Az országban hivatalosan mindenhol hétfőn kezdődik meg a tanítás az általános iskolákban és a középiskolákban, azzal, hogy Vajdaságban január 11-én az első félév maradék egy hete veszi kezdetét és csak 18-án kezdődhet meg a második félév, míg Szerbiában hétfőn, január 11-én már megkezdődik a második félév. Az újabb H1N1 vírus okozta járványhullámot februárra várják a szakemberek, de eddig is elég sok bonyodalmat okozott az oktatásügyben dolgozók számára. A témáról dr. Jeges Zoltán tartományi oktatásügyi titkárral beszélgettünk.
Hogyan sikerült ezekkel a zavaró körülményekkel megbirkózni az első félévben, és mire számítanak a folytatásban?
– Először is Vajdaságban más naptár szerint működnek az iskolák, mint Szerbia más területein. Ez azért van így, mert más felekezetekhez tartozunk, így a karácsonyt és a többi vallási ünnepet más időpontban tartjuk meg. Mi pontosan kidolgoztuk, hogy mennyi napot dolgozunk, mindenszentekkor volt az őszi szünet, és aztán december 23-ával kellett volna lezárni az első félévet. Időközben a járványügyi szakemberek azt mondták, hogy megjelenik a járvány, és ezért védeni kellene a gyerekeket, ennek érdekében pedig rendkívüli szüneteket kell bevezetni az iskolákban Szerbiában. Ez így is történt, egész Szerbiában egyszerre lettek megtartva ezek a szünetek. Amikor az ember elvégzi a számadásokat, akkor kiderül, hogy Vajdaságban kevesebb napot vesztettek az oktatásban, mint Szerbia többi részén. A Žarko Obradović oktatásügyi miniszterrel folytatott néhány beszélgetésem alapján ő úgy döntött, hogy január 11-től január 16-ig zárjuk le az első félévet. Ebben az időszakban kellett volna ledolgozni azokat a napokat, amelyeket az első félévben nem dolgoztak le. Igen ám, de egyes községek másként döntöttek, és már szombatokon pótolták az egyes munkanapokat. Így nem volt indokolt, hogy 11-én meginduljon Vajdaságban minden iskolában az oktatás, hiszen akkor összesen több tanítási nap lett volna, mint amennyi az iskolai naptár szerint elő van irányozva.Amikor Újvidéken elvégezték a számításokat, akkor a középiskolák és az általános iskolák igazgatóinak a tanácsa úgy döntött, hogy ők le tudják dolgozni a hiányokat, ha 15-én és 16-án tartanak órákat, ezzel lezárják az első félévet, és 18-án megindulhat a második félév. Ez az, ami a múltat illeti. Megpróbáljuk összegezni, hogy mindenhol le lett-e dolgozva minden munkanap, vagy még ajánlatokat teszünk, hogy a munkanapokat pótolják munkaszombatokon, abban az esetben, ha valamelyik iskolában egy-két munkanap kiesett az első félév lezárásával kapcsolatos községi döntések miatt. A második félév 18-án kezdődik, a húsvéti ünnep pedig azonos időben van mindkét felekezet számára, ezért ez nagyban megkönnyíti az iskolaszünetek összehangolását.
Azt mondják, hogy februárban újabb influenzahullám várható. Terveznek újabb rendkívüli szüneteket?
– Tervezni ilyesmit nem lehet. Csengeri Attila tartományi egészségügyi titkár úrral napi kapcsolatban voltam eddig is, és a járványügyi szakemberekkel is. Ők mérik fel a helyzetet, hogy mit kell tenni, és azt hiszem, hogy ez továbbra is így folytatódik a második félév megkezdésekor is. Végső megoldásként az iskolák bezárása, azaz a tanítás teljes szüneteltetése is számításba jöhet, de sok óvintézkedés előzheti meg ezt. Én személyesen a járványügyi szakembereknek azt mondtam, hogy az iskolákban bizonyos mértékben egészségügyileg védettek lehetnek a gyerekek, mivel ellenőrzött környezetben vannak. Itt ugyanis könnyen fertőtleníthetik a termeket és tiszta környezetben lehetnek. Főleg nagyvárosokban viszont az történik, hogy ha nem mennek a gyerekek iskolába, akkor valamilyen szórakozóhelyen, számítógépteremben vagy klubban gyülekeznek, ahol nincsenek ellenőrizve. Persze, a szórakozóhelyeket nem lehet bezárni, az iskolákat viszont igen. Ez volt az, amivel kapcsolatban én nem egyeztem a járványügyi szakemberekkel.
Mikor rendelhetik el az iskolák bezárását?
– Akkor, ha az iskolákban az influenza miatt a gyermekek 30 százaléka nem jelenik meg. Az első félévben ez csak Mitrovica környékén fordult elő, ott bezárták akkor az iskolát, és hosszabb is volt a szünet, mint Vajdaság más területein. Tartományunk más részén ilyesmire nem volt szükség. A vajdasági járványügyi szakemberekkel és a községek képviselőivel mi a tartományi oktatásügyi titkárságban abban egyeztünk meg, hogy egységes döntést nem hozunk, hanem ahogyan azt a helyzet megköveteli egyes községekben, úgy kell viselkednünk.