2024. november 25., hétfő

Fontos a statútum

Szerbiában járt az Európai Parlament képviselői delegációja
Bővíteni kell a kisebbségek jogait (Beta)

Az Európai Parlament képviselőinek küldöttsége a hét elején Szerbiában járt, egy évente megrendezésre kerülő interparlamentáris dialógus részeként. Ennek a megbeszélésnek a résztvevői részben az Európai Parlament képviselői, részben pedig a szerbiai parlament képviselői.

Az első ilyen eseményre 2006 őszén került sor Brüsszelben, a második találkozónak 2007 őszén kellett volna sorra kerülnie Belgrádban, azonban tekintettel a belpolitikai helyzetre, tavaly ősszel nem került megrendezésre. Egyéves halasztás után most került sor a második interparlamentáris összejövetelre. Ennek résztvevői egyrészről a szerbiai parlament európai integrációs bizottságának a tagjai, másrészről pedig az Európai Parlament délkelet-európai delegációjának12 tagú küldöttsége. Az európai küldöttséget Doris Pack, a délkelet-európai delegáció vezetője vezette. Két napon keresztül folyt az eszmecsere különböző témákról, természetesen a középpontban Szerbia európai uniós integrációja volt. Szó esett a jelenleg folyamatban lévő igazságügyi reformról is, a vízumrendszer enyhítéséről, a gazdasági helyzetről és természetesen a szomszédos országokkal való regionális együttműködésről is. Az eseménysorozatot Doris Pack és Varga László, a Magyar Koalíció parlamenti képviselőjének tegnapi sajtótájékoztatója zárta. Varga ezek után nyilatkozott a Magyar Szónak. Mint elmondta, a sajtótájékoztatón igyekeztek összefoglalni mindazt, ami az előző két nap alatt történt.

– A két nap eredménye egy közös nyilatkozatban fogalmazódott meg. A közös nyilatkozat első passzusában az Európai és a Szerbiai Parlament közösen felszólítja az Európai Unió tanácsát, hogy engedélyezze a stabilizációs és társulási megállapodás gazdasági része alkalmazásának a megkezdését. Ez az a dokumentum, amelyet szeptember 15-én nem hagyott jóvá az Európai Parlament. Másrészről, egy pontban benne foglaltatik egy olyan felszólítás is a Szerbiai Képviselőház számára, hogy Vajdaság statútumát minél előbb hagyja jóvá, továbbá fogadja el azokat a törvényeket, amelyek szükségesek ahhoz, hogy Vajdaság autonómiája tovább szélesedjen és erősödjön. Harmadrészről, a kisebbségi jogokat sem kerültük meg, és nagyon fontos hogy ebben a dokumentumban szólítja fel az Európai Parlament a szerbiai parlamenttel közösen a szerb kormányt arra, hogy tegyen lépéseket annak érdekében, hogy tovább bővüljenek a kisebbségek jogai. Továbbá az is explicite benne van, hogy a nemzeti tanácsokról szóló törvény elfogadása prioritást kell, hogy élvezzen – mondta Varga László.

Arra a kérdésünkre, hogy tárgyaltak-e a vízumrendszer liberalizációjáról, a képviselő a következőt válaszolta:

– Ellentétben azokkal a híresztelésekkel, amelyek a vízumrendszer megszüntetését is Mladić tábornok kiadatásával kötik össze, Doris Pack csak olyan feltételekről beszélt, amelyek igazából technikai jellegűek, és amelyek az útlevélkiadást és néhány törvény alkalmazásának a megkezdését tartják fontosnak. Ha ezeket a feltételeket teljesítené az ország, akkor jövő év folyamán nem lenne akadálya annak, hogy megszűnjön a vízumkötelezettség az unió irányába. Fontosnak tartom azt a tényt, hogy ilyen magas pozíciójú uniós tisztségviselő, ilyen egyértelműen még nem mondta ki ezt – nyilatkozta Varga László a Magyar Szónak.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás