2024. november 25., hétfő

Földönfutóvá tett közrend

Hacsak nem történik csoda, holnaptól sztrájkol a belügyi dolgozók nyolcvan százaléka

Amikor a belügyi dolgozók szakszervezeteinek képviselői Ivica Dačićnál jártak és megkérdezték tőle, mikor számíthatnak jobb körülményekre, magasabb bérekre, a belügyminiszter azt válaszolta nekik: „az elkövetkező időszakban minden bizonnyal”. A szakszervezetek illetékeseit nem ragadtatta el a válasz, s lassan körvonalazódni kezdett a fejükben az általános sztrájk kihirdetésének a gondolata, melyre végül tegnap valóban sor is került.

Arról, hogy milyen hatással lesz az ország közéletére, a polgárok mindennapos ügyintézésére a november 12-ére meghirdetett munkabeszüntetés, Jovica Bajićot, a belügyi dolgozók önálló szakszervezete sztrájkbizottságának elnökét kérdeztük.

Hogyan jellemezné a rendőrök helyzetét, melyek azok a problémák, amelyek az ott dolgozókat a leginkább sújtják?

– A rendőrök teljesen a társadalom szélére sodródtak. Természetesen elsősorban anyagi jellegű gondokkal küzdenek. Azzal a fizetéssel, melyet ma egy rendőr megkeres, sem a saját, sem a családja egzisztenciájáról nem képes gondoskodni, nem beszélve a különféle számlák fizetéséről, az államnak fizetendő illetékekről. A rendőrök az állam dolgozóinak számítanak, ez azonban csak akkor jut az állam eszébe, ha a rendőrség segítségére van szüksége. A jelen pillanatban sajnos azt lehet mondani, hogy az állam egyáltalán nem törődik a rendőrség sorsával.

Mekkora a rendőrségnél dolgozók jelenlegi átlagkeresete, és mekkora összeggel lennének elégedettek?

– A bérek nagysága már évek óta nem változott jelentős mértékben. Míg 2004-ben és 2005-ben majdnem ötszáz eurót kerestek a rendőrök, addig ma ez az összeg háromszáz euró körül van, sőt ennél kevesebbet keresnek a dinár árfolyamának gyengülése miatt, miközben a legfontosabbnak tartott munkát végzik az országban. Azt nem kell senkinek sem elmagyarázni, hogy ugyanezen időszakban mennyivel nőttek a megélhetési költségek, hiszen némely kommunális szolgáltatásokért akár száz százalékkal is többet kell fizetni ma, mint fél évtizeddel ezelőtt. A bérek reálértékének legalább a néhány évvel ezelőtti szintre történő visszaállításával már elégedettek lennénk.

Pénteken tehát általános munkabeszüntetésbe kezdenek. Melyek a kormányhoz benyújtott legfontosabb követelések?

– Követeljük, hogy folytatódjanak az új kollektív szerződésről szóló megbeszélések, melyeknek annak aláírásával kellene befejeződniük. Emellett síkra szállunk a rendőrségről szóló törvény módosításáért, melynek olyan kitételei vannak, amelyek nemcsak a józan ész elveivel, hanem – véleményünk szerint – az alkotmánnyal is ütköznek. Egy ilyet említenék: ha egy rendőr ellen vádat emelnek, a törvény értelmében az illetőt azonnal el kell távolítani a munkahelyéről, a törvény azonban nem tér ki arra, hogy ha bebizonyosodik az ártatlansága, vissza is kell venni. Az ilyen és az ehhez hasonló rendelkezések a rendőröket másodrendű polgárként kezelik, s ez ellen határozottan fel kell lépnünk. Mindemellett negyvenszázalékos azonnali béremelést követelünk a Belügyminisztérium minden munkatársa számára.

Hogyan hat ki a sztrájk a polgárok ügyintézésére, s az előzetes számítások szerint mennyien csatlakoznak majd a munkabeszüntetéshez?

– Tiszteletben fogjuk tartani a munkaminimumot, ami azt jelenti, hogy csak a legsürgősebb ügyekkel foglalkozunk. Vonatkozik ez az útlevelek és az igazolványok kiadására, sőt a közúti ellenőrzésekre is. Nem ajánljuk a polgároknak, hogy a sztrájk ideje alatt kezdjenek bele az okmányok kiállíttatásába. A rendőrök az utakon sem büntetnek majd, de nem ajánlatos a szabályok megszegése sem, hiszen még mindig találkozhatnak az autósok olyan rendőrökkel is, akik nem vesznek részt a sztrájkban. A szakszervezetnél úgy véljük, a dolgozók mintegy nyolcvan százaléka csatlakozni fog a tiltakozás ezen módjához országszerte.

Meddig tarthat majd el ez az állapot?

– Az egyedül a szerbiai kormánytól függ. Ha ma esetleg kapcsolatba lépnek velünk, s ígéretet tesznek követeléseink teljesítésére, akkor – ami bennünket illet – nem is lesz sztrájk. Nekünk nem a munkabeszüntetés a célunk, hanem a jobb életkörülmények és munkafeltételek elérése. Egyébként szerintem egy hónapnál tovább nem fog a sztrájk elhúzódni.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás