2024. november 26., kedd

Játék határok nélkül

Javult a homoszexuálisok helyzete Szerbiában, a politikai légkör azonban még nem megfelelő

Az elmúlt év egyértelmű hozadéka, hogy Szerbiában sikerült szélesebb körben elfogadtatni és tudatosítani azt a tényt, hogy homoszexuálisok nálunk is élnek – hangzott el a Tartományi Képviselőházban pénteken megtartott sajtótájékoztatón, melyen a 2009-es évet elemezték ki a LGBT-közösség perspektívájából.

Boris Milićević, a homoszexuálisok jogaiért küzdő hazai Gay Straight Alliance elnöke jelentős előrelépésnek nevezte, hogy az állami szervek most már nem futamodnak meg a homoszexuálisokat illető kérdésektől. Az egyik kudarcnak nevezte viszont, hogy az LGBT-jogok védőinek nem sikerült egységesítenie az európai integrációk iránt elkötelezett politikai erőket a diszkriminációellenes törvény meghozatalakor, illetve más homofób megnyilvánulások elítélése kapcsán. A legnagyobb gondot továbbra is az extrém csoportok támadásai jelentik, melyek – Milićević szerint – tulajdonképpen magukat próbálják a homoszexuálisok elleni támadások palástja alatt újra mobilizálni.

Maja Sedlarević, a tartományi parlament alelnöke szerint választ kellene adnunk arra, honnan származik a mássággal szembeni félelmünk, mi okozza Szerbiában a homoszexualitás-ellenes közhangulatot.

– A közelmúltban meghiúsult meleg büszkeség napi felvonulás az állam tehetetlenségének egyik bizonyítéka. Az állam a polgárokat elsődleges és másodlagos polgárokra osztotta, mert egyszerűen nem volt képes arra, hogy polgárai egy csoportjának szavatolja a biztonságot – jelentette ki Sedlarević.

Aleksandra Jerkov köztársasági parlamenti képviselő kiemelte, mégis jelentős az előrelépés, egy diszkriminációellenes törvény vitája ma már nem nézhetne úgy ki, mint egy évvel ezelőtt. Nem elég azonban megnyomni a parlamentben a gombot, védeni is kell mindazt, amire a képviselő szavaz – tette hozzá.

Az Európa Tanács javasolta minden tagállamának a homoszexuálisok élettársi viszonyainak törvényes keretek közötti rendezését, s ezt előbb-utóbb Szerbiának is meg kell tennie – emlékeztetett a tegnapi sajtótájékoztatón Goran Miletić, a Civil Rights Defenders emberi jogvédő szervezet belgrádi képviselője. A homoszexuálisok jogaiért folytatott harcot Szerbiában a Játék határok nélkül elnevezésű akadályversenyhez hasonlította, ahol célba érés előtt számos kellemetlenséggel kell szembenézni.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás