2024. november 25., hétfő

Külföldi befektetések reményében

Oliver Dulić szerint területrendezés és építkezés terén utolsók vagyunk Európában
Oliver Dulić: Szerbia továbbra is süllyedő tendenciát mutat azon a ranglétrán, amely a befektetések vonzását illeti (Dávid Csilla)

A Tartományi Képviselőház nagytermében óriási érdeklődés mellett tartották meg a tervezésről, építkezésről és az építkezési területről szóló törvény munkatervezetének közvitáját.

Bojan Pajtić, a Tartományi Végrehajtó Tanács elnöke bevezetőjében elmondta, hogy ez a törvény arra hivatott, hogy lehetővé tegye az ország gyorsabb fejlődését. Sokszor akár két év is kell ahhoz, hogy egyes cégek megkapják a szükséges dokumentációt és engedélyeket ahhoz, hogy földtulajdonhoz jussanak, hangsúlyozta Pajtić.

– Nagy hiba volt az, hogy a városi földterületet nem lehetett magánosítani, valamint, hogy Vajdaság Tartománynak nem lehetett tulajdona – emelte ki a tartományi kormányfő.

Oliver Dulić környezetvédelmi és területi tervezési miniszter felszólalásában elmondta, hogy Szerbia állami gépezete nagyon drága, és nem hatékony. Az ország ma az afrikai országok szintjén van, ami a területrendezést és az építkezést illeti, Európában pedig az utolsók vagyunk, mondta Dulić. A miniszter továbbá hangsúlyozta:

– Szerbia továbbra is süllyedő tendenciát mutat azon a ranglétrán, amely a befektetések vonzását illeti. A korrupció továbbra is erős, vannak olyan városok Szerbiában, ahol lehetetlen engedélyt kapni a befektetésekhez bizonyos emberek lefizetése nélkül.

A szóban forgó törvény elfogadása után lehetővé válik az engedélyek gyorsabb kiállítása, valamint csökken a korrupcióra való lehetőség is, mert a községek állítják ki a megfelelő dokumentációt, amelyek tudatában lesznek minden parcella jogi helyzetével.

– Azt tervezzük, hogy Szerbia-szerte minél több helyen megszervezzük a közvitát, és hogy februárig lezárjuk ezt a fejezetet – mondta Dulić. Felszólalásában elmondta még, hogy a köztársasági képviselők ezt a törvényt prioritásként kezelik, mert nyilvánvaló, hogy életbevágóan fontos dologról van szó.

Ebben a törvénytervezetben pontosan rögzítve vannak azok a procedúrák, amelyeknél eddig a legtöbb hátráltatás volt érzékelhető. Szerbiában jelenleg van olyan község, ahol az építkezési munkálatokhoz való dokumentumokhoz jutás két hónapig tart, de van olyan is, ahol két évbe telik a szükséges iratok beszerzése, függetlenül attól, hogy mindenkire ugyanazok a szabályok vonatkoznak.

A törvénytervezet arra hivatott szolgálni, hogy a jövendőbeli befektetéseket biztos alapokra helyezze, mert csak így tud az ország talpra állni, emelte ki Dulić.

A folytatásban Aleksandra Damjanović Petrović, Oliver Dulić helyettese ismertette a törvénytervezet részleteit. A tanácskozáson a vajdasági önkormányzatok képviselői és a közvállalatok képviselői is jelen voltak.

Bojan Pajtić tartományi kormányfő elmondta még, hogy történelmi fontosságú ez a törvénytervezet, mert amikor a külföldi befektetőkkel arról beszélgetünk, hogy melyek azok a legnagyobb problémák, amik miatt kérdésessé válik a befektetésük Szerbiában, ugyanazokat a gondokat említik: nehéz megtalálni a befektetéshez alkalmas ingatlant, vagy földterületet, továbbá előfordulhat, hogy két-három évet kell várni az építési engedélyre, valamint a jelentős mértékű korrupció jelenléte a községi hivataloknál.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás