Az emberek gyakran mondják, hogy „influenzás vagyok”, amikor éppen csak meg vannak fázva. Megfázás esetén is érezhetjük meglehetősen rosszul magunkat, és sok tünet hasonlít is az influenzáéhoz, azonban a kettő nem azonos. A megfázás általában lassabban alakul ki. Az influenzára jellemző, hogy nagyon gyorsan fejlődik ki. A magát teljesen jól érző személy is nagyon beteggé válhat mindössze néhány óra alatt. Nagyon lényeges különbség, hogy a megfázás nem veszélyes a betegre, míg az influenza súlyos szövődményekkel és betegségekkel járhat. Az influenzáról és a védőoltásról Vladimir Petrovićtyal, a járványos betegségek szakorvosával beszélgettünk.
Milyen típusú influenzavírusok léteznek?
Az A típusú vírusra azt lehet mondani, hogy a legfertőzőbb influenzavírus, a B típusú vírusnak enyhébbek a tünetei, és túlnyomórészt egyéni megbetegedéseknél fordul elő. Az A típusú vírust viszont sokkal többen kapják el, betegednek meg tőle, és persze ez még fokozódhat abban az esetben, ha a lakosság nem veszi fel az influenza elleni oltást.
Milyen módon segít az influenza elleni védőoltás az embereken?
A védőoltás egy specifikus módon nyújt védelmet. Ez a gyakorlatban úgy néz ki, hogy az antigén, amelyet tartalmaz a védőoltás, az influenza vírus egy része. Ez aztán úgy működik, hogy amikor befecskendezzük ezt az antigént, ellenálló lesz rá az emberi szervezet. Védekező antitestek keletkeznek, amelyek védelmet nyújtanak a szervezetbe jutott antigén ellen. Az említett antigén pedig a most keringésben lévő vírusok összességét tartalmazza. Ha elegendő antitesttel rendelkezik az ember, akkor nem betegszik meg. Ha véletlenül mégis megbetegedne valaki, akkor sem lenne komolyabb baja, csak enyhe tünetei fordulhatnak elő ily módon az influenzának. A védőoltás alkalmazásának a lényege, az ország stratégiájától függ a vírus elleni harcban. Nálunk az a cél, hogy csökkenjen az elhalálozási arány, amely az influenzajárvány alkalmával történik, mert egy egészséges személynél a betegség nem okoz komolyabb problémát. Azoknál a személyeknél viszont, akik idült betegségekben szenvednek, tehát az idült tüdőbetegségekben szenvedők, az asztmások, szív és érrendszeri betegségekben szenvedők, gyomorbetegséggel küszködők, cukorbetegek, valamint mindazok az idült betegségek, amelyeknél csökken az ellenálló képesség. Ezeket a betegségekben szenvedőket a magas rizikó csoportjába soroljuk. Náluk a meglévő betegség komplikálódhat el. Az influenza ugyanis kimozdítja a szervezetüket a jelenlegi egyensúlyból, amit a betegséghez fűződő terápia tart fenn. Ezek a komplikációk sajnos néha halálhoz is vezethetnek.
A rizikócsoport második részébe tartoznak a 65 évnél idősebb személyek, mert 65 év után az embernek csökken az általános ellenálló képessége.
Amikor a járvány ideje eljön, az ebbe a csoportba tartozók könnyebben betegszenek meg.
A rizikócsoport harmadik részébe az egészségügyi dolgozók tartoznak, főleg azok akik a kórházakban dolgoznak, mivel nagy veszélyt jelentene az, ha egy súlyos beteget a személyzet még egy influenzával is megfertőzne.
Ahhoz, hogy az influenzajárványt megfékezzük, sokkal több embert kellene beoltani.
Mi az úgynevezett split oltást alkalmazzuk az utóbbi öt évben. Az utóbbi években külföldről hozzuk be az oltásokat.
Miért kell minden évben másfajta védőoltást kapni?
Az Egészségügyi Világszervezetnek világszerte vannak olyan szervezetei, amelyek kísérik többek között az influenza vírusának a mutációját és a terjedését. Az influenza vírusa ugyanis nagyon kellemetlen, mert nagy a mutációra való képessége. Tehát állandóan megmenekül attól az immunitástól, amit mi a védőoltással megteremtünk az emberi szervezetben, valójában így védekezik ellenünk. Így minden évben újabb vírusfajtákkal kell felvenni a harcot. Az alapvírus ugyanaz marad, csak az alcsoportjai változnak. Például az A típusú vírusnak három alcsoportja van, amelyektől az ember megbetegedhet. Ezekben az alcsoportokban mutál, változik, mi pedig ezt kísérjük. Februárban az föld északi féltekére határozzák meg, szeptemberben pedig a föld déli féltekére lesz meghatározva az a vírusfajta, amely ellen készül a következő védőoltás.
Hogyan történik hazánkban a védőoltás felvétele?
Hazánkban a védőoltás felvétele szezonális. Ez azt jelenti, hogy az oltást az influenzajárvány előtt hajtjuk végre. Kampányszerűen október végén és novemberben elején kezdődik el, amikor a Köztársasági Egészségbiztosító Intézet beszerzi és szétküldi az egészségügyi intézményeknek a vakcinákat. Ebben az évben 320 000 védőoltás állt rendelkezésünkre, ami 50 000-rel több mint a tavaly. Ennyivel lett százalékban több eljuttatva minden egészségügyi intézménynek. Vannak azonban olyan helyek, ahol nagyon gyorsan elfogyott a készlet, mert a polgárok érdeklődése a védőoltás után ebben az évben nagyobb mint az elmúlt években. Ezek az intézmények készletpótlást kértek, ezért a Köztársasági Egészségügyi Intézet sürgős intézkedéseket foganatosított, hogy minél gyorsabban eleget tudjanak tenni a polgárok igényeinek. Mivel az oltóanyagok külföldről kell beszerezni, kicsit kényes ügyről van szó, mert amit megrendelünk, mindig el is kellene fogyasztani, hogy ne kelljen eldobni, ugyanis elég drága termékről beszélünk.
Biztonságos -e a védőoltás a gyermekek és a terhes nők számára?
Ezt a védőoltást minden 6 hónapon felüli ember használhatja. Hat hónapos kortól hároméves korig fél adag jár, a három éven felülieknek ugyanaz az adag jár mint a felnőtteknek. A különbség csak az a 3-8 éves gyermekek és a felnőttek között, hogyha először történik meg a védőoltás felvétele, két adagjuk van két hónapon belül. Az elkövetkező években már csak egyszeri felvételre lesz szükség. Azok azonban, akik allergiásak a tojásra, a baromfihúsra, a tollra, a Garamycinre, nem vehetik fel a vakcinát. A védőoltást azok sem vehetik fel, akinek heveny megbetegedése van, valamint azok, akik lázasak, mert a védőoltásra az egyik lehető reakció az enyhe láz, ezért komolyabb komplikációk következhetnek be az említett esetekben.
Pillanatnyilag egy-, egy és fél millió embernek tudunk védőoltást biztosítani. Jóval többre lenne azonban szükség, hogy megfékezhessük a járvány tombolásának a lehetőségét.
Véleményem szerint a védőoltás elterjesztésének a legjobb módszerét az úgynevezett élő oltás jelentené, amely spray formában kerül nazálisan használatra, magyarul az orrunkba kell fecskendezni. Tehát a páciens beadhatja önmagának. Ez a termék genetikai manipulációval lett előállítva, és eddig még semmiféle káros hatása sem lett kimutatva. Az vele az egyedüli gond, hogy csak Amerikában található, ők pedig maguknak vigyázzák, és nem engedik ki az országból.
Hol vehetik fel az emberek az influenza elleni védőoltást?
Az egészségügyi intézményekben lehet felvenni, legtöbbször ez a kiválasztott orvosnál történik. Itt tudhatnak meg további információkat is a védőoltásról. A védőoltás ingyenes a veszélyeztetett csoportoknak. Tavaly 400 dinár körüli áron lehetett venni a gyógyszertárakban, tudomásom szerint ebben az évben nem került ily módon eladásra. Én ajánlom mindenkinek a védőoltás felvételét, mert szerintem a legjobb védelmet biztosítja. Nélküle csak az általános védekezést alkalmazhatjuk, amely minél több zöldség és gyümölcs fogyasztását jelenti, valamint azt, hogy minél többet mozogjunk a szabadban, ha pedig zárt helyiségben vagyunk, sűrűn szellőztessünk. Továbbá, ha lehetséges, akkor kerülni kell a zsúfolt helyeket. Ezek az intézkedések azonban csak elodázhatják a betegséget, de nem tudják megfékezni azt, hogy megbetegedjünk. A védőoltás viszont manapság a legjobb hatékony védelem a náthajárvány ellen.
Keret: Az idei védőoltás, amelyet Szerbiában fel lehet venni, védelmet nyújt a most Európában keringésben lévő összes influenzavírus ellen.