Magyar–szerb tőkekihelyezési konferenciát szerveztek pénteken Újvidéken, a 3. Nemzetközi Pénzügyi és Befektetési Vásár, az INVESTEXPO keretein belül. A rendezvényen számos magyar vállalat képviseltette magát, de jó alkalom volt ez arra, hogy több hazai önkormányzat és állami intézmény is bemutatkozzon a lehetséges magyarországi partnereknek.
A szervező, az ITD Hungary nevében Süveges Szabó László üzletfejlesztési igazgató nyilatkozott a Magyar Szónak:
– Az elmúlt időszakban jó néhány sikeres projektet valósítottunk meg, de szerintem még sok sikeres befektetés áll előttünk a két ország közötti gazdasági együttműködés során. Az ITD-nek világszerte 56 irodája van, Szerbiában 3, mégpedig Belgrádban, Szabadkán és Újvidéken. Az iroda fő tevékenysége a magyar tőke kihelyezésének segítése más országokba.
Kérdésünkre, hogy véleménye szerint milyen beruházási klíma várja a magyar beruházókat Szerbiában, Süveges Szabó László a következőt válaszolta:
– A környező országokkal összehasonlítva Szerbiában kiemelkedően jó a befektetői program. Nagyon fontos számunkra, hogy olyan téziseket tudjunk megfogalmazni a magyar befektetőknek, hogy érdemes nekik Szerbiában és Vajdaságban befektetni, érdemes új munkahelyeket nyitni. A kormányzati szándék az, hogy megerősítse ezeket a vállalkozásokat, és ily módon támogassák az ország fejlődését.
Csáki Mihály, az ITD Hungary újvidéki irodavezetője lapunknak elmondta, hogy a rendezvény lényege az, hogy minél több magyar beruházó ismerje meg a szerbiai befektetési lehetőségeket.
– Az eddigi tapasztalatok alapján, azok a cégek, amelyek eddig megjelentek, és amelyek már befektettek Szerbiában, pozitívan nyilatkoztak itteni munkájukról – hangsúlyozta Csáki.
Szécsényi Orsolya, a Magyar Köztársaság Belgrádi Nagykövetségének gazdasági tanácsosa elmondta, hogy a szerb makrogazdasági környezet 2008-ban kedvezően alakult.
– A GDP növekedési aránya 7 százalék, a fejenkénti GDP pedig 7360 amerikai dollár, ami az előbbi évhez (5 641 USD) jelentős javulást mutat. A munkanélküliségi ráta kedvezőtlen, pillanatnyilag 24,4 százalékot tesz ki. A Szerbiába érkező külföldi befektetések értéke is növekedést mutat, az államadósság pedig csökken – mondta Szécsényi.
A tanácsos szerint Szerbiában azért is érdemes befektetni, mert kedvező az adórendszer, az ÁFA sokkal kedvezőbb mint Európa sok más országában, alacsony a vállalati nyereségadó és a jövedelemadó is. Ezenkívül, a szerb állam ösztönzi a külföldi befektetéseket, különféle pénzügyi támogatást nyújt a beruházóknak.
Branislav Bugarski, a Tartományi Fejlesztési Ügynökség vezérigazgatója elmondta, hogy a befektetők Vajdaságba elsősorban azért jönnek, mert sok kedvezményt nyújt a szerb–orosz szabad kereskedelmi megállapodás, másodsorban mert a cégeknek innen jó alkalom nyílik egész Középkelet-Európa meghódítására, harmadsorban pedig azért, hogy innen tartsák fenn a kapcsolatot a már létező üzleti partnereikkel.
Ivana Dulić-Marković, a regionális és nemzetközi kapcsolatokkal megbízott tartományi titkár szerint legfontosabb a törvényeket megváltoztatni, és összhangba hozni az európai törvényekkel, mert míg a környező országokban két hónapba telik egy céget bejegyezni és elintézni a szükséges adminisztratív feladatokat az induláshoz, addig Szerbiában ez nyolc hónapot vesz igénybe.
Kern Imre, a Tartományi Nagyberuházási Alap igazgatóhelyettese az alap szemszögéből értékelte az eddigi tapasztalatokat. Elmondta, hogy az alap tavaly márciusban kezdett el működni, és azóta 38 milliárd dinárt osztottak szét több mint 1300 projektumra, amiből a kisebbségi intézmények is részesültek. Jövőre már pályázatok által lesznek odaítélve a projektumokra a pénzek, így az egész folyamat még átláthatóbb lesz.