2024. július 17., szerda

Egyszerre hatalmon és ellenzékben

Maráci Nándor köztársasági képviselő, a Demokrata Párt magyarkanizsai községi szervezetének elnöke szerint az országházban új ügyrendre, a községben hatékonyabb munkára lenne szükség

A magyarkanizsai községben alighanem országos szinten is sajátságos a képviselő-testület összetétele, mindössze két csoportosulás alkotja: a VMSZ és VMDP 19 fős koalíciója, valamint a Demokrata Párt 10 képviselője. Országos és tartományi szinten tehát a DP hatalmon van, községi szinten itt ellenzékben

– Tiszteletben tartjuk a választási eredményeket, de kötelesek vagyunk időről időre mi is tájékoztatni a lakosságot, mert esetenként nagyon egyoldalúnak látjuk az önkormányzati információkat. Ugyanakkor rámutatunk, hogy a másik félnek is illett volna tiszteletben tartania a választópolgárok akaratát, hiszen 33 százalékuk ránk voksolt, tehát ennyi hely illette volna meg a DP-t a községi vezetésben. Mi az előző mandátumban bevettük a kormányzásba a VMSZ-t és a VMDP-t, a mi képviselőnk rovására átadtuk a képviselő-testületi elnök helyét a VMSZ községi elnökének, és még egy pozíciót kaptak a községi tanácsban. Mi se kértünk volna sokat, de amikor láttuk, hogy a hatalmi koalíció nem akar együttműködni, akkor a DP vajdasági szervezetének elnökével folytatott megbeszélés alapján úgy döntöttünk, hogy felvállaljuk a konstruktív ellenzék szerepét. Tagadhatatlan, hogy ez a könnyebb feladat, mert a választók a hatalmon kérik majd számon az ígéreteket – mondta Maráci Nándor, a Demokrata Párt magyarkanizsai községi szervezetének elnöke.

Csak a magyarkanizsai községben ellenzéke az MK-nak a DP?

– Szerbia 111 községében vezető párt a DP, több mint 70 polgármestere, városvezetője van. A Vajdaságban egyedül mi, magyarkanizsai demokraták nem vagyunk koalícióban az MK-val, és mert a hatalmi koalíció így akarta, ezért megpróbálunk ellenzékként viselkedni: rámutatunk azokra a hibákra, amelynek a levét a lakosságunk ihatja meg. Ezért hívtuk fel a figyelmet arra is, hogy az önkormányzatnak nem kellett volna kft.-ket alapítania. Egy kis közlemény-csata is folyt erről a községben, bár mi úgy véljük, kölcsönös vádaskodás helyett a jövő felé kellene inkább nézni, különben egy helyben topogunk. Természetesen készek vagyunk együttműködni abban, hogy minél több anyagi támogatás érkezzen a községünkbe, mert az mindannyiunk javát szolgálja. A bírálatokkal nincs más célunk, mint hatékonyabb munkára biztatni a hatalmat.

Maráci Nándornak azonban aligha van most ideje a helybeli gondokkal foglalkozni, hiszen köztársasági képviselőként folyton Belgrádban tartózkodik.

– A helybeli dolgokkal aktívan foglalkoznak a község demokratái. Belgrádban pedig valóban felgyorsult a törvényhozás, mert rengeteg unió-kompatibilis törvényt meg kell még hozni ahhoz, hogy a schengeni fehér listára kerülhessünk. Mi, a DP magyar képviselői most éppen a községi bíróságainkért lobbizunk, mert azt valljuk, hogy ott, ahol a nemzetiségek tömbben élnek, a kétnyelvűségnek kell dominálnia, és az embereknek az anyanyelvükön kell intézniük az ügyeiket. Ugyanakkor a legégetőbb a jövő évi költségvetés meghozása, valamint a kormány iránti bizalom megerősítése, hiszen egy esetleges új választás kaotikus helyzetbe sodorná az országot. Sajnos az ellenzék minduntalan obstruálja a parlamenti munkát, ezért mielőbb szükség van az ügyrend módosítására, mert most minden napirendhez, minden egyes módosítási indítványhoz minden párt hozzászólhat. Ez hatalmas időveszteség. Jó viszont, hogy megvan a szótöbbségünk, és habár nekünk, a DP magyar képviselőinek és a VMSZ képviselőinek időnként vannak vitáink, azért a közös érdekekért jó viszony kialakítására törekszünk. Tudni kell, hogy a parlamentben is pártfegyelem van, nem szólalhat fel minden képviselő mindenkor, csak egyeztetések alapján.

Mekkora esély van arra, hogy megmaradjanak a községi bíróságaink?

– A tárgyalások abba az irányba mutatnak, hogy lesznek engedmények, de nem lehet jóslatokba bocsátkozni. Mi mindent megteszünk.

Vajdaság statútumát még mindig nem tűzte napirendjére az országház. Állítólag azért, mert nem voltak megfogalmazva a hatáskörök, nem készült el az alkalmazásáról szóló törvény.

– Sajnos az idén valószínűleg nem kerül sor a statútum elfogadására, de a köztársasági képviselő-testület elnöke már bejelentette, hogy a jövő év elején mindenképpen napirendre kerül. Mi, vajdasági képviselők természetesen teljes egészében támogatni fogjuk, és a koalíciós partnerekkel folytatott tárgyalások alapján az ő támogatásukra is számíthatunk. Nagyon időszűkében vagyunk, még az idén meg kell hozni a vitális törvényeket, a jövő évi költségvetést, de ugyanilyen fontos, vitális dolog az is, hogy a képviselőház elfogadja a Vajdaság statútumát – jelentette ki Maráci Nándor.