A vajdasági magyar politikusok egy mesebeli helyzetet próbálnak bemagyarázni az atrocitások kapcsán – mondta el Szlivka Gábor a Magyar Remény Mozgalom szerdai topolyai sajtótájékoztatóján. Szerinte nem a toleranciaprogramok miatt csökken a magyar és más kisebbségek elleni támadások száma, hanem mert az emberek nem jelentik azokat be.
– A magyar kamasz nem a rendőrségre megy, ha diszkóból hazafelé menet felpofozzák, mert tisztában vele, hogy ebből problémái származhatnak. Már a rendőrségen is az a helyzet fogadja, hogy nem fogják megérteni a panaszát a zömében magyarul nem beszélő rendőrök – mondta el Szlivka.
Az elkövetők példás megbüntetése lenne az egyetlen visszatartó erő, véli az alelnök, nem pedig a számokkal való maszatolás és játszadozás.
– Az MRM azért Topolyát választotta a sajtótájékoztató helyszínéül, mert egyes politikusok könnyelműen a tolerancia fővárosának keresztelték el. Egy hónapja Bábi Attila polgármester azt nyilatkozta, hogy az elmúlt három évben csökkent az etnikai incidensek száma, köszönhetően a toleranciaprogramoknak, valamint az önkormányzat és a rendőrség közti kitűnő együttműködésnek. Bábi kijelentette, hogy az önkormányzat nem vezet nyilvántartást az etnikai incidensek számáról, viszont azt nyilatkozta, hogy csökkent az esetek száma és a rendőrség kielégítő választ ad minden esetről, amelyről tájékoztatást kérnek. Szerintem ez ellentmondásos kijelentés – nyilatkozta Szlivka.
László Bálint pártelnök az atrocitások kapcsán először a temerini fiúk esetét hozta fel, amely szerinte azt bizonyítja, hogy ebben az országban kettős mérce van és a szerb igazságszolgáltatás hajlamos eleget tenni a politikai nyomásgyakorlásnak. Arról is szólt, hogy a magyarok elleni támadások 90 százalékánál az elkövetők menekült személyek, akik szerinte nem tudnak vagy nem akarnak beilleszkedni a délvidéki társadalomba.
Az MRM elnöke szerint 2011-ben újabb veszély fenyegeti délvidéki magyarokat, mégpedig a Koszovóból elszármazott romák visszatoloncolása az EU-ból.
– Ezek az emberek Koszovóba nem térhetnek vissza, és nem is Dél-Szerbia lesz az úti céljuk, hanem Vajdaságba fognak érkezni. Itt több százezer személyről van szó, pontos számot nem lehet tudni. Az alkotmány tiltja a települések nemzeti összetételének mesterséges megváltoztatását, ezért arra kérjük a kormányt, hogy ne a Délvidékre telepítsék be ezeket az embereket – mondta.
BÁBI: STATISZTIKAI ADATOK ALAPJÁN
Először Bábi Attila, Topolya község polgármestere reagált az MRM állításaira, és elmondta, hogy korábban statisztikai adatok alapján nyilatkozott.
– Amikor azt nyilatkoztam, hogy csökkent a nemzeti alapon elkövetett bűncselekmények száma, akkor hivatalos statisztikai adatokra alapoztam megállapításomat. Persze figyelembe lehet venni, hogy nem minden ilyen esetet jelentenek be, de szerintem nonszensz arra hivatkozni, hogy az ilyen esetek száma növekvőben van. Itt élünk, tapasztaljuk mi történik, és azt hiszem, a toleranciaprogram megoldás az ilyen jelenségekre. Tisztában vagyunk vele, hogy egy-két éven belül még nem fog eredményt hozni, hiszen a több évtizedes méregszítást nem lehet az egyik percről a másikra eltüntetni – nyilatkozta a község első embere.