Újvidéken, a József Attila Általános Iskolában tegnap a tolerancia napja alkalmából megtartott rendezvényen az iskola diákjai a kölcsönös megértés jegyében verseket, fogalmazásokat olvastak fel egymásnak, valamint rövidfilmeket nézhettek meg a téma kapcsán. A rendezvényen Svetozar Čiplić emberi jogi és kisebbségügyi miniszter is jelen volt.
– Mennyire toleránsak a gyerekek az iskolában? Ez elég kényes kérdés, de azt hiszem, hogy most kezdünk csak jó úton haladni, hogy egy kicsit jobb hangulat legyen az emberek közötti viszonyokban. Ez azt jelenti, hogy volt egy hosszú periódus, amikor mindenféle történt, de most próbálunk egy olyan hangulatot teremteni az iskolában, amelyben nem fogjuk éreztetni egymással a másságot. De az, amit a gyermekek otthonról hoznak, az a döntő – mondta a Magyar Szónak Hardi Irsai Angéla történelem tanárnő.
A rendezvényen jelen volt Svetozar Čiplić emberi jogi és kisebbségügyi miniszter is, aki lapunknak nyilatkozva elmondta:
– Ma van a tolerancia napja, amelyet Szerbiában első alkalommal tartunk meg ily módon. Ez egy olyan nap, amikor elsősorban nekünk, felnőtteknek kell elmagyaráznunk a gyerekeknek, mi az a tolerancia, hogy arra az időre, amikorra felnőnek, és teljes, kreatív részesei lesznek a társadalomnak, képesek legyenek arra, hogy hirdessék a toleranciát.
Arra a kérdésre, hogy mi a véleménye a temerini falfirkákról, valamint a szabadkai incidensekről, a miniszter a következőket mondta:
– Ezek a klasszikus és megengedhetetlen intolerancia megnyilvánulásai. Az egyedüli kiút az ilyen incidensekből, hogy szisztematikusan, az általános iskoláktól a középiskolákon keresztül, a tolerancia oktatásán dolgozzunk. Mert toleránsnak lenni azt jelenti, hogy a másságot úgy fogadjuk el, amilyen. Ez a célunk. A legnagyobb probléma abban van, hogy a tolerancia a családból kell hogy eredjen. Vagyis, az intolerancia is a családból származik. Ha tehát Európába akarunk integrálódni, akkor ezt úgy kell megtennünk, hogy előtte meg kell értenünk azt, hogy az emberi jogok alapja a tolerancia, vagyis a másság tisztelete. Az állam akkor tudja igazából hirdetni a toleranciát, ha a polgárok szolgálatába áll. Tehát, amikor jelentkezik egy probléma, akkor az államnak kell ezt megpróbálnia megoldani, és ezt úgy kell megtennie, hogy példaként szolgáljon a polgárok számára. Persze, amikor már jelentkezik egy probléma, akkor már késő. A lényeg abban van, hogy az államnak megelőzően kell hatni, például így, hogy megjelenjen az iskolákban, és hogy lehetővé tegyen olyan projektumokat, amelyek megnövelik a tolerancia szintjét, és amelyek megtanítják a gyerekeket a toleranciára. Amikor olyan gyerekek nőnek fel egy országban, akik toleranciában nevelkedtek, akkor abban az államban nem lesz intoleráns viselkedés, nem támadnak meg mást csak azért, mert más a vallása, vagy más nyelven beszél – nyilatkozta Čiplić a Magyar Szónak.