A roma nők helyzetével, munkavállalási gondjaival, az őket folyamatosan érő diszkrimináció kapcsán felmerülő, gyors megoldást váró problémákkal foglalkozik az a pénteken indult szeminárium, amelyet számos helyi önkormányzat romakérdésekkel foglalkozó irodájának képviselője részvételével Újvidéken a Tartományi Képviselőház épületében tartanak hétfőig, a Nemi Egyenlőségi Intézet szervezésében.
Vesna Šijački, az említett intézet igazgatója a szeminárium megnyitója során elmondta, hogy a 2004-ben alapított intézet munkája során a nők legsebezhetőbb kategóriáira, például a falun élő nők, roma nők, mozgássérült nők helyzetére koncentrál. Mint hangsúlyozta, a roma nők többszörösen diszkriminált kategóriába tartoznak.
A szeminárium elsődleges célja a nők számára létrehozott térítésmentes jogi támogatások intézményének népszerűsítése, különös hangsúllyal a roma nőkre, emellett a nemi egyenlőség kapcsán felmerülő kérdések rávetítése a romák munkavállalási gondjaira. A szemináriumot a Vajdasági Kormány által elfogadott azon program keretében szervezik meg, amely a vajdasági nők érzékeny csoportjainak foglalkoztatását szorgalmazza.
Marija Manić, az Európai Roma Jogok Központja budapesti irodájának kutatója, s a szeminárium egyik felszólalója, a Magyar Szónak elmondta, a lakhatás kérdései jelentik a legnagyobb gondokat, nemcsak a romák helyzetét, hanem már magát az azzal kapcsolatos adatgyűjtést illetően is.
– Az idevágó jogszabályokat Szerbiában, és más országokban is, nemrég fogadták el, pozitív változásokra tehát csak a közeljövőben számíthatunk. Ahogyan a régió egyéb országaiban, úgy Szerbiában is, sajnos, katasztrofálisnak nevezhetőek a romák életkörülményei, melyen hatékonyabban kellene dolgozni. Most már nem a megfelelő törvényes keret az, ami hiányzik, hanem annak a megfelelő alkalmazása.
Arra a kérdésre, hogy összehasonlítva a régió országaiban tapasztaltakat, milyen eltéréseket lehet észrevenni a romák jogainak gyakorlása terén, Manić elmondta, többé-kevésbé ugyanazokkal a gondokkal találhatjuk szembe magunkat, ilyen például a kilakoltatások kérdése is. A régióban Magyarország és Macedónia azok az államok, melyek talán kissé előbbre vannak a romák helyzetének javítása tekintetében, tette hozzá.