2024. november 26., kedd

Csak így tovább, fiatalok!

Óbecsén befejeződött az utóbbi évek egyik legsikeresebb KMV-je
A XLII. KMV-díjazottak egy csoportja a gálaműsor után (Máriás Endre)

Fergeteges hangulatú gálaműsorral zárult vasárnap a XLII. Középiskolások Művészeti Vetélkedője Óbecsén, ahol átadták a díjakat az idei rendezvénysorozat legjobbjainak, az első helyezettek pedig bemutatták produkcióikat, felolvasták műveiket – átfogó képet adva ezáltal arról, hogy a vajdasági magyar fiatalok kreativitása és alkotókészsége milyen szinten jut ma kifejezésre.

A gálaműsort a Középiskolások Szín- és Filmművészeti Vetélkedőjének legjobb előadása, a Zentai Színtársulat Az éjjel menyasszonya című produkciója nyitotta meg, amit a nézőtéren ülők vastapssal fogadtak, csakúgy, mint a KMV idei sztárvendégét, Krizsán Szilviát, az Újvidéki Színház színművésznőjét, aki egy mélabús bohóc jelmezét öltötte magára, és így adta elő különleges hangulatú dalait. A művésznő beszélt arról is, hogy középiskolásként milyen élményei voltak a KMV-n, ugyanis egykor ő is díjakkal térhetett haza, igaz, egyszer sem előadóművészeti kategóriában, amit – mint azt viccesen megjegyezte –, a mai napig fájlal. Kiemelte, hogy azért szeret még ma is elutazni a rendezvényre, akár zsűritagként, mint az idén, akár csak nézőként, mert újra és újra szembesül azzal, hogy a középiskolások mindig kristálytisztán látják, mi a baj a világgal, sőt próbálnak is tenni ezen dolgok ellen. „Az idő előrehaladtával azonban ez egyre inkább elveszik belőlünk, egyre inkább hajlamossá válunk beletörődni azokba a dolgokba is, amelyekről tudjuk, hogy nem jók...” – magyarázta, végezetül pedig arra buzdította a megjelent középiskolásokat, hogy minél később adják fel a világ megváltására tett kísérleteiket, hiszen ez az, ami előre viszi őket és a társadalmat.

A szervezőbizottság nevében Szilágyi Miklós, a Magyar Nemzeti Tanács nevében pedig Siflis Zoltán köszöntötte a résztvevőket, aki elmondta, nagy öröm számára, hogy idén a szervezők arról számolhattak be, az idei volt az idei évek egyik legsikeresebb és legtömegesebb rendezvénye: „Azt hiszem, mindenki láthatta a vajdasági fiatalokban szunnyadó tehetséget, és azt is, hogy ha ez a tehetség megkapja a megfelelő szakmai és társadalmi háttértámogatást, akkor ki is tud bontakozni.”

Siflis Zoltán kiemelte, előbb-utóbb rá kell döbbennünk arra, hogy a kreativitásból fakadó szellemi értékek vihetik tovább a közösséget. Hangsúlyozta továbbá a pedagógusok szerepét is, hiszen – ahogyan fogalmazott –, nekik kell megtalálniuk azokat a tehetségeket, akik egy-egy területen megmutatkoznak, és támogatniuk a kibontakoztatásukat. Hozzátette, hogy közösségünk nagyon sokat köszönhet a KMV-nek, hiszen már több mint négy évtizede az értékek felkutatásáért és az értékteremtésért száll síkra.

A gálaműsor ezt követően a legjobb produkciók és alkotások bemutatásával folytatódott, ahol kiválóbbnál kiválóbb népzenei, előadóművészeti produkciók és irodalmi alkotások követték egymást.

POZITÍV ÉLMÉNYEK

A szombaton megtartott irodalmi vetélkedőn a diákok novella- és versírásban, valamint értekező próza, publicisztika és humoreszk kategóriákban mérték össze tehetségüket. A műveket dr. Csányi Erzsébet, az újvidéki Magyar Nyelv és Irodalom Tanszék tanára, a Vajdasági Magyar Felsőoktatási Kollégium elnöke, Samu János Vilmos, a szabadkai Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar tanársegédje, a DNS folyóirat főszerkesztője és Sándor Zoltán, a Magyar Szó újságírója és szerkesztője, a Sikoly folyóirat főszerkesztője bírálta el. Döntésük értelmében a novellaírók közül az első díjat Munjin Andrea, a szabadkai Kosztolányi Dezső Tehetséggondozó Gimnázium tanulója érdemelte ki, a másodikat pedig Pirmajer Attila, ugyanebből az intézményből. A megosztott harmadik helyezést Szajkó Nóra, a szabadkai Svetozar Marković Gimnázium és Balog Dániel, a zentai Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium diákja kapta. A Képes Ifjúság különdíját Berta Lilla, a Zentai Gimnázium tanulója, a Sikoly folyóiratét pedig az első helyezett Munjin Andrea kapta. Az önálló versek kategóriájában Oláh Tamás, a Zentai Gimnázium végzőse lett az első, Pelle Viktor, a nagybecskereki Gimnázium tanulója a második, a harmadik pedig Gere Rita, a zentai Egészségügyi Középiskolából és Szalma Gábor, a szabadkai Kosztolányi Dezső Tehetséggondozó Gimnáziumból. Ebben a műfajban három különdíjat is kiosztottak: a Kilátó-különdíjat Mészáros Anita kapta, a szabadkai Kosztolányi Dezső Tehetséggondozó Gimnáziumból, a zEtna díját az első helyezett Oláh Tamás, a Sikolyét pedig a harmadik díjas Gere Rita.

