2024. november 28., csütörtök

A bölcsek kicsinyesek?

A KMKF ülésén megfeddték a délvidéki magyar pártvezetőket ugyanazért, amiért dr. Gémesi Ferenc, a Miniszterelnöki Hivatal államtitkára megdicsérte őket
Dr. Tóth Tivadar, a KMKF délvidéki képviselője

A múlt hétvégén tartották Budapesten a Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fórumának soros ülését. Az ülésen egyebek között a kapcsolattartás, illetve a vízumigénylés tapasztalatai is szerepeltek. Mi, délvidékiek azt gondolhatnánk, hogy ezen az ülésen a délvidéki magyar pártok választ kaptak júliusi beadványukra. De nem ez történt. Válasz helyett dorgálás lett a jussuk.

De kezdjük az elejéről!

Mint korábban már beszámoltunk róla, éppen a KMKF áprilisi ülésén kezdeményezték a kárpátaljai érdekszervezetek, hogy könnyítsenek a magyarok schengeni övezetbe jutásán, és tekintsen el az anyaország a meghívólevelek kötelező beszerzésétől, illetve a kereseti igazolások felmutatásától. Az anyaország válasza gyors volt. Júliusban már meg is érkezett Kárpátaljára és a Délvidékre egyaránt a legújabb kedvezmény, ami azt jelenti, hogy a magyar külképviseletek a fent említett két dokumentum helyett elfogadnak egy olyan garancialevelet is, amit az érdekvédelmi szervezetek állítanak ki. Kárpátalján augusztus elsején be is vezették ezt, és információink szerint eddig 2400-2500 ilyen felelősségvállalásról szóló bizonylatot adtak ki, a Délvidéken pedig el sem kezdődött ennek kiadása. Hogy miért?

Azért, mert a mi magyar pártjaink úgy tartják, hogy az anyaország a kedvezményt úgy adta meg a délvidékieknek, hogy nem csak a politikai, de az anyagi felelősséget is a magyar pártokra hárítja. Ezt minden délvidéki párt visszautasította azzal , hogy javaslatot tettek, elképzelésük szerint hogyan lehetne ezt megoldani. A javaslatukban az állt, hogy a kérelmező előbb kössön a helyi biztosítóban biztosítást azokra a napokra ,amelyeket Magyarországon kíván tölteni, és ezt követően forduljon az érdekvédelmi szervezetekhez igazolásért. A biztosítónak kifizetett összeget pedig megtérítik az igénylőknek a kapcsolattartási támogatásból, hiszen erre a célra Magyarország az év elején csak Vajdaságnak 450 millió forintot utalt át. A szóban forgó levelet még júliusban elküldték a Magyar Külügyminisztériumnak. Válasz máig nem érkezett. Mint dr. Tóth Tivadar, a KMKF délvidéki tagja elmondta, az ülésen sem kaptak választ.

– Horváthné dr. Fekszi Márta külügyi államtitkár megfeddet minket, mondván, hogy Kárpátalján zökkenőmentesen működik ez a lehetőség, mi meg kicsinyesek vagyunk, és a kedvezménynek csupán az anyagi vonatkozásaival törődünk. Most természetesen mondhatja a kedves olvasó, hogy milyen álláspontok ezek, hiszen éppen a Magyar Szóban nyilatkozta a Miniszterelnöki Hivatal államtitkára, hogy nagyon bölcsen, megfontoltan viszonyulunk mi itt, a Délvidéken a témához. . Hogy a két államtitkár teljesen ellentétesen nyilatkozott a mi hozzáállásunkról, nem az én tisztem kibogozni, hogy ez miért van így. Annyi azonban bizonyos, hogy az álláspontunk nem változott. A korábbi követelmények mellett hajlandóak vagyunk kiadni a garancialeveleket, de semmiképpen sem úgy, ahogyan ez Kárpátalján történik, hogy az igénylőnek csatlakoznia kell valamelyik érdekszervezet tagságához. Mi egyfelől nem akarunk éket verni a magyar pártok közé, másfelől úgy gondoljuk, hogy ez a kedvezmény nem lehet pártfüggő, ez mindenkinek jár – nyilatkozta dr. Tóth Tivadar,a VMSZ képviselője a KMKF-ben.

Mint megtudtuk, szeptember 23-án egy budapesti szakértői csoport Szabadkára utazik, hogy a helyszínen tárgyaljon a Magyar Nemzeti Tanács és a magyar pártok képviselőivel a kérdésről. Dr. Tóth Tivadartól azt is megkérdeztük, hogyan gondolják megoldani az emlegetett biztosítás kérdését, amikor a Magyar Szó kutatásából az derül ki, hogy a biztosító társaságoknál ilyen fajta biztosítás nincs.

– Az nem jelenti azt, hogy nem is lesz ilyen biztosítási fajta. Tárgyalni fogunk erről a lehetőségről is.

A KMKF-en meg egy folyamatban lévő ügy szerepelt a napirenden, aminek szintén köze van a vízumhoz, illetve az EU határain kívül rekedt magyarok magyarországi beutazásához. Miután a délvidéki magyarok egy része megszerezte a nemzeti vízum alapján az öt évre szóló tartózkodási engedélyt, a magyar közlekedési rendőrök nem csak ellenőrizték a tartózkodási engedéllyel rendelkezőket, hanem meg is büntették azokat, akinek nem volt magyar vezetői jogosítványuk.

Viszont amikor magyar vezetői jogosítványt igényel az érdekelt, akkor a szerbiai jogosítványát a magyar hatóságok bezúzzák. Természetesen az érintettek panaszt tettek, a Szabadkai Magyar Főkonzulátus pedig az ügy kapcsán állásfoglalást kért a Külügyminisztériumtól.

Dr. Tóth Tivadar elmondta, a KMKF ülésén tájékoztatták a képviselőket, hogy jogosítvány ügyben kezdeményezte a Külügyminisztérium a jogszabály módosítást.

– A szóban forgó probléma akkor kerekedett, amikor az emberek elkezdtek utazni a nemzeti vízum alapján megszerzett tartózkodási engedéllyel. Ez egy új helyzet volt, s most ennek a szabályozása van soron. Az államtitkárasszony azt is elmondta, hogy a közlekedési hatóságoknak utasítást adtak, hogy addig se büntessék azokat, akik szerbiai jogosítvánnyal vezetnek – hallottuk a képviselőtől.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás