2024. augusztus 17., szombat

Bólintásra várva

Joó Horti Lívia: Már csak minisztériumi jóváhagyásra vár a szerb nyelv 2008-ban elkészült megreformált tanterve

A Magyar Nemzeti Tanács oktatási stratégiájának kiemelt pontja a szerb nyelv oktatási programja, amely olyan tantervet szorgalmaz, ami a szerbet mint idegen nyelvet kezelné, s az idegen nyelv oktatásnak megfelelően történne a magyar tanulóknál a szerb nyelv oktatása is. Minderről Joó Horti Líviá val, az MNT Közoktatási Bizottságának elnökével beszélgettünk.

– A mostani tanterv nem alkalmas arra, hogy nyelvet sajátíthassunk el, mert nem ad lehetőséget a differenciálásra, minden diákot egyformán kezel, mintha mindenkinek egyforma lenne a szerb nyelvi tudása. Új szerb nyelv oktatási program elsőtől nyolcadik osztályra vonatkozóan már 2008-ban elkészült, a Vajdasági Pedagógiai Intézet dolgozta ki. Az MNT vállalt feladata, hogy a minisztériummal újra beszéljen erről, meg kell egyezni. Egy hónappal ezelőtt volt is egy megbeszélés Žarko Obradović oktatásügyi miniszterrel és szakmunkatársaival, felvetődött a nyelvoktatás megreformálásának a szükségessége is. Ezt követte egy megbeszélés a tartományi titkárságon, ahol a minisztériumból a miniszterhelyettes is jelen volt. Van hajlandóság a minisztérium részéről együttműködni. Olyan megállapodás született, hogy átnézik ezt a megreformált tantervet, hogyan illeszthető be abba az óraszámba, amit a minisztérium előirányoz. Nagyon határozottan képviseljük azt az álláspontot, hogy nem a többi nemzeti tanáccsal közösen akarunk megreformált programot, hiszen egészen más metódussal tudja a magyar gyerek megtanulni a szerb nyelvet, mint esetlegesen a szlovák vagy ruszin gyermek. Az igazi siker az lenne, ha már ősztől ezen tanterv szerint tanulhatnának a diákok – mondta el Joó Horti Lívia. – A tanároktól azt is hallottuk, hogy hellyel közzel már a mostani tankönyvek is tudnak alkalmazkodni, különösen az alsó osztályokban, az új tantervhez, adaptálhatóak. Ettől függetlenül mindenképpen szükség lesz új tankönyvekre is, amelyek majd az elfogadott reformtanterv alapján íródnak.

A szerb mint nem anyanyelv párja a magyar mint környezetnyelv, azaz a nem magyar ajkú diákok magyar nyelvre való oktatása. A bizottság elnöke elmondta, igény mutatkozik erre, Szabadkán erőteljesen.

– Az óvodákban 2000 óta kimondottan szülői kérésre van magyar mint környezetnyelv, mert amikor a szülők meghallották, hogy a magyar csoportokban van szerb nyelv oktatás, akkor ők is kérték a szerb csoportokban a magyar nyelv oktatását. Van magyar mint környezetnyelv oktatása az általános iskolákban is, és van olyan kezdeményezés, hogy a tantárgy kötelezően választható státust kapjon, és osztályozható legyen, az eredmény pedig kerüljön bele a tanulmányi átlageredménybe. Így a tantárgy megítélése, hatékonysága is változna. Tárgyalásokat kell folytatni a minisztériummal ez ügyben. Most fakultatív tantárgy, és az önkormányzat finanszírozza a tanárokat, ám ha a státusa változik, akkor a minisztérium hatáskörébe tartozna a pénzelés, és kidolgozott tanterve, tankönyvei lehetnének.

Az ehhez kapcsolódó harmadik téma az anyanyelvápolás. Az MNT felvállalta, hogy értesíti az anyanyelvápolás lehetőségéről azokat a közösségeket, ahol nincs magyar tannyelvű oktatás, ugyanis a diákoknak joguk van az anyanyelvápoláshoz.

– Az anyanyelvápolás választható tantárgy, szerepel a minisztérium listáján. Az iskola felkínálhatja, és heti két órában tarthatnak ilyen órát, ha a szülők ezt választják. Van tanterv és tankönyv is hozzá. Nehézségeket az okoz, hogy vannak iskolák Vajdaság-szerte, amelyek nem kínálják választásra az anyanyelvápolást, és a megfelelő bérezéssel is gondok vannak. Egyes esetekben a tanároknak a munkaidejükön túl kell, hogy vállalják ezt a tantárgyat, amiért nincsenek megfizetve. Fontos, hogy megkeressük az iskolákat, a közösségeket, hogy felhívjuk a figyelmüket, éljenek a tantárgyválasztás jogával.