– A projektum első része az ingyenes jogi szolgálat irodáinak a megnyitását tartalmazta, abban a 13 irodában Vajdaság-szerte, amelyek jelentkeztek erre a projektumra. Azt tudni kell, hogy a községek csak önként jelentkezhettek ebbe a programba. Ezek az irodák olyan hivatalok, amelyekben a polgárok ingyenes jogi tanácsot kaphatnak. Nem voltak semmiféle feltételek abban a tekintetben, hogy ki kaphat ingyenes jogi tanácsot, vagyis minden polgár jogosult volt rá. Ez a rész másfél évig tartott, és most fejeződött be. A projektum második része az ingyenes jogi képviselet, ami azt jelenti, hogy ha bizonyos személyeknek jogi gondjuk van, de nincs pénzük ügyvédet fogadni, akkor az ingyenes jogi képviseleti bizottságoknál jelentkezhetnek, amelyeket azokban a községekben hoznak létre, amelyek bekapcsolódnak a projektumba. Vajdaságban legelőször Pancsova kezdte el az ingyenes jogi tanácsadást alkalmazni, utána pedig Nagybecskerek. A most beindult második részben összesen 2000 esetre van pénzügyi keret, amelyet fele-fele arányban a Katalán Ombudsman és a Tartományi Végrehajtó Tanács pénzel. Azok jogosultak az ingyenes jogi segélyre, akiknek a bejelentett lakhelyük Vajdaság területén van, konkrétan annak a községnek a területén, ahol az ügyvédi iroda székhelye is van, valamint azok, akik még nem bíztak meg ügyvédet képviseletükkel. Külön feltételnek számít az érdeklődők szociális helyzete, a bevételük a létminimum alatt kell, hogy legyen. Ezt különféle bizonylatokkal kell igazolni. Ezt egy háromtagú bizottság bírálja el. Van egy kivételes helyzet is, amikor nem nézik az anyagi helyzetet, ez pedig a családon belül történt erőszak áldozatainak az esetében áll elő. Nemrég elküldtük az értesítőket a vajdasági községek számára, hogyan lehet bekapcsolódni a programba, és várjuk a visszajelzéseket. Annyit elmondhatok, hogy máris újabb négy község lépett be a programba – mondta Sinkovits Erzsébet.
Elmondta még, hogy az érdeklődők a községekben jelentkezhetnek több információért, ott vannak kialakítva az erre szolgáló irodahelyiségek.
Pablo Ruipérez, a spanyol nagykövetség kooperációs tanácsadója a sajtótájékoztatón elmondta, hogy Spanyolország és Szerbia között sok hasonlóság van, ugyanis Spanyolországnak is hasonló problémákkal kellett megküzdenie a történelme folyamán, példaként említette a diktátori rezsim utáni problémákat. Hozzátette: a régiók együttműködése egyre fontosabbá válik Európában. Az európai integrációk folyamatában a legfontosabb az, hogy ne csak szóban foglalkozzunk vele, hanem gyakorlatban is.