2024. november 24., vasárnap

Bizalomvesztés

A közelmúltig négy politikai tömörülés volt jelen a vajdasági magyar politikai porondon. A kétségkívül vezető szerepet játszó Vajdasági Magyar Szövetség mellett olykor szóhoz juttatta önmagát a Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége és a Vajdasági Magyar Demokrata Párt, míg a Magyar Polgári Szövetség csak hellyel-közzel jelent meg a nyilvánosság előtt és politikai hatása is elenyésző.

Újabban, nyilvánvalóan nagy reményekkel, Szabadkán megalakult a Magyar Koalíció, amely nevében azonos a legutóbbi választások alatt együtt szereplő, fentebb az első három helyen említett vajdasági magyar politikai szervezetek alkalmi szövetségével. Ezzel kapcsolatban a VMSZ egyik fiatal politikusa sietett kijelenteni, hogy ez a név esetleg félreértésre is alkalmat adhat, hiszen az átlagpolgár nem mindig tudja megkülönböztetni, mármint nevük alapján, a politikai pártokat. Ez így is van, de a választások előtt alkalmi kényszerházasságra lépett VMSZ, VMDK és VMDP vezetői elhanyagolták levédetni megnevezésüket, tehát az új párt tagjai minden jogi következmények nélkül használhatják a Magyar Koalíció nevet.

Mindez azonban az alig kétszázötvenezres vajdasági magyarság számára aligha lényeges. A szórványban és a tömbben élő magyarok nyilvánvalóan azt szeretnék tapasztalni, hogy politikusaik, legyenek bármely párt tagjai, az ő nevükben, az ő érdekükben eredményesen lépnek fel.

Nos, az utóbbi időben erről aligha beszélhetünk. Viszont jelzésértékűek azok a számok, amelyek a többi, belgrádi központú párt létszámának alakulását tükrözik.

Zentán például a Tadić vezette Demokrata Párt az elmúlt egy év alatt nagyjából egyötödével növelte tagjai számát. A G17 Plusz támogatói a tavalyelőtti szinten maradtak, viszont Adán, a megbízható források szerint egyre népszerűbb a jelenlegi gazdasági miniszter, Mlađan Dinkić nevével fémjelzett politikai tömörülés.

Ennél sokkal inkább elgondolkodtató a szóban forgó két párt tagjainak nemzetiségi hovatartozása. Míg a G17 Plusz soraiban zentai községi szinten nagyjából 60 százalékos a magyarok részaránya, addig a Demokrata Pártban egy szerbre kilenc magyar jut.

Az is közismert, hogy a legutóbbi választások alkalmával Zentán a VMSZ „leszerepelt”. Számos mandátumot vesztett.

És az arra illetékesek ebből sem sokat tanultak. Ez alatt nem csak a Vajdasági Magyar Szövetség vezetői, hanem a többi, a teljes politikai palettán szereplő magyar előjelű pártok értendők. Marakodnak, magukkal és egymással vannak elfoglalva, amit a magyar nemzetiségű szavazópolgár lát, hall,... és nagyon un. Jobb híján, bizalmát másik, esetünkben belgrádi irányítás alatt álló, pártba helyezi.

Miközben, de csak választások idején, a vajdasági magyar politikai szervezetek igyekeznek úgy-ahogy közös hangot találni, hiszen a politizálók egy részének a létfenntartása függ ettől.

Ilyenkor a politikában nyitott szemmel járónak visszacseng az elcsépelt sláger szövege: „Se veled, se nélküled...”

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás