Múlt év májusában mérgesedett el Szerbia és az Egyesült Államok amúgy sem felhőtlen viszonya. Az ok banálisnak tűnik: egy fiatalember, Miladin Kovačević egy New York-i kávézóban megverte Brian Steinhauert. Az amerikai bíróság vádat emelt Kovačević ellen, és elvette útlevelét. Ő viszont, egy ideiglenes útlevéllel, amit az akkori szerb konzulhelyettes adott ki New Yorkban, elhagyta az Egyesült Államokat, és visszatért Szerbiába. A múlt héten, február 19-én, a Borba napilap azt az információt közölte, hogy a szerb állam egymillió dollárért, úgymond „kiváltja” Kovačević bűneit az amerikai bíróságnál. Ezt követően, szerb kormányból azt a kérdést tették fel, hogy ki lehetett az, aki az államtitokként kezelt hírt kiszivárogtatta a nyilvánosságban. Az ügy tovább bonyolódott, a Borba főszerkesztője rendőri zaklatásoknak van kitéve, a szerb kormány viszont nem adott magyarázatot arra, hogyan kerülhetett az állami titok pecsétje alá ez az ügy. Erről Dinko Gruhonjić ot, a Vajdasági Független Újságírók Egyesületének elnökét kérdeztük.
A legújabb fejlemények azt jelentenék, hogy a sajtószabadság veszélyben van Szerbiában?
– Az államnak a legújabb lépései, azzal kapcsolatban, hogy a Borba főszerkesztőjét rendőrségi nyomás alatt tartják amiatt, hogy árulja el ki volt az információs forrása a Kovačević-üggyel kapcsolatban, visszahúz bennünket a kilencvenes évek legsötétebb periódusába. Ezzel az állam ellehetetleníti az újságírók munkájának a lényegét, vagyis azt, hogy tájékoztassák a polgárokat azokról a dolgokról, amelyek közérdeknek számítanak. A Kovačević-ügyről szóló hírek pedig egyértelműen közérdeknek számítanak. Itt nem szabad azt elfelejteni, hogy Miladin Kovačević ügye, az ország minden egyes polgárát személyesen is érinti, mert az egymillió dollárt az állami büdzséből fizetnék ki, ez pedig semmiképpen sem lehet államtitok. Mert a mostani törvények szerint államtitok az lehet, ami veszélyt jelent az ország számára. Nem látom egyáltalán, hogyan jelenthetne veszélyt az ország számára az a tény, hogy valaki nyilvánosságra hozza azt, hogy az állami büdzséből van pénzelve egy olyan eset, mint a fent említett. Mert ebben az esetben egy bűnözőért fizet az állam egymillió dollárt az adófizetők pénzéből. Az, hogy ezt az ügyet államtitokká nyilvánították, mindent elmond a mostani hatalmi garnitúráról.
Milyen üzenetet ad a hatalom ezzel a lépésével?
– Ez sajnos egy borzalmas üzenet az állam részéről. Én rögtön arra gondolok ilyenkor, hogy milyen társadalomban nőnek fel gyermekeink, milyen állam az, amely évek óta nem képes elfogni a legnagyobb háborús bűnösöket, mint például Ratko Mladićot. Továbbá, az állam egy ilyen lépéssel azt üzeni, hogy kifizetődik elkövetni a bűntényeket. Ez persze megengedhetetlen, ez miatt valakinek felelnie kell. Sajnos rá kell ébrednünk arra, hogy nincs még vége a politikai nyomások időszakának. Én azonban örülök annak, hogy az újságírók felszínre hozták ezeket a dolgokat, amelyeket kitartóan titkolnak előlünk, és teljes mértékben támogatjuk a Borba újságíróit ebben a harcban, amelyet a közérdek nevében vívnak ezekben a napokban.