2024. november 25., hétfő

Ingyenes jogi szolgálat

Sinkovits Erzsébet: Minél több községet szeretnénk bekapcsolni a hálózatba, azt azonban tudni kell, hogy a bekapcsolódás önkéntes alapon történik

A Tartományi Képviselőházban tegnap tanácskozást tartottak a Vajdaságban már két éve működő ingyenes jogi szolgálat hálózatáról, valamint terveiről. Ezen a projektumon két éve működnek együtt Katalónia ombudsmana, a Tartományi Végrehajtó Tanács, és a Vajdasági Ügyvédi Kamara. A témával kapcsolatban Sinkovits Erzsébetet, az Ingyenes Jogsegély projektum koordinátorát kérdeztük.

– A projektum első része az ingyenes jogi szolgálat irodáinak a megnyitását tartalmazta, abban a 13 irodában Vajdaság szerte, amelyek jelentkeztek erre a projektumra. A községek csak önként jelentkezhettek. Ezek az irodák olyan hivatalok, amelyekben a polgárok ingyenes jogi tanácsot kaphatnak. Nem voltak semmiféle feltételek abban a tekintetben, hogy ki kaphat ingyenes jogi tanácsot, vagyis minden polgár jogosult volt rá. A projektum második része az ingyenes jogi képviselet, ami azt jelenti, hogy ha bizonyos személyeknek jogi gondjuk van, de nincs pénzük ügyvédet fogadni, akkor az ingyenes jogi képviseleti bizottságoknál jelentkezhetnek, amelyeket azokban a községekben hoznak létre, amelyek bekapcsolódnak a projektumba. Vajdaságban először Pancsova kezdte el az ingyenes jogi tanácsadást alkalmazni, utána pedig Nagybecskerek. A mai tanácskozáson kiderült, hogy az eddigi 13 projektumban szereplő község már biztos, hogy 19-ére bővül, de több mint valószínű, hogy lesznek még további jelentkezők is. A jelentkezőket még 15 napig várjuk, tehát azok a községek akik segíteni szeretnének a szegényebb sorsú polgáraiknak, még jelentkezhetnek, és mi szívesen bekapcsoljuk őket a projektumba. A most rendelkezésre álló pénzösszegből ezer olyan jogi esetre van pénz, akik ingyenes jogtanácsra tartanak igényt, valamint ezer ingyenes jogi képviseltre futja.

Hogyan juthatnak hozzá a polgárok az ingyenes jogi segélyhez?

– A községekben megkeresik az erre a szolgálatra kialakított irodát, vagy a városházán érdeklődnek. Ha ezt sikeresen megtalálták, kapnak egy űrlapot, amelyet ha kitöltenek, valójában egy indítványt adnak át, amelyben kérvényezik az ingyenes jogi segélyt. Emellett azonban egy vagyonjövedelmi bizonylatot is át kell adni, mert csak olyan polgárok jogosultak a segélyre, akik rossz anyagi körülmények között élnek. Egy bizottság ezt gyorsan elbírálja, és ezután az ügyvéd fogadni tudja az érdekelteket. Márciustól kezdve az ügyvédek már a bíróságok előtt is képviselhetik a hozzájuk fordulókat. Ezenkívül több községet is be szeretnénk kapcsolni a hálózatba, azt azonban tudni kell, hogy a bekapcsolódás önkéntes alapon történik. Az érdekelt önkormányzat kötelezettsége, hogy egy irodát, és megfelelő személyzetet biztosítson. Azok az ügyvédek, akik részt vesznek ebben a projektumban, külön honoráriumot kapnak az elvégzett munkájukért.

Mi a célja a projektumnak?

– Ezzel az ingyenes jogi szolgálattal azt szeretnénk elérni, hogy az EU-s színvonalat és gyakorlatot megpróbáljuk itt is megismertetni, továbbá ez egy próbálkozás abban az irányban, hogy a szegényeknek is biztosítsuk az alapvető jogaikat, amit pénz hiányában nem képesek gyakorolni. Az a végső célunk, hogy meghonosítsuk ezt a fajta jogi gyakorlatot Vajdaságban is.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás