2024. október 6., vasárnap

Új táblák, új(abb) problémák

Mit kell tenni, ha elveszítjük vagy ellopják az új rendszámtáblát vagy a forgalmi engedélyt, és mit akkor, ha megsérül a matrica?

Ahelyett, hogy örülnénk, hiszen végre olyan rendszámtáblánk van vagy lesz, amely nagyon hasonlít a többi európai országban használatoshoz (az Európai Unió jele egyelőre még hiányzik a szerbiairól, és jelen állás szerint jó ideig nem is kerül majd rá), rengeteg problémával és többletköltséggel kell szembenézniük a gépjármű-tulajdonosoknak, akikből valamivel több mint kétmillió van Szerbiában.

Az új rendszámtáblák hosszabbak, mint az elődeik voltak, így sok autósnak új tartót is kell venni, amiért 200 dinár körüli összeget kell fizetni. Ez a legkisebb kiadás és egyben a legkisebb probléma is. Ettől sokkal nagyobb, hogy egyes autók hátuljára nem is lehet feltenni a nagyobb rendszámokat (a Renault 4-essel rendelkező autósok jelezték elsőként ezt a problémát). A kisebb méretű táblákat azonban nem lehet rögtön kérni! Miután a tulajdonos megkapta az új rendszámtáblát, egy kérvényt kell átadni, hogy 341,8×202,8 milliméteres hátsó rendszámtáblát szeretne kapni. A nagyobb táblát vissza kell adni, mivel senkinek nem lehet egyszerre három rendszámtáblája, s ezen kívül 1000 dinárt kell fizetni az új kidolgozásáért… Sokan érdeklődtek, hogy lehet-e személyre szabott rendszámot kérni, amelyen a számok és a betűk kombinációját is az autó tulajdonosa határozza meg? Igen, lehet, ám ez a kis egyénieskedés 80 000 dinárjába kerül majd a tulajdonosnak. Ezek a táblák is hét évig érvényesek, azzal, hogy amennyiben a tulajdonos hét év után is ugyanazokat a számokat és betűket szeretné látni a rendszámtáblán, ismét 80 000 dinárt kell fizetnie.


HÉT NAPIG CSAK SZERBIÁBAN

Ha minden rendben van a papírokkal, akkor aznap vagy másnap kézhez kapjuk a rendszámtáblákat és a matricát is. A forgalmi engedélyt azonban nem, helyette egy papírt nyomnak a kezünkbe, amely igazolja, hogy az autó a miénk. Ezzel nincs is gond, azzal viszont igen, hogy ezzel a papírral csak Szerbiában közlekedhetünk, külföldre már nem mehetünk, mivel a határon – forgalmi engedély nélküli autót – nem engednek át. Ez óriási problémát okozott, hiszen többen üzleti tárgyalást beszéltek meg külföldön, mások előre befizették a síelést, városlátogatást, ám a saját autójukkal – a forgalmi engedély hiánya miatt – nem tudtak eljutni a helyszínre. Nekik két választásuk volt: vagy kölcsönkértek egy autót, esetleg béreltek, vagy lemondták az utat. A papír, amely Szerbiában a forgalmi engedélyt helyettesíti, harminc napig érvényes. Az utóbbi időben több rendőrállomáson is ott sorakoznak a forgalmi engedélyek, ami azért van, mert a polgárokat senki nem értesíti, sokaknak pedig nincs idejük naponta személyesen érdeklődni, hogy megérkezett-e már a forgalmi engedélyük. Čedomir Lemaić, a Belügyminisztérium (MUP) közigazgatási ügyekkel megbízott munkatársa, aki az autóbejegyzést és a jogosítvány-kiadást végző osztály vezetője, elmondta, hogy „már senkinek nem kell érdeklődnie, hanem hét nappal később, miután átadta a papírokat és megkapta a rendszámtáblát, bemehet a rendőrségre és átveheti a forgalmi engedélyét”. Mi azonban mégis arra biztatunk mindenkit, hogy amikor megkapta a rendszámtáblát és a matricát, a helyi rendőrségen kérdezze meg, hány nap múlva jöhet a forgalmi engedélyért.

Arra azonban senki ne számítson, hogy ugyanaznap kapja majd meg a rendszámtáblát és a forgalmi engedélyt, még akkor sem, ha áprilisban, vagy az év végén adja át a kérelmet, mivel a forgalmi engedélyeket nem a helyszínen készítik.

Hat helyett tizenkettő

Korábban hat, 2011-től azonban már tizenkét befizetőcsekket kell kitölteni és befizetni a feltüntetett összegeket. Az új rendszámtáblák kidolgozása minden autótulajdonosnak 3200 dinárjába kerül, így egy 1,25-ös motorral rendelkező, új Fiat Punto bejegyzése 19 000 dinárba kerül, míg egy egyéves, 1248 köbcentis Hyundai i20 regisztrációs költsége 17 800 dinárt tesz ki.

Az autó bejegyzésének a hosszabbításához a következő dokumentumok kellenek:

– kitöltött regisztrációs űrlap, amelyet a műszaki vizsgát végző cég ad ki

– a biztosítás megkötéséről szóló igazolás másolata

– a befizetőcsekkek, amelyek igazolják, hogy mind a 12 illetéket kifizettük

– a tulajdonos személyi igazolványa

– forgalmi engedély


HA ELVESZIK…

Ha elveszítjük, de akkor is, ha ellopják az új rendszámtáblánkat, azt az idegeink és a pénztárcánk is bánja majd. Mivel az új közlekedési törvény szerint két évig nem lehet kiadni ugyanazt a rendszámot, így annak, aki egyik vagy mindkét rendszámtáblája nélkül marad, újat kell kérnie, ami 2000 dinárjába fog kerülni, s mivel új forgalmi engedély is kell, az még 800 dinár lesz, s ha ez még nem lenne elég, akkor ott az új matrica is, amiért 400 dinárt kell fizetnie, plusz 2500 dinárt az új rendszámtábla kidolgozásáért (amikor először kérvényezzük a rendszámot, ez az illeték „csak” 1450 dinár). A többi illetékkel együtt, amit a felsoroltakon kívül még be kell fizetni, az új tábla pontosan 6500 dinárba kerül… S amíg a bankban fizetik be a pénzt, vagy sorban állnak a rendőrségen, lesz idejük elgondolkodni azon, hogyan akadályozzák majd meg, hogy a jövőben ne tudják könnyen ellopni az autóról a rendszámtáblát. Nem árt, ha mindenki tudja, hogy a táblát bármilyen következmény nélkül ki lehet lyukasztani, át lehet fúrni, vagy bármilyen másik módon oda lehet erősíteni az autóhoz, azzal, hogy egyik szimbólum (betű, címer, szám) sem sérülhet meg.

Ha baleset miatt vagy bármilyen más okból kifolyólag megsérül a rendszámtáblánk, akkor szintén újat kell kérvényezni. A tulajdonosnak azonban ebben az esetben két lehetősége van: az egyik, hogy új táblát kér, de a régi szimbólumokkal, mivel az előző táblája nem veszett el, csak megsérült. A sérült rendszámot vissza kell adni a kiadó szervnek. Ez az olcsóbb verzió, mivel nem kell új matricát és forgalmi engedélyt csináltatni. A hátulütője ennek a lehetőségnek az, hogy a tulajdonos mintegy három hetet kénytelen lesz várni, ugyanis ennyi időbe telik majd a régi táblájával megegyező rendszámtáblának az elkészítése, s ez az idő alatt nem vezetheti az autót. A másik lehetőség, hogy teljesen új szimbólumokkal ellátott rendszámtáblát kér, ami mellé új matrica és új forgalmi engedély is jár. Ez a változat, mint ahogy már írtuk is, 6500 dinárba kerül.

Ha a forgalmi engedélyt veszítjük el, vagy lopják el tőlünk, és akkor is, ha annyira megsérül a kártya, hogy nem lehet leolvasni az adatokat róla, újat kell csináltatni, ami 3150 dinárba kerül. Ha sérült, akkor azt a rendőrségen megsemmisítik, ha azonban a tulajdonosa elveszítette vagy ellopták, akkor még egy hivatalos papírt is mellékelni kell, amelyen feltüntetjük az eltűnés körülményeit. A jó hír, hogy ha forgalmi engedély nélkül maradunk, akkor matricát és új rendszámtáblát nem kell kérni. A gond csak annyi, hogy amikor átadtuk a papírokat, nem kapunk azonnal új forgalmit, hanem csak egy papírt, ami igazolja, hogy az autó a miénk, s csak Szerbiában közlekedhetünk vele.


KELL-E A SRB?

Sokakban felmerült a kérdés, ha a rendszámtáblán ott van az ország jelzése, a SRB, akkor kell-e az autó hátuljára a SRB feliratú matrica? A nemzetközi megegyezés tartalma az autó hátulján ott kell, hogy legyen annak az országnak a felségjelzése, amelyikben bejegyezték az autót. Mivel nincs előírva a jelzés formája, így az új rendszámtáblán található jel formálisan kielégíti ezt az igényt. Egyelőre azonban nem tudni, hogy külföldön a rendőrség hogyan értelmezi majd ezt a dolgot, így biztosabb, ha az autó hátulján fent hagyjuk vagy ha nincs, felragasztjuk rá a SRB feliratú matricát.


ÚJ TULAJDONOS

Ha valaki eladja a gépjárművét, az adásvételi szerződést követő 15 napon belül jelentenie kell, hogy az autónak új tulajdonosa van. Amennyiben a gépjárművet egy másik körzetbeli egyén vette meg, úgy a régi tulajdonos a gépjárművet kijelenti, visszaadja a rendszámtáblát, eltávolítja a matricát a szélvédőről, a MUP által megsemmisített forgalmi engedélyt pedig odaadja az új tulajdonosnak, aki a saját körzetében átadja a kérelmet az új rendszámtáblára, matricára, azzal, hogy a jármű regisztrálását addig nem kell elvégezni, míg az előző le nem jár. Vagyis, ha az autó regisztrációja még fél évig érvényes, akkor új matricát kap, amelynek az érvényességi ideje fél év lesz, az új tábla és a forgalmi engedélye pedig hét évre szól majd.

Ha azonban ugyanabban a körzetben cserél gazdát az autó, akkor a rendszámtábla és a matrica is marad, s csak a forgalmi engedélyt kell megsemmisíteni, az új tulajdonos pedig újat kap. Vagyis az eladónak nem kell kijelentenie az autót, csak át kell íratnia a vevő nevére, a regisztrálást pedig csak akkor kell elvégezni, ha már lejárt.

Az új forgalmi engedély kiadásának mindkét esetben az az előfeltétele, hogy a rendőrségi ügyintéző egy hitelesített másolatot kapjon az adásvételt igazoló szerződésről.


MIKOR HOSSZABBÍTANI?

A törvény szerint a bejegyzés lejárta előtt harminc nappal átadható a kérelem a regisztráció meghosszabbítására. Aki azonban így cselekszik, annak számolnia kell azzal, hogy a forgalmi engedélye hét év múlva korábban jár le, mint ameddig a bejegyzés érvényes! Furcsán hangzik, ám valóban így van, vagyis, aki korábban átadja a kérelmet, annak majd hét év múlva pár nappal a regisztráció előtt már kérvényeznie kell a hosszabbítást, mivel a forgalmi engedélye már nem lesz érvényes.

Egy példa: ha valakinek március 6-áig volt érvényes a forgalmi engedélye és az illető február 15-én adta át a bejegyzés meghosszabbítására vonatkozó kérelmet, akkor az új rendszámtábla mellé megkapta a matricát is, amely jövő év március 6-áig érvényes. Azonban amikor március 19-én kézhez kapja a forgalmi engedélyét, abban már az szerepel, hogy 2018. február 15-ig érvényes, nem március 6-ig. Vagyis hiába lesz érvényes matricája március 6-áig, neki több mint húsz nappal korábban már kérvényeznie kell az új forgalmi engedély és az új rendszámtábla kiadását.

Ebből is kiderül, hogy nem érdemes kapkodni, a legjobb, ha csak pár nappal a regisztráció lejárta előtt, vagy azon a napon adjuk át a kérelmünket.

BT, BČ, KA, SA, SU…

Szerbiában 74 községnek van saját jelzésű rendszámtáblája, pontosabban 75-nek, mivel Zentának és Adának közös van (SA). Ezek a következők:

AL – Aleksinac

AC – Aleksandrovac

AR – Aranđelovac

BG – Belgrád

BO – Bor

BP – Palánka

BT – Topolya

BU – Bujanovac

BĆ – Bogatić

BČ – Óbecse

ĆU – Ćuprija

ČA – Čačak

DE – Despotovac

ĐA – Đakovica

GL – Gnjilane

GM – Gornji Milanovac

IN – Inđija

IC – Ivanjica

JA – Jagodina

KA – Magyarkanizsa

KG – Kragujevac

KI – Nagykikinda

KL – Kladovo

KM – Kosovka Mitrovica

KO – Kevevára (Kovin)

KŠ – Kruševac

KV – Kraljevo

KŽ – Knjaževac

LB – Lebane

LE – Leskovac

LO – Loznica

LU – Lučani

NG – Negotin

NI – Niš

NP – Novi Pazar

NS – Újvidék

PA – Pancsova

PB – Priboj

PE – Peć

PI – Pirot

PK – Prokuplje

PN – Paraćin

PO – Požarevac

PP – Prijepolje

PR – Prishtina

PT – Petrovac

PZ – Prizren

PŽ – Požega

RA – Raška

RU – Ruma

SA – Zenta/Ada

SD – Smederevo

SO – Zombor

SM – Sremska Mitrovica

SP – Smederevska Palanka

ST – Ópázova

SU – Szabadka

SV – Svilajnac

ŠA – Šabac

ŠI – Šid

TO – Topola

TS – Trstenik

UB – Ub

UE – Užice

UR – Uroševac

VA – Valjevo

VB – Vrnjačka Banja

VL – Vlasotince

VP – Velika Plana

VR – Vranje

VS – Verbász

VŠ – Versec

ZA – Zaječar

ZR – Nagybecskerek