A Vajdaságban nem újdonság a szél energiájának felhasználása, bár szélmalmot már csak mutatóba találunk a tartományban. Amennyiben minden a tervek szerint alakul, 2-3 év múlva a tartományunkban is meghonosodik a szélmalom új generációja – a szélerőmű.
Bár a világ összenergiájának csupán 1 százalékát állítják elő a szél erejéből, egy növekvő ágazatról van szó, amit mi sem bizonyít jobban annál a ténynél, hogy 2000 és 2007 között a szélerőművek száma a világban megötszöröződött. Európában a legtöbb szélerőmű Dániában van, ott az elektromos energia 19 százalékát állítják elő ilyen módon, Spanyolországban és Portugáliában az áram 9 százalékát, Németországban 6 százalékát. Nálunk ‒ és ezzel, gondolom, nem mondok semmi újat – ez az arány 0 százalék. Ezen a téren azonban változások várhatóak, a Vajdaságban több mint fél éve folyik a szél erejének mérése.
Tomislav Papić, tartományi energetikai segédtitkár szerint éppen a napokban kell megérkezzen az újvidéki Műszaki Karról a vajdasági szelek atlasza, amelyből pontosan megtudják majd, hogy hol vannak a legjobb terepek a szélgenerátorok felállítására.
‒ Egy előzetes tanulmányból annyit már tudunk, hogy Szerbiában, és ezen belül a Vajdaságban a legjobb területek a szélerőművek számára Versec és környéke, valamint Pancsova, Alibunár, Fehértemplom és Kevevára (Kovin) környéke. Ezeken a területeken ugyanis a legjobb a szél átlagos gyorsasága. Ezt úgy lehet megállapítani, hogy 50-80 méter magas mérőpóznákat állítunk fel, amelyek az egész év folyamán mérik a szél erősségét, és ezek alapján kapunk egy éves szélerősségátlagot. Nyugat- európai tapasztalatok alapján, amit a szélturbinák gyártói is megerősítettek, az optimális szélerősség, ami a szélerőművek 100 százalékos kihasználtságát eredményezné a 12,5 méter/másodperc gyorsaságú szél. Sajnos a Vajdaságban nem számíthatunk ilyen erősségű szélre, ezért már most megállapíthatjuk azt, hogy a leendő szélerőműparkok nálunk 60-80 százalékos kapacitással dolgoznak majd. Ez azonban nem kevés.
E helyeken kívül számunkra még érdekes Šid és környéke, ott a horvát oldalon is folynak mérések, de nem túl jók az eredmények, mert a szélerősség a kifizetődőség minimumán van, 4 méter/másodperc. Hasonló a helyzet Ürögön és Titelen, ott is ilyen szélerősségről beszélhetünk, és itt el kell mondani, hogy a mindenkori befektetőktől függ, hogy hajlandóak lesznek-e beruházni, vagy nem.
Jó példaként hoznám fel Magyarkanizsát, ahol előzetes mérések alapján azt mondhatjuk, hogy igen jó eredményeket kaptunk, amelyek bennünket is megleptek. Ott az átlagos szélerősség 6 - 7 méter/másodperc, ami szolid eredménynek számít. Az ilyen gyengébb szélerősségű területekre kisebb erősségű szélgenerátorokat lehet építeni, tehát 800 kilowatt és 1 megawatt közötti erősségűeket.
Ki kell hangsúlyozni, hogy pillanatnyilag a legnagyobb gondot az jelenti, hogy mindeddig nem létezett egy, a törvénynél alacsonyabb rendű dokumentum, amivel meg lenne határozva, hogy a lehetséges beruházóknak mennyit kell fizetni az előállított energiáért. Ezen a téren inkább csak találgatások voltak, a befektető cégek és a titkárság részéről is, de ez most meg fog változni, mivel elkészült a rendelet tervezete. Bátorítónak találom, hogy e szerint az úgynevezett zöldenergiáért, tehát a szélgenerátorok által előállított energiáért legalább 11,5 eurócentet kell majd fizetni. Szerintem ez nagyon is elfogadható ár, sőt azt hiszem, hogy európai szinten a legjobb ár a zöldenergiáért. Remélhetőleg ahhoz vezet majd ez az ár, hogy a lehetséges befektetők vonzónak találják a szélerőműparkok kiépítését a Vajdaságban annak ellenére, hogy nálunk nem érhető el a 11,5 méter/másodperces optimális szélerősség.