Az értekező prózák közül a zsűri véleménye szerint két azonos színvonalú munka emelkedett ki a többi közül, ezeknek a szerzői, a topolyai Dositej Obradović Gimnázium és Közgazdasági Középiskola tanulója, Harkai Katinka és a szabadkai Svetozar Marković Gimnáziumból érkező Árpádffy Lovas Tamás egyenrangú első helyezésben részesültek. Második díjat ebben a kategóriában nem osztottak ki, a harmadikat pedig Gere Rita, a zentai Egészségügyi Középiskola tanulója érdemelte ki. A publicisztikai írásokkal versenyzők mezőnyében Szabó Annamária bizonyult a legjobbnak, a szabadkai Kosztolányi Dezső Tehetséggondozó Gimnáziumból, a második Keszég Ákos lett, a törökkanizsai Gimnáziumból, a harmadik pedig Juhász Krisztina, a topolyai Dositej Obradović Gimnázium és Közgazdasági Középiskolából. A Képes Ifjúság különdíját a második helyezett Keszég Ákos kapta, míg a Hét Nap és a Sikoly díját a Zentai Gimnázium tanulója, Illés Eszter érdemelte ki. A legjobb humoreszket idén Krakovszki Martina írta, a topolyai Dositej Obradović Gimnázium és Közgazdasági Középiskolából, a második díjat ebben a kategóriában Péter Krisztián, az óbecsei Gimnázium, a harmadikat pedig Varga Csongor, a törökkanizsai Gimnázium diákja kapta.

A bírálóbizottság nevében Samu János Vilmos elmondta, idén vette ki a részét először a KMV zsűrijének munkájából, és sokkal több értékes alkotással találkozott, mint azt előzetesen gondolta volna, sőt rendkívül sok pozitív élményt kapott a fiataloktól, ami teljesen felvillanyozta, így minden résztvevőt arra biztatott, hogy folytassa azt az alkotótevékenységet, amit megkezdett, akár a már megtalált úton továbbhaladva, akár új irányok keresésével.

RENDKÍVÜL SIKERES

Az irodalmi vetélkedőt követő KMV kerekasztal-megbeszélésen a résztvevők és a szervezők kétoldalú, igen termékeny párbeszédet folytatva értékelték az idei vetélkedőt, és megvitatták azokat a lehetőségeket, amelyeket számba véve még tovább lehetne fejleszteni a rendezvényt. Döntés született arról, hogy a beszédművészeti vetélkedő bírálóbizottságának kezdeményezésére a következő évben külön kategóriákként hirdetik meg a prózamondást és a mesemondást, valamint elfogadták azt is, hogy az idei évben bevezetett tanári díj odaítélése a jövőben az alapján történik majd, hogy melyik tanár hány díjazott diákot készített fel a beszédművészeti és az irodalmi vetélkedőre. Idén egyébként ezzel az elismeréssel Pásztor Valériát, a szabadkai Kosztolányi Dezső Tehetséggondozó Gimnázium magyartanárnőjét tüntették ki. A szervezők annak kapcsán, hogy a Szín- és Filmművészeti Vetélkedőre idén a szokásosnál is kevesebb előadással neveztek be a fiatalok, úgy döntöttek, a következő évben megpróbálják bevonni az újvidéki Művészeti Akadémia színinövendékeit is, hogy tanácsaikkal segítsék az arra nyitott diákokat és tanárokat. A kezdeményezés részleteiről idejében értesítik majd az érintetteket.

Szilágyi Miklós, a Középiskolások Művészeti Vetélkedője szervezőbizottságának elnöke a háromnapos rendezvény lezárulta után lapunknak nyilatkozva kiemelte, idén rekordokat döntött a KMV látogatottsága, ugyanis csaknem minden kategóriában többen pályáztak, mint a korábbi években. „A döntő két napja alatt majdnem száz vendéget fogadtunk Óbecsén, ami önmagáért beszél, csakúgy, mint az, hogy a körzeti vetélkedők és a beérkezett pályaművek számadatainak összesítésekor kiderült, ebben az évben csaknem ötszáz fiatal érezte úgy, hogy érdekli a KMV, és szeretne részt venni rajta...” – mondta Miklós, majd hozzátette, a szervezők örömmel konstatálták, hogy elérték a céljukat, hiszen nagyon sokan ott maradtak a verseny után is, hogy Óbecsén töltsenek egy-két éjszakát, ami egykor a KMV igazi, mozgalmi jellegének egyik fő vonulatát képezte. A főszervező ugyanakkor kiemelte azt is, hogy idén szinte egyetlen negatív visszajelzés sem érkezett hozzájuk, ami persze szerinte nem azt jelenti, hogy nem voltak apróbb hibák a gépezetben, sokkal inkább azt, hogy mindenki jól érezte magát a rendezvényen, és ez az, ami a leglényegesebb. Abban márpedig mindenki egyetért, beleértve a résztvevőket és a szervezőket is, hogy mindent összevetve egy rendkívül sikeres KMV van mögöttünk.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás