Az emberek számára a földön van elég élelmiszer, mégis 800 millió ember éhezik világszerte. Az élelmiszer- szükségletek kielégítése mellett fontos az is, hogy milyen minőségű az a táplálék, amit megeszünk. Az egészségügynek a biztonságos élelmiszer mellett még sok másra is oda kell figyeljen, mint például a gazdasági tényezőkre, az etikai kérdésekre, valamint a környezeti hatásokra és a fogyasztók igényeire is. Az új technológiák mindannyiunk számára fontosak kell legyenek, de csak abban az esetben, ha tényleg a javunkat szolgálják. A Finslab laboratóriuma az Újvidéki Technológiai Intézet keretében működik.
Mikor kezdte meg működését a laboratórium, és milyen kivizsgálásokkal foglalkozik?
-- A laboratórium felújítása 2007 decemberéig tartott. Az intézményben több mint ötvenen dolgoznak. 1,5 millió eurót fektettek be a laboratóriumba és az új gépekbe a tartományi szervek, amelyek a legújabb kivizsgálási technológiát is lehetővé teszik. Ezek a gépek nemsokára teljesen felváltják azokat az eljárásokat, amelyeket ma még máshol végeznek, és amelyek még mindig vegyi analízist hajtanak végre. A Finslab az ISO 17025 nemzetközi sztenderdek szerint dolgozik. Az állatok táplálékával, valamint az élelmiszeripari termékek kivizsgálásával foglalkozik. Öt szakosztályunk van: a vegyi kivizsgálások, a mikrobiológiai , a reológiai kivizsgálások részlege, mikroanalitikai részleg, valamint a forgalmi minőség ellenőrzésére kialakított részleg, ahol a gabona és cukorrépa minőségét vizsgáljuk.
Előfordult-e olyan eset, amikor kimondottan veszélyes anyagot találtak valamely termékben?
-- Nem, ilyen esetünk még nem volt.
Hogyan néz ki a munka a Finslabban?
-- Van egy fogadó részleg, ahol a kliensek leadhatják a mintákat. A Finslab külső megrendelésekre végezi a kivizsgálásokat. A felhasználóink gazdasági szubjektumok, a kis - és középvállalkozásoktól egészen a nagy cégekig. A Finslab sokszor együttműködik más laboratóriumokkal is, így teljes szolgáltatást tudunk nyújtani a klienseinknek. Éves szinten körülbelül 15 000 mintát dolgozunk fel. A laboratóriumot magánszemélyek is használhatják, tehát eljöhetnek, és átadhatják a kérdéses anyagot. Minden szolgáltatásra megvan az árlistánk. A gyakorlatban ez például azt jelenti, hogyha valaki elmegy a boltba, és vesz valamit, azt elhozhatja, és mi kivizsgáljuk. A Vajdasági Fogyasztóvédelmi Egyesülettel is szorosan együttműködünk, ők sűrűn hoznak bevizsgálásra mintákat.
Mi történik, ha nem megfelelő az élemiszer minta minősége ?
-- A laboratórium csak a kivizsgálással foglalkozik, tehát ha egy termék nem felel meg az egészségügyi előírásoknak, akkor azt mi feltüntetjük a kivizsgálási eredményben, valamit ajánlatot is teszünk a továbi lehetséges lépésekre, de ennél többet nem tehetünk. A további lépések a megrendelőtől függnek. Ha a megrendelő külön szakértői véleményre is kíváncsi, vagy ha tudni szeretné, hogyan javíthatná fel a termelési folyamatát, ebben az esetben szakértőket alkalmazunk az Újvidéki Technológiai Intézetből, és ők akkor segítenek – mondta Elizabeta Janić Hajnal, a laboratrium koordinátora.