2024. július 17., szerda

A csantavéri tornádóról

A hatalmas erejű forgószél bármikor bárhol kialakulhat, előre jelezni érkezését lehetetlen

Csantavér főutcáján nem volt ház, amleyben ne tett volna kárt a tornádókkal

A múlt vasárnap tornádó pusztított Csantavéren. A falu főutcáján és az első párhuzamos utcákban, ami az útjába került, megrongálta, széttépte. A hatalmas morajlással érkező és távozó forgószél nyomában tövestől kitépett fák, betört ablakok, kirakatok, megkezdett tetők maradtak. A félelmetes jelenség elmúltával a megrémült emberek az utcára siettek és sírtak.

Kovács Gézával, az Országos Meteorológiai Szolgálat munkatársával a múlt hétvégén történt csantavéri eseményről, meteorológiai jelenségről beszélgettünk.

Ez a rendkívül erős szél mi volt, forgószél, tornádó vagy hurrikán?

-- Egyértelműen tornádó volt, aminek a magyar megfelelője a forgószél. A tornádó jellemzője, hogy korlátozott területen hatalmas erejű, tölcsér alakú pusztító szél tombol. A szélessége 100-200 méter, és 3-4, legfeljebb 5 kilométer hosszan rombol, azután kimerül. Tehát a tornádó nem vonul, mondjuk, egyik településről a másikra, hanem rövid ideig hatalmas erővel pusztít, majd eloszlik. A szél ereje hatalmas. A mérések szerint 100-200 kilométeres is lehet óránként, s ha ez a hatalmas energia kis területen rombol, akkor rendkívüli pusztítást tud végezni. Érdekes, hogy nem a tölcsér közepében a legerősebb az ereje, hanem a széleken.

Mostanában mindenféle rendkívüli meteorológiai jelenséget a klímaváltozással magyarázunk. Miért alakult ki Csantavéren ez a tornádó?

–Több tényező is közrejátszik. Tornádó ott alakul ki, ahol nagyon instabilak az időjárási viszonyok. Általában a tornádó a hidegfronti hatásra jön létre. A felszálló hatalmas légmozgás következtében 10-20 kilométeren belül óriási légnyomáskülönbségek alakulnak ki. A tornádót nem lehet előre jelezni. Még a radarokat is becsapja ez a meteorológiai jelenség.

Kell attól tartani, hogy ezentúl, akár az amerikai partokon, erre felénk is vissza-visszatérő vendég lesz a tornádó?

– Nem kell. Ilyen, ami Csantavéren történt, 10 évente egyszer fordul elő, és a hatalmas hőmérsékleti ingadozások váltják ki egyebek mellett. De ha már szóba hozta az óceánpartokon pusztító hurrikánokat, el kell mondjam, a tornádó sokkal nagyobb erejű és pusztítóbb hatású, mint a hurrikánok, azzal, hogy az amerikai partokon tomboló orkán erejű szelek szélesebb sávban pusztítanak. A tornádókkal kapcsolatban az irodalomban az egyik legismertebb leírás, miszerint olyan markáns erejű forgószél alakult ki Angliában, hogy felszippantott egy egész tehéncsordát, és kilométerekkel odébb tette őket le.

Nap mint nap tapasztaljuk, hogy időjárásunk megváltozott. Ön is egyetért azzal a sokat hangoztatott véleménnyel, hogy Európának éppen ez a része, ahol mi élünk (Szeged és Szabadka környéke) az, amely legkorábban elsivatagosodik a klímaváltozás következtében?

–Valóban tapasztalható eltérés időjárásunkban. Amit mindenki megfigyelhet, hogy enyhébbek és szárazabbak a telek, a nyarak pedig melegebbek, és gyakoriak a helyi zivatarok. A csapadékmennyiséggel kapcsolatban azt mondhatjuk, hogy éves szinten nincs kevesebb csapadék, mint korábban volt, csak más eloszlásban kerül a Földre. Hosszú, aszályos időszak után egyszerre zúdul a Földre a hatalmas mennyiségű csapadék, mint ahogyan ez most májusban is történt. Én úgy látom, hogy a gazdáknak mindenképpen gondoskodniuk kell az öntözőrendszerekről, mert az aszályos időszakok megnyúlnak.

Ha már itt tartunk, meg tudja mondani, milyen nyarunk lesz?

– Ez az a kérdés, amire nem szívesen válaszolok. Persze nagy vonalakban azért meg lehet jósolni, mi vár ránk. Én úgy látom, hogy nem lesz 40 Celsius-fok körüli meleg. Átlagban 30-35 Celsius-fokra kell számítani, azaz sokszor meghaladja majd a hőmérő higanyszála a 30 Celsius-fokot. Amire külön szeretném felhívni a figyelmet, az az UV-B sugárzás. Őrizkedjünk a mértéktelen napozástól, mert egész nyáron magas lesz az UV-B sugárzás. Itt szeretném felhívni a figyelmet a klímaberendezések helyes használatára is. Szükség van a lakások hűtésére, de ne legyen 10 Celsius-foknál nagyobb a hőmérsékleti különbség a kinti és a benti hőmérséklet között, mert az káros az egészségünkre, akár infarktust is okozhat.

A Szentháromság szobor is megsérült