2024. november 25., hétfő

Hitelek a mezőgazdaságnak

A Tartományi Mezőgazdaság-fejlesztési Alap négy hitelezési vonal kiírásáról döntött
A Tartományi Mezőgazdaság-fejlesztési Alapnál jelenleg két hitelpályázat van folyamatban, ezek a szőlészetre és az állattenyésztésre vonatkoznak, a most tervbe vett hitelek pedig az öntözőberendezésekre, a fóliasátrakra és üvegházakra, a gyümölcsészetre, valamint a méhkaptárokra és méhrajokra vonatkoznak. Ezekre a hitelekre összesen egymillió euró áll rendelkezésre.

Szabó József: Az öntözőberendezésekre kiírt hitelt igénylik a legtöbben (Ótos András)

A már folyamatban lévő pályázatok egyike a szőlészetre vonatkozik. Ez a pályázat január 29-én lett kiírva, és március 15-ig tart. Itt kétszázalékos a kamatláb, a nyugalmi időszak 48 hónap, a visszafizetési idő pedig két év. Mint megtudtuk, idáig 18 kölcsön lett jóváhagyva mintegy 90 ezer euró értékben.

A másik folyamatban lévő hitelezési vonal az állattenyésztésre vonatkozik. Ez a pályázat január 29-től február 28-ig tart. A kamatláb ebben az esetben kettő százalék, a legnagyobb igényelhető összeg pedig 12 000 euró. A lefizetési idő 18 hónap, a nyugalmi időszak egy év.

Az új hitelezési vonalakról Szabó József, a Tartományi Mezőgazdaság-fejlesztési Alap igazgatója elmondta, hogy az első pályázat az új öntözőberendezések beszerzésére vonatkozik. Itt két kategória van. Az egyik 5000 euróig terjed, itt a kamatláb 1,8 százalékos, a nyugalmi időszak kilenc hónap, és 24 hónapos a lefizetés. A második kategóriában 15 000 euróig nyújtanak támogatást. Ebben az esetben a nyugalmi időszak egy év, és a visszafizetési időszak 64 hónap. Elmondta még, hogy ebben az esetben a tavalyihoz képest 5000 euróval többet tudnak kínálni, mert a pályázók igényelték ezt. Szabó hozzátette, hogy az öntözőberendezésekre kiírt hitelt igénylik a legtöbben, ami érthető is, mert egyre melegebbek a nyarak, öntözéssel pedig megtöbbszörözhető a haszon.

– A második pályázatunk a fóliasátrakra és üvegházakra vonatkozik. Itt a maximális odaítélendő összeg 10 000 euró, a kamatláb 2,4 százalék, a nyugalmi időszak 12 hónap, a visszafizetési időszak két év. Ebben az esetben oly módon módosítottunk a tavalyihoz viszonyítva, hogy csökkentettük a kamatlábat – emelte ki Szabó. A harmadik hitelezési vonal a gyümölcsészetre vonatkozik.

– Itt a maximálisan odaítélt összeg 5000 euró, három év nyugalmi időszak áll rendelkezésre, a kamatláb kettő százalékos, és hat éven belül kell visszafizetni – mondta el Szabó.

A Tartományi Mezőgazdaság-fejlesztési Alap nemcsak a mezőgazdászokat és kertészeket támogatja, hanem a méztermelőket is.

– A negyedik pályázatunk a méhkaptáros felszerelés, és méhrajok felvásárlására vonatkozik. Ebben az esetben 5000 eurós a maximálisan odaítélhető összeg, a nyugalmi időszak 24 hónap, a visszafizetési időszak pedig 18 hónap, tehát összesen három és fél év áll rendelkezésre. A kamatláb 2 százalékos. Itt annyi javítást eszközöltünk a tavalyi hitellel kapcsolatban, hogy támogatjuk a méhrajok beszerzését is. Olyan információkhoz jutott az alap, amely szerint nagyon sok méhraj pusztult el az utóbbi időben. A méhészet nagyon fontos Vajdaság számára, mert erdők hiányában a méhek majdnem az egyedüli porzók a tartomány területén. Nagy érdeklődésre számítanak, mivel már régóta igényt tartanak a méhészek erre a hitelre.

Szabó József felhívta a figyelmet, hogy a pályázóknak a következő dokumentációra lesz szükségük: a jelentkező lap, a személyi igazolvány fénymásolata, valamint hogy bejegyzett a gazdaság, előszámla a beszerzőtől, bizonylat arról, hogy az adó az utolsó három hónapra ki van fizetve, és fénymásolat az ingatlannak a bejegyzéséről. A pályázatok február 22-től március 15-ig vannak nyitva.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás