2024. november 25., hétfő

Nem változik a gáz ára

Dušan Bajatović: A gázhiány miatt 50 millió eurós veszteség érte a Srbijagast
Dušan Bajatović: A veszteséget valakinek ki kell fizetnie (Dávid Csilla)

Dušan Bajatović, a Srbijagas igazgatója hétfőn sajtótájékoztatót tartott, amelyen elmondta, hogy ez a vállalat a magyarországi MOL-nak a gázválság idején kölcsönvett 26 millió köbméter gázért kifizette a 14 144 000 dollárt, a németországi E.ON-nak pedig a kölcsönvett 30 millió köbméterből visszafizetett 11 123 011 eurót, és még 1 059 992 euróval tartozik. Bajatović hozzátette, hogy ma már elegendő gáz van, és minden szükségleteknek eleget tudnak tenni, valamint megismételte, hogy sokat köszönhetünk Magyarországnak és Németországnak a segítségért.

Bajatović elmondása szerint a Srbijagas veszteséggel működik, de a gáz drágítására nem lesz szükség. A gázválság ideje alatt összesen mintegy 50 millió euró vesztesége lett a vállalatnak.

– Számításaink szerint a Srbijagasnak a fűtési idény végéig 3 milliárd dinár vesztesége lesz, mert pillanatnyilag minden köbméteren 11 dinárt veszítünk. A veszteséget azonban valakinek ki kell fizetnie – hangsúlyozta Bajatović.

Itt két választási lehetőség van, a veszteséget vagy a lakosság fizeti ki, vagy az állam. A Srbijagas igazgatója szerint ebben a helyzetben egyik lehetőség sem reális, ezért a Srbijagas kénytelen lesz hitelt felvenni.

– Pillanatnyilag az a tendencia, hogy a világon mindenhol dollárban fizetik meg a gázt. Nálunk viszont az a helyzet, hogy mi dollárért vesszük, de dinárért adjuk a gázt. Így rengeteget veszítünk az árfolyam ingadozása miatt. A Srbijagas körülbelül 250 millió dollár értékű hitelt tervez felvenni, de ez sem olyan egyszerű. Ehhez ugyanis tisztázni kell a vállalat eddigi adósságait, mert senki sem ad hitelt olyan cégnek, amelynek nagy adósságai vannak – magyarázta Bajatović.

A hitelt részletekben veszik fel, mégpedig januárban 100 milliót, februárban 25 milliót, márciusban további 45–50 millió dollárt, és áprilisban is 45–50 millió dollárra lesz szükség. Ebből 100 millió az árfolyam miatti kialakult veszteségre megy el, 150 millió pedig a cég likviditásának a helyreállítására.

– Ezen a héten kiírjuk a közbeszerzési pályázatot az udvarnoki gáztároló befejezésére. Gyorsított eljárást fogunk alkalmazni, mert az év végére be akarjuk fejezni. Az egész projektum, ami a gáztároló üzemeltetéséhez szükséges munkálatokat illeti, 21,8 millió eurót tesz ki – mondta az igazgató.

Bajatović elmondta még, hogy a Srbijagas nem lesz privatizálva, mert fontos, hogy állami tulajdonban maradjon. A vállalatot viszont átregisztrálják, úgy, hogy energiahordozó kutatásra, áramszolgáltatásra, valamint kereskedelemre is képes legyen. Az ukrajnai Jugorosgastól az elzárt gázszállítás miatt kialakult kár fejében 49 százalékos részesedést kérnek.

A sajtótájékoztatón megtudtuk még, hogy a Srbijagasnak továbbá tervei vannak, nevezetesen, hogy gázerőműveket építsen Újvidéken, Újbelgrádban és Nišben. Ezeket az erőműveket két-három éven belül meg lehet építeni. A Srbijagas ezen kívül növelni szeretné részesedését a pancsovai Azotarában, amely szintén tartozik nekik, amivel – Bajatović szerint – elkerülhetnék azt, hogy egy ilyen stratégiailag fontos cég magánosítva legyen.

A Srbijagas igazgatója ezen kívül elmondta márciusban vagy áprilisban a gáz világpiaci ára csökkenni fog, de ez nem azt jelenti, hogy a szerbiai fogyasztóknak is alacsonyabb lesz a számlájuk, mert ebben az esetben csődbe kerülne a Srbijagas.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás