A vakok és gyengénlátók világnapját, valamint a Fruška gora Nemzeti Park megalapításának ötvenedik évfordulóját egyedi módon összekapcsoló kiállítást nyitottak meg tegnap Újvidéken, a Tartományi Környezetvédelmi Intézet kiállítótermében.
A Tapintsd meg a múltat! elnevezésű taktilis, azaz tapintásalapú kiállításon az elmúlt 4,6 milliárd földtörténeti év geológiai leletei tekinthetők-érinthetők meg. Korallok, kagylók, agyagbábuk, csontleletek, sziklamaradványok, dinoszaurusz-makettek vezetik vissza a látogatókat néhány milliárd évvel korábbra. A kiállított tárgyak ideális, egy méteres magasságban helyezkednek el, s mindegyik mellett feltüntették annak megnevezését Braille-írással is. Darko Timotić, a kiállítás szervezője lapunknak elmondta: a geológiai-paleontológiai leletek mintegy fele a Fruška gora Nemzeti Park mai területének történetéhez kötődik, ekképpen sajátos módon sikerült összegyúrni a két jeles dátumot.
A kiállítást Szőke Lajos, a tartományi energiaügyi és ásványi nyersanyagokkal megbízott titkárság titkárhelyettese nyitotta meg. Elmondta: az egyik fő cél az volt, hogy bebizonyítsák, jó ötlettel, kevés pénzből is lehet nagy dolgokat létrehozni.
Az ilyen eseményeknek óriási jelentőségük van, gondoljunk csak arra, milyen ritka az, amikor a nagy értékű kiállított tárgyakat nemcsak megtekinteni, hanem megtapintani is engedik – közölte Ostoja Ilbašić, az Újvidéki Vakok Szervezetének elnöke.
A megnyitót az Ison inklúziós énekkar fellépése tette ünnepélyesebbé. A szervezők célja, hogy a diszkrimináció leküzdésének fontosságára, valamint a nálunk is látható, megtalálható természeti értékekre irányítsa a közvélemény figyelmét, mert ezekről – mint mondták – sokszor képesek vagyunk szinte tudomást sem venni.
A kiállítás az elkövetkező egy hónapban lesz megtekinthető.