2024. július 17., szerda

Ha kevés, nem bántják

Az újvidéki közvállalatokban csak azoknak faragnának le a béréből, akik túl sokat keresnek

Az újvidéki városházán tegnap délután is rendkívüli sajtótájékoztatón számolt be a polgármester arról, hogy milyen eredmények születtek a kommunális munkakörben foglalkoztatottak szakszervezetével folyatott tárgyalásokon.

Az önkormányzat nem hajlandó tágítani attól, hogy a közvállalatokban alkalmazottak béreire fordítandó összeget 10 százalékkal csökkentsék, viszont belegyezett abba, hogy a döntés ne vonatkozzon minden közvállalatra egyforma mértékben. A bércsökkentések 5, 10 és 15 százalékosak lesznek, attól függően faragják majd le a fizetéseket, hogy egyes vállalatok dolgozói mennyit keresnek.

– A közvállalatokban 33 és 80 ezer dinár között mozognak a bérek, átlagosan 50 ezer dinárt kapnak kézhez az itt foglalkoztatottak, amennyiben a szakszervezet elfogadja a város bércsökkentési ajánlatát, a közvállalatok dolgozóinak csaknem háromnegyedére, pontosabban 73 százalékára nem vonatkozna a bércsökkentés – mondta el Igor Pavličić polgármester. Tehát csak azoknak faragnák le a bérét, akik szemtelenül sokat keresnek ahhoz képest, hogy mit és mennyit dolgoznak. A terepen dolgozók bérei nem változnának. – Nem akarjuk megengedni, hogy a tavalyihoz képest csaknem egynegyedével kisebb városi költségvetés miatt a polgárokat érje kár, a hiányzó pénzt inkább így akarjuk pótolni. Félmilliárd dinárt takaríthatunk meg, ez egy új sugárutat, vagy egy 1000 gyermeket befogadó iskolát jelent. A dolgozók szakszervezete azonban ma sem fogadta el javaslatunkat, folytatják a sztrájkot – tette hozzá.

– A helyzet viszont mégsem annyira aggasztó, egyes közvállalatok szakszervezetei ugyanis jelezték, hogy elfogadhatónak tartják a javasolt megoldást, és abbahagyták a sztrájkot. A Lisje és a Čistoća közvállalatok már tegnap százszázalékos kapacitással dolgoztak, de – szóbelileg ugyan – más közvállalatokból is olyan visszajelzés érkezett, hogy hajlanak ajánlatunk elfogadására – magyarázta a polgármester, aki reméli, hogy a mai nap folyamán még több közvállalati dolgozó megérti majd azt, hogy a válság terhét mindannyiunknak egyformán kell viselnünk.

A városi képviselő-testület január 29-én ül össze, akkor kell majd dönteniük a képviselőknek a bércsökkentésre vonatkozó javaslatról. Ezen az ülésen nemcsak fizetéscsökkentésről, hanem béremelésekről is döntenek majd, ugyanakkor – ellentmondásos módon – olyan közvállalati szakszervezetek is a fent leírt javaslat ellen szavaztak, amelyeknek tagjai béremelésre számíthatnak

– Nyilvánvaló, hogy a szakszervezeti elégedetlenségnek politikai vonala is van, nem illő dolog, hogy a szakszervezeti megmozdulásokon akasztókötél végén lógó polgármestert ábrázoló transzparenseket visznek a tüntetők. Ez nem csupán szakszervezeti harcra utal – véli Pavličić.

A városi átlagbér 34 ezer dinár körül mozog, ugyanakkor a közvállalatokban olyan, középiskolát végzett emberek méltatlankodnak, akik 50–60, sőt, 70–80 ezer dinárt visznek haza minden hónapban. Ennek véget kell vetni! Saját fizetéseinket 30 százalékkal faragtuk le, és ez csak a reformok kezdete – mondta Pavličić, majd beszélt arról is, hogy Újvidéken nagyjából 30 ezerre tehető a munkanélküliek száma. A dolgozók rajtuk kívül eltartanak még 84 ezer nyugdíjast is, akik közül 62 ezren 19 ezer – vagy kisebb – dináros nyugdíjból élnek. 3500 nyugdíjas 11 ezer dinárnál kevesebbet kap kézhez havonta.

A Čistoća köztisztasági közvállalat tegnaptól 100 százalékos munkatempóval üzemel, a szemetet elhordják azokból a konténerekből is, amelyek körül az elmúlt napokban szemétdombok alakultak ki a rendszertelen ürítés következtében. Dolgozóik egy része továbbra is sztrájkol, de feladatukat kötelesek elvégezni. A városi Közlekedési Közvállalatból közölték, hogy autóbuszaik menetrend szerint közlekednek, nincsenek fennakadások, az elmúlt napok szakszervezeti tüntetései során is mindegyik busz akkor indult, amikor kellett. Egyes sajtóhírek szerint ugyanis ritkábban közlekedtek a városi autóbuszok mint egyébként, ami nem igaz.