Egyesek mély társadalmi válságot, mások egyszerű, tiltakozásba öltöztetett vandalizmust látnak a vasárnapi és keddi történésekben. Ebből kifolyólag, a megoldási lehetőségek is más és más formában körvonalazódnak az elmúlt napok kommentárjai alapján: a belgrádi melegfelvonulást kísérő utcai harcok, valamint az Olaszország és Szerbia közötti futballmérkőzésen lezajlott randalírozások elkövetőinek felelniük kell azért, amit tettek – ez az, amiben mindenki egyetért, s e mellé sokan jónak látnák, ha egy átfogó társadalmi átalakulás is megkezdődne végre, új, egészségesebb értékrendszert állítva a jövő generációi elé, a „felszínesebb” nézettel rendelkezők pedig csupán gyorsabb, határozottabb, keményebb rendőrségi, állami választ sürgetnek az ilyen és hasonló megmozdulások gyógyítására.
A belgrádi és genovai események kapcsán most a leginkább az merül fel, mennyire hozhatók azok kapcsolatba egymással, s ha kapcsolatba hozhatók, kik azok a személyek, akiknél a szálak összefutnak. Ivica Dačić belügyminiszter tegnapi nyilatkozatában közölte: egyelőre nincsenek olyan információik, melyek azonos szervezőkre utalnának.
– Az események, igaz, jellegüknél fogva összecsengenek, de nincsenek olyan értesüléseink, melyek azonos felbujtókra engednének következtetni – mondta a miniszter.
Dačić, a történtek ellenére, stabilnak nevezte az állam biztonsági helyzetét. Erre a megállapításra jutott ülésén a Nemzetbiztonsági Tanács is, mely arra szólított fel minden illetékes állami szervet, hogy a legnagyobb erőbevetéssel folytassa a szervezett bűnözés, illetve a szélsőséges csoportosulások elleni harcot. Elismerték, a rendőrség megfelelő munkát végzett a vasárnapi összetűzésekkor, továbbá megállapították, a hatóságnak ilyen esetekben jogában áll „bevetnie minden törvényes eszközt” a közbiztonság szavatolása érdekében.
Az Állambiztonsági Szolgálatnál (BIA) azt állítják, idejében elkészült a vasárnapi büszkeségnapi felvonulás kockázati elemzése. Miroslav Panić, a BIA igazgatójának tanácsadója közölte: a már október 8-ára elkészített jelentés pontosan felvázolta mindazt, amire végül 11-én sor is került. A vandál elkövetők azonban szerinte mégsem tudták veszélybe sodorni az állam biztonságát és az alkotmányos rendet, mert az állami szervek képesek voltak és lesznek is arra, hogy a helyzet súlyosságával összhangban reagáljanak. A genovai „dühöngéssel” kapcsolatban Panić annyit közölt: a szolgálat egy órán belül beazonosította a huligánok vezetőit. A BIA nem tud arról, hogy külföldről irányították volna az incidenseket, s a média azon állítását sem tudta megerősíteni a tanácsadó, hogy esetleg a kábítószer-csempészéssel gyanúsított Darko Šarić is összefüggésben állna a történtekkel.
A rendőrség tegnap folyamatosan végezte a Genovából hazaérkező szurkolók ellenőrzését a batrovci és a horgosi határátkelőhelyeken. A mitrovicai rendőrőrsön elmondták: tetőtől talpig átvizsgálják a szurkolókat szállító buszok minden utasát, de fokozott ellenőrzésben részesítik a személygépkocsikat is. Lapzártáig több mint háromszáz személyt vizsgáltak át, s mintegy húsz rendetlenkedőt vettek őrizetbe.
A horgosi határrendőrség a csendőrség és a rendőrség segítségével szerda óta ellenőrzi azoknak a szerbiai szurkolóknak a beutazását, akik incidenst váltottak ki a genovai olasz–szerb futballmérkőzésen és utána a városban. A rendőrségi közlemény tegnap délutáni kiadásáig a határátkelőn 57 személyt ellenőriztek, akik autóbusszal és kombival érkeztek Horgosra.
Sporteseményen elkövetett erőszakos viselkedés megalapozott gyanúja miatt nyolc személy 48 órás fogva tartását rendelték el: Vladimir V. (23), Marko K. (26), Stefan V. (25) Stefan S. (20), Branimir S. (26), Dragan O. (25) és Jevto J. (27) belgrádi, valamint Marko M. (33) čačaki lakosokét.
A gyanúsítottakat a bűnvádi feljelentés alapján a törvényes határidőben a Szabadkai Felső Bíróság vizsgálóbírója elé vezetik.
A közlemény kiadásának időpontjában még két autóbusznak és utasaiknak, összesen 91 személynek az ellenőrzését végezték el a horgosi határátkelőhelyen.
A szerb huligánok olaszországi viselkedése miatt Boris Tadić államfő hivatalosan is elnézést kért Silvio Berlusconi olasz kormányfőtől. Egyetértettek abban, hogy az incidensek nem fogják befolyásolni a két ország kapcsolatait. Franco Frattini olasz külügyminiszter szerdán még azt nyilatkozta, nem tud semmit azokról az állítólagos információkról, melyeket a szerbiai rendőrség közölt az olasz rendőrséggel, s a fennálló veszélyre figyelmeztette volna azt. Tegnap az olasz tárcavezető már valamelyest módosította korábbi nyilatkozatát, mondván: gondok voltak a két ország hatóságai közötti információcserével az olasz–szerb mérkőzést megelőzően, s ez vezetett a helyzet elmérgesedéséhez.