2024. július 17., szerda

Bottal üthetik a nyomukat

Több, mint száz betörést történt az elmúlt évben Bácskossuthfalván

Az elkövetők ezen az ablakon hatoltak be a plébániára (Fotók: Lakatos János)

Az utóbbi időben háromszor rabolták ki a bácskossuthfalvi plébániát. A bűntények zömét a rendőrség felderítette, ám a törvény nem vonja felelősségre a kiskorú elkövetőket. A helyi közösség tanácsának elnöke önbíráskodástól tart. Igazi megoldást a törvények megváltoztatása jelentene – állítja.

A nehéz gazdasági helyzet és a munkanélküliség megnehezíti az emberek életét, és ezt még csak tetézi az egyre növekvő bűnözés. Bácskossuthfalván az elmúlt évben több, mint száz betörés történt. Legutoljára a bácskossuthfalvi plébániára törtek be, ez esetben a rendőrség gyorsan kézre kerítette az elkövetőket. A két tettes közül az egyikük, Aleksza I. töltötte be 18. életévét, a társa még kiskorú. Az eset kapcsán felkerestük Forró Máriát, a plébánia házvezetőnőjét. Mária elmondta, hogy most fosztották ki harmadszor a plébániát. Az elkövetők betörték a konyha ablakát és ott hatoltak be az épületbe. Először a konyhát és a ház első részét, majd az éléskamrát és a két fáskamrát kutatták át. A tolvajok kávét, cukrot, húst a mélyhűtőből, egyéb élelmiszert a frizsiderből és a kamrából, valamint némi benzint vittek el. A hátsó fáskamra ajtaján távoztak. Mária, miután felfedezte a rablást, rögtön hívta a rendőrséget. A rendőrök a helyszínelést követően néhány óra leforgása alatt elfogták az elkövetőket és megtalálták a zsákmány egy részét.

– Nem nagy értéket vittek el, de az ilyen eset megviseli az ember idegeit – panaszolta el Mária.

Kiskorúak többször is „belógtak” a plébánia udvarába. Nem csak játszottak, felmérték a terepet


A nevük elhallgatását kérő helybeliektől megtudtuk, hogy a betörések nagy részét kiskorúak követték el, ezért megúszták a büntetést. Elmondásuk szerint olyan családokról van szó, amelyek szociális segélyt kapnak, és a gyerekeket általában a szülő biztatja fel a lopásra. Az elkövetők főként mélyhűtőket és kamrákat rámolnak ki, de „mindent visznek, amit bírnak” – tudtuk meg a helybeliektől. Kedvenc célpontjaik az idős, magányos személyek, főként a külföldi nyugdíjjal rendelkezők.

Az elharapózó bűnözés miatt a helyi közösség falugyűlést szervezett, amelyen 250–300 polgár vett részt. A megbeszélésen megjelent a topolyai rendőrfőnök és a bácskossuthfalvi rendőrőrs vezetője is. Ők mondták el, hogy a bejelentett esetek 80 százalékát felderíti a rendőrség. Kérdés, hogy miért nem szorult vissza a betörések száma, ha a rendőrség ilyen hatékony. Többek között erről is beszélgettünk Fazekas Róberttel, a bácskossuthfalvi helyi közösség tanácsának elnökével. Fazekast először a közelmúltban lezajlott falugyűlésről kérdeztük.

– A helyi közösség nem illetékes ebben a témakörben. Az elmúlt időszakban megnőtt az apró lopások száma, ahol a zsákmány értéke nem haladja meg a 15 ezer dinárt. Topolya község lakosságának 15 százaléka él Bácskossuthfalván, a községben elkövetett betöréseknek pedig 20–22 százaléka történt a faluban. A tavalyi évben az apróbb lopások száma meghaladta a százat. Az elkövetők leggyakrabban élelmiszert és fémet zsákmányoltak. A faluban 180 lakatlan ház van, főként ezek a célpontok. Emellett kikutatják azokat a házakat, ahol idős, magányos személyek élnek.

A rendőrség a bejelentett esetek 80 százalékát felderítette. Miért nem csökkent mégsem a betörések száma?

– Ezeket a lopásokat gyerekek követik el. Ez szándékos dolog, mert a törvény elnézően kezeli a kiskorú bűnözőket. 14 és 16 év között szinte lehetetlen elítélni őket, 16 és 18 év között már el lehet, de nagyon sok eset szükséges hozzá. A rendőrség a bejelentett esetek 80 százalékában tudja, hogy ki az elkövető és felderíti az esetet. Logikus lenne, hogy ezt követően az ügyészség feljelentést tegyen, a bíróság pedig kirója a büntetést. Ez rendszerint nem történik meg. A helyi közösség épp ezért döntött úgy, hogy illetékesség híján is felhívja erre a figyelmet. Meggyőződésem, hogy ha nem így teszünk, akkor a polgárok előbb-utóbb önbíráskodásba fogtak volna, amire másutt már akadt példa. A hatóságok csak akkor tudtak volna reagálni, amikor a baj már megtörtént. Nekünk jól felfogott érdekünk, hogy idáig ne jussunk el.

Nem gazdag a bácskossuthfalvi katolikus egyház, mégis visszatérő vendégek a betörők

Említette, hogy Önöknek nem terjed ki eddig a hatáskörük. Ennek ellenére mit tudnak tenni, hogy megakadályozzák betöréseket?

– Magyarországon működik a polgárőrség, amire nálunk sajnos nincs lehetőség. Keressük a megoldást, talán már az is jelent valamit, ha éjjel valakik végigsétálnak az utcákon. Azt is megtehetjük, hogy térfigyelő kamerákat szerelünk fel, ami alapján később rekonstruálni lehet dolgokat. Igazi megoldás természetesen a törvénymódosítás lenne, mert a jelenlegi működésképtelen. 15 ezer dinárnál kisebb értékű lopáskor a rendőrség nem indít eljárást, viszont a több kisebb lopás értéke nem adódik össze. A kisebb lopások értékét össze kellene adni, kiskorú elkövetők esetében pedig a szülőnek kellene felelniük. Megemlíteném még, hogy tavaszra beindítjuk a mezőőrszolgálatot, és hamarosan aláírásgyűjtést fogunk szervezni. Ezzel azt szeretnénk elérni, hogy ezekben az esetekben felgyorsuljon a bírósági munka, és ne kelljen éveket várni az ítéletre.