2024. november 28., csütörtök

Az útlevél útja

Mik azok a műszaki feltételek, melyekre a politikusok hivatkoznak?

Bejelentették: 2008 január elsején megkezdődik az új útlevelek nyomtatása és kiadása. És ezt megelőzően, hónapokkal korábban egyre másra jelentek meg a nyilatkozatok, hogy Szerbiában van az a bűvös gép, amely majd nyomtatja a biometrikus útleveleket. Azonban az év első napjaiban mégsem kezdődött meg a gyártás, mint mondták, műszaki okok miatt. Ekkor áprilisi határidőt szabott Božidar Đelić. Április is elmúlt, de már nem lehetett visszakozni,hiszen vészesen közeledtek a parlamenti választások, ezért pályázatot hirdettek, és 204 arra érdemes polgárnak nagy csinnadratta közepette kiadták az első útleveleket.

Ljubiša Vuletićtől, a pénzverde vezérigazgatójától tudjuk, hogy május harmadikán, azon a napon, amikor az ünnepség volt, hajnali fél ötkor készültek el azok az útlevelek, amelyeket akkor átadtak. Vuletić már akkor mondta, hogy csak szeptemberben kezdődhet meg az útlevelek sorozatgyártása, és abból semmi sem lesz, hogy az év végéig sikerül lecserélni a régieket. Minden országban két év alatt végezték el az útlevélcserét, mondta.

A legutóbbi parlamenti ülésen Ivica Dačić belügyminiszter az államot tette felelőssé, amiért nem készültek el időben a vörös útlevelek. Ahelyett, hogy bárki is vállalta volna felelősséget, vagy bárki lemondott volna, megállapították a honatyák, hogy a műszaki feltételek hiánya miatt nem jött össze időben a nagy vállalkozás.

De nézzük, mik azok a fránya műszaki feltételek, amelyekről szinte senki sem beszél, kivéve a pénzverde igazgatóját, de ő is csak szorult helyzetében teszi, mert Božidar Đelić csatlakozási lendületében többször is megvádolta a pénzverde igazgatóját. Nos,tőle tudjuk, hogy a kérdéses könyvecske fedelét Amerikából szerezték be, a cérnát Franciaországból hozták, a kétféle papírt Svájcból, a polikarbonátot pedig Németországból. A legnagyobb gondot a csipek beszerzése jelenti. Ezeket a Fülöp - szigeteken gyártják, onnan Németországba küldik, ahol beleépítik az operációs rendszert, majd visszaküldik Thaiföldre, hogy rátegyék az antennát. Az utolsó lépés a háromrétegű polikarbonáttal való bevonás.

Nos, ez a sok minden egyszerűen nem jött össze, állítja a pénzverde igazgatója. Egyfelől heteket kell várni a világ különböző üzemeiben, hogy a megrendelést teljesítsék, másfelől sok ország várakozik a Fülöp - szigeteki csipekre, és egyszerűen nem kerültünk sorba.

Habár sok kínlódás után, de júliusban végre megkezdődött az útlevelek sorozatgyártása. A pénzverde igazgatója szerint csak akkor lehetett volna az év végéig lecserélni a régi útleveleket, ha az első 250 000 darabot külföldön kinyomtatta volna az ország. Ez viszont nagyon sokba került volna. Hogy mennyibe, azt nem árulták el, egyelőre csak annyit tudni, hogy az itthoni nyomtatás előkészületei 30 millió euróba kerültek.

Most már állítólag minden akadály elhárult. A napokban a belügyminiszter az eddigi 30 napos útlevélkiadási határidőt 10 naposra csökkentette. A kérdéses szupermodern nyomdagépen naponta 10 000 könyvecskét tudnak kinyomtatni.

Máris tudni lehet, hogy nemcsak a szerbiai útlevelek készülnek itt, hanem bérmunkát is vállalnak majd a pénzverdében, ha már ennyi pénzt beleöltek a mindentudó nyomdagépbe. De azt nem tudni, hogy melyik ország megrendeléséről folynak a tárgyalások, illetve melyikkel köttetett megállapodás a bérmunkáról.

Szerbiában a kimutatások szerint 3 500 000 polgárnak van útlevele. Ha elfogadjuk a napi 10 000 darab elkészülését, akkor a hétvégéket is beleszámítva pontosan egy évi folyamatos munkára van szükség, hogy mindenkinek meglegyen az új‒ Božidar Đelić szerint‒, Európa legbiztonságosabb útlevele.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás