Az űrüzenet szervezői: Miloš Aćimović és Dušan Borđoški
A vállalkozó kedvű fiataloknak, úgy tűnik, kedvez a szerencse, egyre nagyobb az érdeklődés az iránt, hogy az emberiség hírt adjon vagy nyomot hagyjon magáról a világűrben. A Gliese 581 g-nek, a Földhöz hasonló elhelyezkedésű bolygónak a felfedezése újra bizonyította, nagy az esélye annak, hogy az univerzumban másutt is létezik élet. Mindemellett jövőre 2012-t írunk, s december 21-ével befejeződik a maják 5125 éves ciklust tartalmazó naptára – erre pedig sokan világvége-hangulattal tekintenek.
Az egyik tudományos szaklap olvasgatása közben egy mindennapinak éppen nem nevezhető ötlete támadt Miloš Aćimović újvidéki fiatalembernek. A lapban az 1977-ben kilőtt amerikai Voyager rakétáról írtak, mely a Földről küldött, ötven nyelvre, köztük magyarra, szerbre is lefordított üzeneteket, jobban mondva üdvözléseket, képeket, hangfelvételeket vitt magával a világűrbe, hogy információt adjon az emberiségről az esetleges Földön túli élet részeseinek.
– Rögtön az jutott eszembe, milyen jó lenne, ha bárkinek, aki akar, lehetősége lenne valamilyen üzenetet, képet, tárgyat a világűrbe küldeni. Bizonyára mindenkinek vannak olyan fotói, dolgai, melyeket szívesen megosztana az egész világmindenséggel, mindenkinek lehet valami mondanivalója, amit, így vagy úgy, szabadon kifejezhet s továbbíthat voltaképpen a végtelenbe – emlékszik vissza az ötletszikra tavalyi kipattanására Miloš.
Az ötlet gazdájának, saját bevallása szerint, sok álmatlan éjszakát okozott, amíg a kezdő lépéseket sikerült megtennie. Hamarosan megismerkedett Dušan Borđoškival, akinek elbeszélte a tervet, s akinek az rögtön meg is tetszett, így csatlakozott Milošhoz annak megvalósításában.
– Rengeteg telefonálásba tellett, amíg sikerült elintézni, hogy megfelelő rakétát szerezzünk a vállalkozásunkhoz. Első logikusnak vélt lépésünk az volt, hogy a NASA-hoz forduljunk, ahol is, ki tudja, miért, rögtön annak médiaközpontjához, majd onnan annak űrkutatási központjához irányítottak bennünket. Ott tájékoztattak minket, hogy csupán kutatómunka céljából tett utakat szerveznek, kereskedelmi jellegűeket nem, viszont segítettek is, mert kapcsolatba hoztak bennünket a washingtoni Kereskedelmi Űrutazási Szövetséggel, ahol beszélhettünk John Gedmarkkal, a szövetség igazgatójával. Egyhetes kommunikációt követően végül eljutottunk egy harmadik társasághoz, ahol pedig az volt a gond, hogy nem állt rendelkezésükre céljainknak megfelelő rakéta – ekképp foglalta össze a bajos kezdeteket Dušan.
Kilövésre vár a 300 ezer dolláros „hírnök”
Nem maradt más hátra, újra kellett indítani az egész keresési folyamatot, de végül mégiscsak az említett szövetség egyik partnervállalatánál, az Up Aerospace-nél kötöttek ki a fiatalok. Jerry Larsonnal, a társaság igazgatójával végül közös nevezőre tudtak jutni, s megfelelő rakétát biztosítottak a hazánkban mindenképp szokatlannak nevezhető vállalkozáshoz. Nem a leggyakoribb rakétatípusok valamelyikére volt szükségük, melyek „keringenek egyet az űrben”, majd újra landolnak, hanem egy speciális típusúra, mely három részből tevődik össze, azaz melyről a megfelelő pillanatban leválik a „rakomány”, kibocsátja s végtelen útjára engedi azt a világűrben.
Egy ilyen, ennek a célnak megfelelő Spaceloft XLH elnevezésű apró tűzcsóva bérleti díja 300 ezer dollár, egy útra. A jelen pillanatban képek, zeneszámok, hangfelvételek, szöveges dokumentumok és egyéb fájlok, elektronikus tartalmak feltöltésére van lehetőség a www.myuniversealbum.com honlapon, mely, dizájnjával, stílusosan, máris a világűrbe vezet bennünket. Egy-egy feltöltés mindössze három dollárunkba kerül, a fizetés is gyorsan elvégezhető.
– A fájlok feltöltése nagyon egyszerű, csak követni kell a honlapon látható rövid utasításokat. Fizetni a DaoPay telefonos fizetőrendszer segítségével lehet, ami annyit jelent, hogy a feltöltést követően egy vezetékes telefon felhívásával vagy egy mobiltelefonról elküldött szöveges üzenettel ki lehet fizetni a három dollárt. Semmilyen személyes adatot sem kell megadni, ezzel megelőztük azt, hogy bármilyen internetes visszaélés szóba jöhessen. Később tárgyak küldési lehetőségét is be szeretnénk vezetni, ehhez azonban még pár dolgot el kell intéznünk, raktárra lesz szükségünk, meg kell oldanunk a tárgyak szállítását is. Annyit már most elmondhatok, csak kisebb tárgyakról lehet majd szó, hisz a rakéta maximális teherbírása 760 kilogramm – magyarázza Dušan.
Ahhoz, hogy az egész vállalkozás kifizetődjön, vagyis, hogy a rakéta kilövése megtörténhessen, legalább egymillió feltöltésre lenne szükség, az a gond ugyanis, hogy hatalmasak az adók – panaszolják a fiatalok.
– Hetven százalékot is kitesznek a kivetett illetékek. A feltöltésekért fizetett három dollárból tehát magára a projektre alig egy dollár marad. De vannak még más költségek is. Elhatároztuk, hogy a Spaceloft kilövésének megtekintését száz, véletlenszerűen kiválasztott ember számára a helyszínen lehetővé tesszük, s biztosítjuk számukra az útiköltséget, ellátást, a világ bármely pontjáról érkezzenek is. Úgy gondoljuk, ez lesz a legmegfelelőbb jutalom, amit adhatunk.
A kezdeti jelek, Miloš szerint, mindenesetre biztatóak. A portál látogatottsága egyre növekszik, s rövid időn belül elérte a közel kétezer feltöltést.
– Ha ilyen ütemben növekszik az érdeklődők száma, fél év alatt elérhetjük a feltöltések kívánt mennyiségét. Ezt követően a kereskedelmi űrutazási társaságnak további hat hónap kell ahhoz, hogy elvégezze a szükséges előkészületeket. A kilövés dátumát csak akkor jegyezhetjük elő, ha befizetjük a pénz felét. Örülünk, hogy az utóbbi időben egyre többen érdeklődnek a vállalkozás iránt. Igaz, a közelmúlt történései is valamiképp a mi malmunkra hajtják a vizet, a Földhöz hasonló elhelyezkedésű bolygó, a Gliese 581 g felfedezése újra bizonyossá tette, nagy az esélye annak, hogy az univerzumban még másutt is létezik élet. Két év múlva 2012-t írunk, s december 21-ével (2012. 12. 21.) befejeződik a maják 5125 éves ciklust tartalmazó naptára, s erre sokan világvége-hangulattal tekintenek. Ha netán így lesz, valami legalább biztosan marad utánunk az űrben…