2024. november 26., kedd

A közösségnek is nyitnia kell

Újvidéken tartottak szaktanácskozást az „inklúziós minimum” teljesítéséről
(Fotó: Kecskés István)

Az Egyenlő Esélyek programja Újvidéken, Kragujevacon és Nišben, összesen hét szakközépiskolában és tíz általános iskolában folyik. Célja biztosítani az inklúzió sikerét. Az elmúlt időszakban a Nyílt Társadalomért Alap felmérést végzett, melynek feladata egy reális helyzetkép elkészítése volt a program működéséről és annak hatásairól.

Azokról a minimálisan, elsősorban a pedagógusok által elvégzendő intézkedésekről folytattak szaktanácskozást tegnap a tartományi képviselőházban, melyek feltétlenül szükségesek a hátrányos helyzetben lévő gyerekek, fiatalok oktatási rendszerbe történő, megfelelő szintű bekapcsolásához. A társadalom peremén élők általános- és középiskolás korú gyerekek inklúziója azért összetett feladat, mert nem alkalmazhatók általános modellek, mindig az adott helyi tényezők, illetve az adott kisebbségi csoportra jellemző specifikus társadalmi körülmények határozzák meg a foganatosítható intézkedések milyenségét.

A kerekasztal-értekezlet egyik felszólalója, Nenad Vladisavljević, a Roma Nemzetiségű Egyetemi Hallgatók Egyesületének képviselője úgy fogalmazott, minimumként értelmezni egy olyan iskolai légkör kialakítását lehet, mely lehetővé teszi, hogy az oktatási intézmény minden tanulója az intézményhez tartozónak érezze magát.

– Nem kizárólag a roma nemzetiségű tanulókról van szó, bár ők kétségkívül egy specifikus külön kategóriát képeznek, hanem minden olyan tanulóról, aki, valamilyen okból, nem illik bele az úgynevezett „mainstream“ diáktípusba. Valamennyien sajátos bánásmódot igényelnek, s az iskola dolgozóinak a feladata, hogy mindehhez szavatolja a megfelelő interkulturális hátteret – összegezte Vladisavljević.

Az elmúlt időszakban, a roma diákok felkarolása terén számos pozitív eredmény is született. Egyre több középiskolás kapcsolódik be az inklúziós programba, s egyre többen kapnak tanulmányi ösztöndíjat is, havi 49 eurós összegben, ami nagy segítséget jelent a komolyabb bevétel nélkül tengődő, szociális kategóriába tartozó családoknak.

Az Egyenlő Esélyek elnevezésű program Újvidéken, Kragujevacon és Nišben, összesen hét szakközépiskolában és tíz általános iskolában folyik. Célja biztosítani az inklúzió sikerét. Az elmúlt időszakban a Nyílt Társadalomért Alap felmérést végzett, melynek feladata egy reális helyzetkép elkészítése volt a program működéséről, annak hatásairól. Dragana Korugát, az Egyenlő Esélyek programkoordinátorát arra kértük meg, foglalja össze a kutatás eredményeit.

– A program 2005-ben indult, most a második három éves ciklus végén járunk. A felmérés a középiskolás roma nemzetiségű tanulók felkarolásával, a minimális feltételek teljesítésének megítélésével foglalkozott. Az eredmények jelentős előrelépést mutatnak. A meghatározott minimum négy komponensét különböztettük meg: az iskolai légkör módosítását, a roma tanulók szüleinek bevonását, a fiatalok felelősségvállalásának serkentését, illetve a tanulásban nyújtott közvetlen segítség szerepét vizsgáltuk. A megkérdezett tanulók, pedagógusok és szülők is arról számoltak be, jó hátszelet adnak a program intézkedései a tanulmányok folytatásához.

Koruga elmondta, a legnagyobb gondot továbbra is a közösség által gyakorolt diszkrimináció jelenti. Nem elég csupán az iskola kapuit kitárni, általában véve, a társadalom egészének is meg kell nyílnia.

– Az olyan problémák elhárításában, mint amilyen a megfelelő tankönyvek, vagy az iskolabusz hiánya, már nem elég a pedagógusok szándéka – hangsúlyozta Koruga.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás