A fogyasztói csoportok működési elve első hallásra sokak számára vonzó lehet és talán az egyetlen lehetőségnek tűnhet, hogy pénzhez jussanak. Csak kevesen vannak azonban tisztában azzal, hogy mi is vár valójában arra, aki egy ilyen, úgynevezett pénzügyi közvetítő céghez fordul és tagja lesz a fogyasztói csoportnak.
– Háromezer eurót szerettem volna felvenni harminchat hónapos lefizetésre, ami azt jelenti, hogy havonta 95 euró a törlesztőrészlet. Külön kamatot nem számolnak fel, csupán a szerződéssel járó kiadásokat és az egyéb költségeket fizettetik meg. Befizettem a regisztrációs díjat, aláírtuk a szerződést, majd elkezdtem törleszteni a kölcsönt, ennek már lassan hat hónapja, de a kölcsönt a mai napig nem kaptam kézhez. Azt mondták, majd ha sorra kerülök, kifizetnek – panaszolja Gy. M., aki úgy döntött, nem vállalja a nevét.
Mint mondja, többször is számon kérte a cégnél, hogy még mindig nem kapott egy dinárt sem, és minden alkalommal egy ígérettel jött el, hogy majd jövő hónapban kifizetik vagy ha nem akar várni, licitálhat saját pénzére. Ez egyfajta előtörlesztést jelent, vagyis előre, egy összegben befizeti a törlesztésének egy bizonyos százalékát, és akkor előrébb kerül a listán. Amikor megkérdezte, hogy mi történik akkor, ha felbontja a szerződést, azt a választ kapta, hogy amikor a fogyasztói csoport minden tagját kifizetik, akkor visszakapja az eddig befizetett pénzt. Ez akár 5-10 évet is jelenthet, vagy még többet.
A szerződés tartalmazza a kölcsön feltételeit, azonban olyan bonyolult nyelvezettel megírt dokumentumról van szó, amit nagyon nehéz értelmezni, így a kérelmező ha át is tanulmányozza, majd aláírja a nyilatkozatot arról, hogy pontosan megismerkedett a szerződés feltételeivel, valójában nincs tisztában azzal, hogy mibe megy bele.
A csalódott fiatalember először felkereste az ombudsmant, de mivel ott nem tudtak segíteni, ügyvédhez fordult, aki nem sok jóval biztatta.
Ladóczki Gyula, a tartományi ombudsman szabadkai irodájának szakmunkatársa elmondta, ők nem tehetnek semmit ilyen ügyekben, ugyanis nekik csak az állami szervek munkája tartozik a hatáskörükbe, a magáncégeké nem.
Megkerestük a Finance Consulting céget is a panasszal kapcsolatban, ahol azt mondták, ők egy bejegyzett cég, a törvénnyel összhangban működnek, és elég időt hagynak az ügyfeleknek, hogy áttanulmányozzák a szerződést, ami a fogyasztói csoportba való betagosodás összes feltételét tartalmazza. Ami pedig a panaszt illeti, úgy kommentálták, hogy elégedett és elégedetlen ügyfeleik is vannak, csakúgy, mint bármelyik másik cégnek.
De mi is az a fogyasztói csoport és hogyan működik?
A fogyasztói csoport nem bank, tehát hitelt sem ad, sőt készpénzt sem, csak úgynevezett vásárlói jogot. A tagok valójában egymásnak adnak kölcsön, rendszeresen fizetik a törlesztőrészleteket, és az így összegyűlt összegből a szerencsés tagnak, akit legtöbbször kisorsolnak a cég közgyűlésén (hacsak nem vállal előtörlesztést) megvásárolják azt a terméket, szolgáltatást, amit előre megjelöl a szerződés aláírásakor. Akinek kedvez a szerencse, akár egy-két hónapon belül hozzájuthat a pénzéhez, ha nem, akár évekig is várnia kell, talán a futamidő végéig, de a befizetett törlesztőrészletek után nem gyűlik kamat. Ezt figyelembe véve jobban jár az ügyfél, hogy a havi törlesztőrészletet inkább egy bankszámlára fizeti be, ami még kamatozik is.
Ha a fogyasztói csoportokba befizetett pénz esetleg eltűnik, egyetlen hatóság sem tudja kártalanítani a tagokat. Ha valaki felbontja a szerződést, csak azután kaphatja vissza az addig befizetett pénzét, miután a csoport minden másik tagját kifizették, és mivel sokan felbontják a szerződést, lassabban gyűlik a megtakarítás is.
A fogyasztói csoportok első pillanatban azok számára tűnnek jó megoldásnak, akik nehéz anyagi helyzetben vannak, azonnali pénzügyi segítségre szorulnak, vagy nem rendelkeznek jövedelemigazolással, így bank hitelt nem vehetnek fel. Mivel azonban vásárlói jogot szereznek és nem készpénzt kapnak, és az is főként a szerencsén múlik, hogy mikor, sokan csak még rosszabb helyzetbe kerülnek. Ha valaki például egyéb hitelét szeretné visszafizetni, nem jut azonnal pénzhez, ugyanakkor felvállal még egy fizetési kötelezettséget a fogyasztói csoport felé. Éppen ezért érdemes alaposan megfontolni, hogy a fogyasztói csoportba való betagosodás-e a megfelelő formája annak, hogy megoldjuk anyagi gondjainkat.