2024. július 18., csütörtök

Túléltük!

Jubileumi, évértékelő ünnepség volt a Magyar Szóban – Az idei újságírói díjat Fischer Jenő kapta


Fischer Jenő (jobbról) átveszi az újságírói díjat (Ótos András felvétele)

A Magyar Szó Lapkiadó Kft. újvidéki székházának negyedik emeleti dísztermében megtartott keddi ünnepségen Mihók Rudolf igazgató kijelentette, hogy különösen nehéz évet sikerült túlélnünk, és ez már önmagában is sikernek számít.

– Az a tény, hogy sikerült túlélnünk a mögöttünk hagyott évet, és hogy gyakorlatilag egy napig sem voltak zárolva a számláink, már önmagában siker. Sikerült megőriznünk kiadóházunk egészének működőképességét. Nagyon kevés segélyt kaptunk az idén, pedig a Magyar Szónál sokkal nagyobb és erősebb kiadóházak is képtelenek voltak önerőből megélni. A jelentős magyarországi segítségnek köszönhetően azonban sikerült valahogy egyensúlyban maradnunk – mondta Mihók, majd azt jósolta, hogy a következő év „valószínűleg egy árnyalattal könnyebb lesz”, mint az idei volt. Ezt annak köszönhetjük majd, hogy az idén a vállalatnak sikerült megoldania néhány kulcsfontosságú kérdést. Indokolatlan lenne azonban nagy változásokra, javulásra számítani, ezzel mindannyian tisztában lehetünk, különösen azután, miután meghallgattuk belgrádi politikusaink szavait.

– Nem szeretnék pesszimista lenni, csupán a realitásra törekszem – mondta Mihók Rudolf. Bejelentette, hogy a jövő év elején – kereken 8 év után – távozik a vállalat éléről. Köszönetet mondott mindazoknak, akik az elmúlt évek során mellette álltak a munkában, és azoknak is, akik nem támogatták ugyan, de alkalmazkodtak hozzá, elfogadták a körülményeket, és ezzel hozzájárultak ahhoz, hogy az elmúlt 8 év túléléséhez nélkülözhetetlenül gyökeres változásokat véghezvihessék.

Pressburger Csaba augusztus közepe óta végzi főszerkesztői teendőit lapunknál, ennél fogva felszólalásában nem beszélhetett az elmúlt egy teljes év sikereiről és kudarcairól.

– Legfeljebb az utóbbi négy hónapról beszélhetnék, de úgy gondolom, hogy e négy hónap még nincs olyan időbeli perspektívában, hogy azt hitelesen értékelni lehetne, ilyen távlatból még nem dönthető el, hogy az egyes döntések jó irányba mutatnak-e, vagy sem, bár meggyőződésem szerint jó irányt vettünk – mondta a főszerkesztő, majd emlékeztetett a programtervében kitűzött három céljára. Javítani szeretne a szerkesztőségen belüli kommunikáción, ugyanis a lapot Újvidéken, Szabadkán és Zentán szerkesztik, a szerkesztőségek munkáját pedig nem könnyű összehangolni. Második célkitűzése az olvasótábor bővítése, ezt „klasszikus” példányszámnövelő akcióval, és a fiatal olvasókat megcélzó, internetes tartalmakkal tervezi elérni. Mindkét irányban konkrét lépéseket tett, a Magyar Szó új, a mostaninál funkcionálisabb, áttekinthetőbb honlapja készül, tavaszig meglesz. Harmadik célként a lap egykori tekintélyének visszaszerzését említette.

– Azt szeretném, ha a Magyar Szó visszakerülne abba a szerbiai médiatérbe, amelynek egykor alkotórésze volt. Nagyon hasznos lenne, ha a Magyar Szó ismét idézett lappá válna, és ha azok az olvasók is jobban ismernék, akik nem tudnak magyarul. Vannak érdekes témáink, akadnak olyan fontos információk is, amelyeket mi hozunk elsőként, ezért ezeket el kell juttatnunk a nem magyar ajkú olvasókhoz is. A jövő év elejétől fordítani fogjuk legfontosabb cikkeinket, azok rövidített változatát szerbül is megjelentetjük majd honlapunkon, valamint továbbítjuk a hírügynökségekhez – mondta a főszerkesztő, majd mindenkinek boldog új évet, és meghitt karácsonyi ünnepeket kívánt.

A Magyar Szó napilap 65. születésnapja és egyúttal a Magyar Szó kiadóház ünnepének alkalmából megtartott rendezvényen többek között jelen volt a Magyar Köztársaság képviseletében Félegyházi Péter konzul, akárcsak a lap alapítójának, a Magyar Nemzeti Tanácsnak az elnöke, Józsa László is. Az igazgató és a főszerkesztő felszólalását követően átadták az Életmű-díjakat, a Magyar Szó Díjakat, valamint az újságírói díjat, továbbá elismerésben részesítették azokat a jubiláló dolgozókat, akik 10, 20 és 30 évet töltöttek a vállalatnál.

A nap folyamán a Forum-házban ünnepi fogadást rendeztek a vállalat nyugdíjas dolgozói számára is, a szerkesztőségben pedig alkalmi eszem-iszom keretében kevésbé hivatalos hangulatban folyt az ünnepi társalgás.

A DÍJAZOTTAK

A Magyar Szó Díj az idén két dolgozó kezébe került. Az egyik díjazott Darko Janković lett, aki a pénzügyi igazgatóhelyettes helyetteseként – az indoklás szerint – nagy mértékben hozzájárult ahhoz, hogy a vállalat túlélje – mindenekelőtt pénzügyi értelemben – a mögöttünk hagyott évet. A másik díjazott, Milan Laković a nyomdai részlegben mutatott fel kimagasló munkaeredményeket az elmúlt 25 évben, tevékenységét Berta Zoltán nyomdaigazgató méltatta. Az Életmű-díjat az idén a hamarosan nyugdíjba vonuló Stanyó Tóth Gizella újvidéki újságíró-kolléganőnk kapta. Az újságírói díjat Fischer Jenő belpolitikai kommentátornak ítélték oda. A főszerkesztő indoklása szerint Fischert túlzás nélkül nevezhetjük lapunk legjobb kommentátorának, aki hatalmas történelmi ismeretanyaggal, műveltséggel rendelkezik, és ez a tudás minden egyes cikkében, olvasmányos formában visszaköszön. A Kilátó-díjat Csík Mónikának ítélték oda kimagasló irodalmi teljesítményéért.

Elismerésben részesültek azok is, akik 10, 20 és 30 éve dolgoznak vállalatunkban. A Magyar Szó Lapkiadó Kft. 2009-ben jubiláló dolgozói: Dosztán Klára, Bojić Valéria, Bajor Franja, Fodor István, Sabljar Magdolna, Budai Vesna, Fain Stevan, Gombár Edit, Horvát Eszter, Pálenkás Ágnes, Szeles Lajos, Újházi Eszter, Varjú Márta, Belić Spomenka, Fuszkó Lajos, Kurcinák Lyudevit, Jánosi Endre és Spísz Rudolf.