A gazdasági válság miatt minden fesztivál bajban van. Az állami támogatásokat szinte kivétel nélkül lefaragták, a pályázati pénzek pedig sok esetben elenyészőek, vagy meg sem érkeznek a kérelmező számlájára, hiszen sok olyan pályázat van -- hazai és európai uniós egyaránt --, amelyet ki sem írtak, vagy csak kivárnak az átutalással. Emiatt a csőd szélére kerültek olyan intézmények, amelyek komolyan vették a program alapú működést, és bajban vannak a kulturális rendezvények is. A szabadkai Romart fesztivál is anyagi gondokkal küszködik.
Eddig három roma kulturális fesztivált tartottak a Szabadka melletti Palicson, Szerbia legrégebbi s talán legszebbnek mondható nyári színpadán. A szervezők szerint a soknemzetiségű Szabadka a lehető legjobb hely egy ilyen megmozduláshoz. Igaz, több ezren látták az eddigi koncerteket, a két szervező Goran Nikolić, a Polisfest civil szervezet elnöke és Kiss Anett, szervező szentül hiszik, hogy van létjogosultsága egy ilyen fesztiválnak. Goran származását tekintve montenegrói, Anett magyar, az a közös bennük, hogy szeretik a roma kultúrát.
– Miért különleges ez a fesztivál? Azért, mert ilyen nincs az egész régióban. Célunk a kortárs roma zenei kultúra bemutatása, táplálkozzon az hagyományos zenei kultúrából, vagy legyen modern zenei áramlat, mind helyet kap itt. De nemcsak a zenei kultúráról van szó, hanem roma színházi előadásokat, filmeket is bemutatunk – mondta Goran.
Az elmúlt években hip-hop zenei együttesek, roma operaénekesek, hegedű- és zongoraművészek, rockegyüttesek is felléptek a Romarton. Tavaly a 20 koncerten 90 fellépő vett részt. Fellépett itt Nataša Tasić, az egyetlen roma opera-énekesnő, vendégeskedtek Palicson külföldi hip-hop csoportok, roma rockegyüttesek, dzsesszt és könnyűzenét muzsikáló cigányok és mások.
– Az embereknek van egy fenntartása a romákkal szemben. Meg kell mutatni, hogy ők is nagyon értékesek. Nagyon sok kincset tudnak adni a város kulturális életében. Az embereknek be kell ezt mutatni. Olyan hihetetlen zenei tehetségük van, amit kár lenne elpazarolni – mondja Anett lelkesen, s arról is beszél, hogy Szabadka a fesztiválok városa, meg gyakran előszeretettel mondogatjuk azt is, hogy egyetemi város. Nos, ő úgy gondolja, hogy akkor egy ilyen fesztivált támogatni, segíteni nem csak lélekemelő dolog, de valahol kötelessége is ennek a városnak, a közösségnek. Mint mondja, akkor tudjuk egymást megbecsülni, ha megismerjük. A Romart erre kiváló alkalom.
Az elmúlt három évben Horvátországból, Boszniából, Olaszországból, Szlovákiából és Magyarországról is érkeztek fellépők. Közönség elé lépett itt a 100 Tagú Cigányzenekar és a Rajkó együttes is. A pénzhiány miatt azonban idén valószínűleg el kell tekinteni a meghívásuktól.
– Mi ketten szervezzük a fesztivált, írjuk a leveleket, a kérvényeket egész évben. Szükségünk lenne támogatókra, illetve azt szeretnénk elérni, hogy felfigyeljenek ennek a fesztiválnak az értékeire. A pályázatokon nagyon kevés pénzt osztanak, és persze az is kérdéses, hogy igazságos mércék alapján történik-e ez – jegyzi meg Goran keserűen, ugyanis teljes a létbizonytalanság az idei fesztivál körül. Azaz, ez nem is egészen igaz, hiszen akárhogyan is, de idén még megtartják.
Az eddigi állami támogatásokból szinte semmi sem érkezett meg. Korábban hathatós támogatást kaptak a Tartományi Kisebbségügyi Titkárságtól, a szerb kormánytól meg Szabadka városától is. Most csak ígéretek vannak, vagy még azok sem. Összköltségvetésük két és félmillió dinár. Ebből csak félmillió van meg. A fellépők azonban így is vállalták, hogy ingyen eljönnek Szabadkára, de ez még kevés. Goran Szabadkán a belvárosban egy kis kávézót működtet. Azt mondja, az a fontos, hogy ezt az évet túléljék. Egyik újságírónak azt nyilatkozta, annak érdekében, hogy gyökeret ereszthessen a fesztivál, még kávézóját is hajlandó betábláztatni, hogy bankkölcsönt vegyen fel a fesztivál megszervezéséhez. Amikor én találkoztam vele , erről nem beszélt, csak mérhetetlen szomorúság volt a szemében, amikor az anyagiakról esett szó, és szinte lobogott, amikor a kortárs romakultúra egzotikumát próbálta nekem elmagyarázni.
A Romartot idén négy nap helyett kétnaposra tervezik. Időpontja: július első hétvégéje.