A Tartományi Népjóléti és Demográfiai Titkárság minden évben november 11-én megemlékezik Berislav Berić híres vajdasági ginekológus-demográfus születéséről, aki az elsők között mutatott rá Vajdaság demográfiai problémájára. Ebből az alkalomból tegnap tanácskozást tartottak a Tartományi Képviselőház épületében, ahol Az önkormányzatok aktiválása a tartomány népességpolitikájában című tanulmány került bemutatásra.
Novka Mojić tartományi népjóléti és demográfiai titkár szerint nagyon fontos, hogy ez a tanulmány gyakorlatban is alkalmazásba kerüljön.
– A tanulmányt eljuttattuk minden vajdasági helyi önkormányzat címére, vagyis az összes olyan személynek, aki kapcsolatban áll a népességi politikával. Fontos lenne, hogy lokális szinten minél előbb elkezdjék alkalmazni, mivel nagyon öreg közösségnek számítunk, hiszen 1989 óta, minden vajdasági községben negatív a népszaporulat. Kérésünkre sok község már elkezdte alkalmazni ezeket a natalitást növelő lépéseket, de ha a problémát komolyan meg akarjuk oldani, akkor a hatalom minden szintjén foglalkozni kell vele.
Ezeket a lépéseket Vajdaságban már 37 önkormányzat alkalmazza, ami a tartományra nézve jó eredmény, és a községek 82,22 százalékát teszi ki.
A bemutatón elhangzott, hogy nagyon fontos lenne minél hamarabb komolyan foglalkozni a problémával, mert Kelet-Európa, és főképp Szerbia, nagyon rossz demográfiai helyzetben van.
– Franciaországnak már 1913 óta komoly népességnövelő programja van. Persze Franciaország és a többi gazdagabb állam ezt a problémát másként oldják meg, mint ahogy azt mi megtehetjük. Ők ugyanis munkaerőt importálnak az országba, és így csökkentik a népesség fogyását. Amerikában például évente közel másfél millió embert engednek be az országba munkaerő címén – mondta dr. Branislav Đurđev demográfus.
Hazánkban egy anyára 1,6 gyermek jut, a népességcsökkenés megállításához pedig egy anyának három gyermeket kellene szülnie. Szerbiában évente 30 000 emberrel csökken a népesség. A fő gond 10–15 év múlva már az lesz, hogy túl kevés lesz a munkaképes ember, aki el tudná tartani a nyugdíjasokat. Példaként: 15 év múlva Oroszországban a népesség 25 millióval, hazánkban pedig 300 000-el csökken, továbbá Szerbiában ekkor a lakosság 55 százaléka ötven évesnél idősebb lesz.