolatok ezentúl sokkal szorosabbak lesznek, s ez sok pozitív változást hozhat a veterniki otthon számára, hiszen – mint azt Dragan Milošević a tartományi kormányban megtartott tegnapi fogadáson közölte – a zalutyniak egy nagy lépéssel előbbre járnak.
– Az elmúlt napok kiváló alkalmat adtak arra, hogy összehasonlítsuk a két ország szociális politikáját, inklúzióval kapcsolatos rendelkezéseit, s azt, hogy mindezek hogyan hatnak ki a fejlődésben visszamaradt gyerekek, fiatalok helyzetére, a velük való törődésre. Kiemelném, hogy Lengyelországban sokkal nagyobb hangsúlyt fektetnek a hátrányos helyzetben levők megfelelő családi hátterének szavatolására, s erre szerintem nálunk is jobban oda kellene figyelni – nyilatkozta az otthon igazgatója.
Elmondása szerint Vajdaságban is megfelelőnek bizonyulhat a lengyel modell, mely szerint a gyerekek két hetet töltenek el az otthonban, majd két hetet a családjukkal, ily módon a családok is nagyobb felelősséget vállalhatnak a törődést igénylő gyerekükért.
A fogadáson Novka Mojić tartományi szociális- és népességpolitikai titkár hangsúlyozta: a közelmúltban magyarországi és lengyelországi hasonló intézményekkel vették fel a kapcsolatot, s ez a folyamatos és sikeres működés elérésének egyik legmegfelelőbb útja.
A veterniki otthon németországi intézményekkel együttműködve is tervezi hasonló tapasztalatszerző látogatások megvalósítását.