Egeresi Sándor, a Tartományi Képviselőház elnöke tegnap délután rendkívüli sajtótájékoztatón jelentette be, hogy a szerbiai parlamentben elfogadták Vajdaság statútumát és a tartomány hatásköreit meghatározó törvényt.
Az értekezleten Egeresi úgy fogalmazott, hogy 14 és fél hónap után a Szerbiai Képviselőház végre jóváhagyta Vajdaság statútumát, és meghozta a kísérőtörvényt, ami azért fontos, mert ez az alapja Szerbia további európaivá válásának. Ez az alapja a további decentralizációs és demokratizálódási folyamatoknak. Egeresi úgy érzi, hogy a statútum elfogadásával nemcsak a vajdasági polgárok, intézmények és gazdasági szervezetek nyertek, hanem az egész ország is, ugyanis ez volt az a hatalmas lépés Európa felé, amelyre oly nagy szüksége volt az országnak. Kiemelte, hogy a statútummal elsősorban lehetőség nyílik a vajdasági gazdaság fejlődésére, egyfajta belső önállóság biztosítására, ebben kulcsszerepet játszik majd fejlesztési bankunk megalapítása. Biztosítja továbbá a nemzeti közösségek egyenrangúságát, szavatolja azokat a jogokat, amelyek nélkül a tartományban élő nemzeti közösségek aligha érezhetnék Vajdaságot szülőföldjüknek, amelyben békében és szabadon élhetnek. Biztosítja tehát nemzeti azonosságtudatunkat. A statútum a nemzetközi és régióközi együttműködés tekintetében is kiemelt fontosságú, Vajdaságnak új lehetőségei nyílnak, amelyek egyúttal komoly kihívásokat is jelentenek. Vajdaságot egy európai Szerbián belül a jövőben fejlett európai régióként határozhatjuk majd meg – nyilatkozta az elnök.
Arra az újságírói kérdésre, hogy tart-e az ellenzék bejelentett, alkotmánybíróság előtti támadásától, Egeresi azt válaszolta, hogy nagyon nyugodtan fog aludni, ugyanis az első pillanattól kezdve biztos abban, hogy a statútum nem alkotmányellenes. Emlékeztetett arra, hogy nem tartalmaz egyetlen olyan, az államiság jegyét tartalmazó részt sem, amely esetleg megkérdőjelezhetné Szerbia államiságát. Nincs benne még a törvényhozó, végrehajtó és részben az igazságszolgáltató hatáskörök gyakorlása sem, tehát a támadások csupán arra szolgálnak, hogy ismét megteremtsék a kilencvenes évek során már – sajnos – megélt, az országot nagyon rossz történelmi korszakba sodró hangulatot. Az elnök bízik abban, hogy a vajdasági polgárok látják, tudják és érzik, hogy a visszahúzó erők kísérlete kudarcra ítéltetett.
A statútum gyakorlatilag január elsejétől lép életbe, a hatáskörök átvétele később történik majd – Egeresi elégedett lesz, ha ez az óriási munka a vajdasági képviselőház mostani mandátumának ideje alatt, azaz a következő két-két és fél évben lezajlik.
– A statútum életbe lépése nem azt jelenti, hogy január másodikán a vajdasági polgárok már tejjel-mézzel folyó Kánaánban élnek, minden gondjuk megszűnik majd, hanem azt, hogy megalapozhatjuk Vajdaság gazdasági fejlődését, a következő időszakban megerősödik a tartomány hatásköre és jogi szerepe – mondta Egeresi Sándor, majd reményének adott hangot, hogy a Vajdaság vagyonáról és pénzeléséről szóló törvények a köztársasági parlamentben még az év vége előtt a képviselők elé kerülnek, és elfogadják azokat.
A Tartományi Képviselőház elnöke bejelentette, hogy a Vajdaság statútumának elfogadásáról szóló döntés a tartományi parlament december 14-i ülésén kerül napirendre, ez után az ülés után – ugyanaznap – még egy ülést tartanak, amelyen napirendi pontként a statútum ünnepélyes kihirdetése és alkalmazása szerepel.