2024. július 17., szerda

Tiszteletbeli állampolgárok

Hódmezővásárhely az ünnepélyes eskütételre is várja a határon túli magyarokat

Hódmezővásárhely állampolgárságot nem adhatott, csak tiszteletbeli polgári címet, de azt felkínálta minden magyarnak, bárhol éljen is a világon


Amikor a kettős állampolgárságról szóló, 2004. december 5-i népszavazás nem hozott eredményt, Hódmezővásárhely önkormányzata úgy döntött, tiszteletbeli polgári címet adományoz a hátáron túl élő magyaroknak, hogy ezzel a gesztussal próbálja enyhíteni keserűségüket. Bár ez a cím csupán erkölcsi támogatást jelentett, sokaknak reményt is adott, hogy nem mindenki feledkezett meg a világban élő magyarokról.

Dr. Grezsa István hódmezővásárhelyi önkormányzati képviselő volt a tiszteletbeli polgári cím előterjesztője. Mint elmondta, ez a gesztus inkább csak lelki gyógyír volt a csalódott határon túl élő magyarok számára, mely egy oklevél és egy kis igazolvány formájában testesült meg, ugyanakkor némi jelképes kedvezmény is járul hozzá, például ingyenesen látogatható a helyi, kommunista időket bemutató múzeum.

– Tiszteletbeli polgári címet bárki igényelhetett, aki magyarnak vallotta magát, sőt ezt a mai napig megteheti. A világ minden tájáról érkeztek kérelmek, Amerikától Izraelig, Finnországtól Ausztráliáig, összesen mintegy húszezer, legnagyobb érdeklődés azonban Erdélyben és Vajdaságban volt. Végül külön anyakönyvet nyitottunk a kérelmezők számára, és sok magyar, aki még sosem járt nálunk, csak azért látogatott el hozzánk, hogy megnézze azt a várost, amelyik befogadta őt – emlékezett vissza dr. Grezsa az öt évvel ezelőtti eseményekre.

Az első címek átadása ünnepélyes keretek között, 2005. március 15-én zajlott le, amit több másik követett, néhány esetben pedig az önkormányzat

képviselői utaztak azokba a határon túli városokba, ahol tiszteletbeli polgári címet igényeltek, többek között Zentára is. A mozgalom során számtalan élménnyel, kapcsolattal gazdagodott Hódmezővásárhely, polgárai és az igénylők is.

A könnyített honosítási eljárásba Hódmezővásárhely is bekapcsolódott, ami azt jelenti, hogy az ügyintézésben is segítséget nyújt és az ünnepélyes fogadalomtételre is várja a határon túli magyarokat.

– Zentáról, testvérvárosunkból már megkerestek minket, hogy a zentaiak egy része az állampolgári esküt szeretné Hódmezővásárhelyen letenni. Természetesen az ünnepélyes fogadalomtételen a tiszteletbeli polgárainkon kívül mások is részt vehetnek és máris nagy az érdeklődés. Minden tiszteletbeli polgárunkat levélben megkeressük, ahol összefoglaljuk a honosításhoz kapcsolódó teendőket, az anyakönyvvezetőinknél könnyített eljárásban részesülhetnek és besegítünk a külképviseletek munkájába is. Hogy pontosan mikor kerül sor az első ünnepélyes eskütételre, egyelőre nem tudni, még az is lehet, hogy Szent Istvánhoz kötődően tartjuk meg az ünnepséget. Ami azonban fontos, hogy ez nem egyszeri felajánlása a városnak, reményeink szerint több eskütétel követi majd az elsőt, vagyis akik később veszik fel a magyar állampolgárságot, azoknak is lehetőségük lesz ünnepélyes fogadalmat tenni nálunk.

Csízik Károly, Zenta alpolgármestere elmondta, hogy mindegyik testvérvárosuk, vagyis Budavára, Gödöllő, Dabas, Tiszafüred, Törökszentmiklós és természetesen Hódmezővásárhely önkormányzata is felajánlotta a segítséget a kettős állampolgárság felvételének ügyintézésében.

– Bár Hódmezővásárhely a legtekintélyesebb a városok közül és a hetvenes évek óta testvérvárosunk, a többiek részéről felajánlott segítség ugyanolyan sokat jelent nekünk és élni fogunk a lehetőséggel. A polgármesterek között a megbeszélések már lezajlottak, és az eskütételre is várnak minket. Most teszünk közzé egy felhívást erre vonatkozóan, ezért egyelőre még nem tudni, hányan jelentkeznek majd, de én bízom benne, hogy nagy lesz az érdeklődés. Nagyon szép gesztus testvérvárosaink részéről ez a meghívás, és az, hogy a fogadalomtétel a polgármesterek előtt történik majd.

Torontálvásárhely és Hódmezővásárhely is testvérvárosok. Jó kapcsolatot tartanak fent és természetes volt, hogy az ünnepélyes eskütételre a torontálvásárhelyieket is várják.

A torontálvásárhelyi születésű Mérges Sándor, az MNT tagja lapunknak elmondta, hogy dr. Kószó Péter, Hódmezővásárhely alpolgármestere már felvetette az ötletet, de egyelőre még nem állapodtak meg semmiben.

– Valószínűleg a falu lakosainak egy része Magyarországon, pontosabban Hódmezővásárhelyen fogja letenni az ünnepi esküt, de a belgrádi magyar nagykövetségtől is kaptunk egy ígéretet, hogy ha sok lesz az igénylő, eljönnek hozzánk. Hódmezővásárhellyel egyébként kitűnő a kapcsolat, amikor csak tudunk, részt veszünk egymás rendezvényein, több esetben kaptunk tőlük segítséget is, támogatják a helyi kultúrát, az iskolát. Nagyon jólesett, hogy a sikertelen népszavazás után felajánlották a tiszteletbeli polgári címet. Nem tudok számszerű adatot mondani, hányan jelentkeztek a címért, de nagy volt az érdeklődés. Amikor eljöttek hozzánk, több száz oklevelet osztottak ki. Sajnos, azt a december 5-i népszavazást nagy kudarcként éltük meg, és ez legfeljebb hintőpor volt a sebre. Sokan nem tudják elfelejteni az akkor történteket és most ez a visszahonosítás már nem tud akkora örömet okozni, mint amit 2004-ben jelentett volna nekünk, ennek ellenére biztos vagyok benne, hogy sokan élnek majd a lehetőséggel és felveszik a magyar állampolgárságot – mondta Mérges Sándor.