Csütörtökön éhségsztrájkba kezdett a Dnevnik Holding néhány munkása, a Dnevnik szakszervezetének elnöke pedig a július óta tartó sztrájk radikalizálását helyezte kilátásba abban az esetben, ha az alapító, a Tartományi Képviselőház nem teljesíti követeléseiket, nevezetesen a több hónapos bérhátralékok és járulékok kifizetését, a munkaéveik rendezését 2005-től a mai napig, valamint az egészségügyi biztosítás befizetését.
Steva Tomin, a Dnevnik Holding szakszervezetének elnöke a Magyar Szónak elmondta, hogy a csütörtöki maratoni tárgyaláson, amely délben kezdődött, és este fél nyolc körül ért véget, sikerült megállapodni a Tartományi Végrehajtó Tanács képviselőivel. A megállapodás szerint a szakszervezet követeléseinek a 75 százalékát teljesíteni fogják.
Kérdésünkre, hogy mit sikerült pontosan elérniük, a szakszervezeti elnök a következőt válaszolta:
– Elértük az elmaradt fizetések és személyi járulékok kifizetését, a munkaévek kérdésének rendezését 2005-től a mai napig, az egészségügyi biztosítás befizetését, valamint a munkások helyzetének rendezését, amelyet december 7-ig befejeznek. Az utóbbinál azt követeltük, hogy a munkafölösleg ügyének rendezése a szerb kormány szociális programja alapján történjen. Elértük azt is, hogy a végrehajtó tanács november 7-ig fogalmazza meg azt, mit ajánl azoknak a munkásoknak, akik önként elmennének a cégből, mit ajánl a nyugdíjba vonulóknak, valamint azoknak, akiknek még néhány évük van a nyugdíjig. Nagyon fontos fejlemény az üggyel kapcsolatban – amire az utóbbi tíz évben nem volt példa –, hogy a Tartományi Végrehajtó Tanács bemutatta saját elképzelését a Dnevnik vállalat felvirágoztatásával kapcsolatban. Ebben a munkaévek kérdésének rendezése, valamint 105 munkás szociális programja szerepel, így ez a program szerint 185 munkás maradna a Dnevnikben. Ezzel a témával kapcsolatban folytatódnak a tárgyalások, ezt december 7-ig meg kell oldani, és akkor biztosak lehetünk abban, hogy nem fenyegeti felszámolás a Dnevnik Holdingot. Ezenkívül a végrehajtó tanácsból felajánlották azt is, hogy új épületet kap a Dnevnik szerkesztősége és a nyomda is, a jelenlegi épületet pedig kiadják, és ennek pénznek az egyik részét szintén a Dnevnik kapja majd, hogy gyorsan lábra tudjon állni. Akkor, amikor a vállalat már majd 60–80 százalékban fenn tudja majd magát tartani, sor kerülhet a jelenlegi épület eladására is. Azt hiszem, hogy a Tartományi Végrehajtó Tanács nem vesztett semmit ezzel a megállapodással, mert az új épületet, ahova átköltözik majd a Dnevnik, szintén privatizálhatják, és mint többségi tulajdonos, pénzt kaphatnak belőle – nyilatkozta Steva Tomin a Magyar Szónak.