Fontos lenne még megemlíteni, hogy szélerőművek segítségével a Vajdaság legalább 300 megawattos erőre számíthatna, amit a meglévő energiavezetékek infrastruktúrájába nagyon könnyen be lehetne kapcsolni. Ezzel évente 750 óra/gigawatt zöldenergiát lehetne termelni. Ha tudjuk, hogy a Vajdaság területén évente összesen 8500 GW/h áram fogy el, akkor látható, hogy az éves áramfogyasztás 9 százalékát szélerőművek által előállított energiából lehetne fedezni.
Versecen egy Energovind nevű cég kellett volna elkészítse a szélerőműpark projektumot. Ott most mi a helyzet?
--Igen, Versecen az Energovind kezdte meg a méréseket a szlovák kormány pénzügyi támogatásával. Szlovákia 220 ezer eurót adott a projektum megkezdésére, és ez arra volt elég, hogy két 50 méteres mérőoszlopot állítsanak fel Versecen, amelyek segítségével március óta folynak a mérések. A munkálatok nem álltak le, de mivel időközben a helyi önkormányzat élén csere történt, az egész folyamat lelassult. De ismétlem, a szélerősség mérése tovább folyik, ami elengedhetetlen ahhoz, hogy a befektető cég beszerezze a szükséges működési és építkezési engedélyeket, illetve magát a licencet a zöldenergia termeléséhez.
El kell mondjam, hogy pillanatnyilag a Vajdaság területén több helyen folynak hasonló mérések, de ez nem jelenti azt, hogy azokon a helyeken szélerőműveket fognak építeni. A Tartományi Energetikai Titkárságban nekünk az volt a feladatunk, hogy az érdeklődő beruházóknak adjuk meg a szükséges engedélyeket az elsődleges kutatásokhoz, amelyek alapján azután majd ők döntik el, megfelel-e nekik az ilyen befektetés, vagy sem. Az érdeklődő cégekkel hármas protokollt írtunk alá, amelyet az esetleges befektetőn kívül még a tartományi titkár és a helyi önkormányzat vezetője látott el kézjegyével. A helyi önkormányzatok ezenkívül egy 12 hónapra szóló érvényes földhasználati engedélyt biztosítottak a beruházóknak, akik majd ennek az időszaknak a letelte után meg kell mondják, akarnak-e azon a bizonyos területen szélerőműveket építeni, vagy nem.
Annak érdekében, hogy minél hatékonyabban használjuk az alternatív energiaforrásokat a tartományban, a Vajdasági Végrehajtó Tanácson belül alapítottunk egy Szélenergia Felhasználási Tanácsot is, amelynek a fő szerepe az lesz, hogy koordinálja azokat a tevékenységeket, amelyek a szél energiájának felhasználására irányulnak.
Ön szerint mikor várható, hogy a Vajdaságban elkezdődjön a szélenergia segítségével előállított áram használata?
--A mérések és az engedélyeztetések terén a legtovább a Wellbory cég jutott. Ez egy osztrák-német-szerb vállalat, melynek a szerbiai székhelye Belgrádban van. Ez a befektetőcég már Pancsova községtől 99 évre bérbe vett egy földterületet Bavanište és Mramorak között, ahova a tervek szerint egy 180 szélerőműből álló szélgenerátorparkot fognak építeni. Az építkezési engedélyeztetés folyamatban van, a beruházócég tervei szerint maga az építkezés 2009 tavaszán indul majd be. Innentől kezdve, véleményem szerint, további 1-1,5 év kell ahhoz, hogy ezek az erőművek elkezdjék termelni az áramot.