Az egyetlen nagybecskereki öko-kút előtt állandóan sorban állnak (Fotó: Kecskés István)
Április közepén (a választási kampány hevében) a nagybecskereki városházán Milorad Bjelogrlić, a helybeli Vízművek igazgatója és Ralf Schröder, a WTE Wassertechnik GmbH kompánia vezérigazgatója szerződést írtak alá a vízgyár építéséről. Pontosabban a vízgyár építésének tervezéséről, finanszírozásáról és a berendezés igazgatásáról, amely 15 évig kötelezi az aláírókat. A leendő vízgyár a tervek szerint 86 ezer lakos számára biztosít majd egészséges ivóvizet. A szerződés-aláírást az akkori (a demokraták és a ligások által irányított) önkormányzat történelminek mondta, megígérve, hogy három éven belül a nagybecskerekiek egészséges vizet isznak. De nem mindenki gondolta ezt így.
A pilóta-berendezések tucatját próbálták ki
Goran Knežević (SZHP) korábbi polgármester akkor nyílt levélben kérte a városi Vízművek igazgatójától, hogy ne írja alá a szerződést, mert kárt okoz a városnak. Szerinte a közvélemény elől eltitkolták, hogy a leendő kivitelező nem rendelkezik megfelelő víztisztító technológiával, a beruházás pedig, a kamatokkal együtt, valójában 40 millió euróba kerül. Szerinte nincs kellő biztosíték arra sem, hogy a beruházás hatékony köztársasági és tartományi segítséget kap, ami azt jelenti, hogy a számlát végső soron a nagybecskerekiek fizetik majd ki. A köbméterenkénti 0,34 eurós vízdíj sem reális, hiszen csak az esetben lesz érvényes, ha a vízgyár másodpercenként 209 liter vizet juttat a rendszerbe, holott a város fogyasztása a nyári hónapokban 350 liter másodpercenként. Knežević szerint valójában a DP rossz választási húzásáról volt szó, ezért kérte az igazgatótól, hogy ne vállalja magára a politikusok felelősségét, mert az reá nézve bűnvádi feljelentéssel is végződhet. Az igazgató azonban nem fogadta el az egykori polgármester intelmét és aláírta a szerződést. A haladók hatalomra kerülése után sorra leváltották a közvállalatok igazgatóit, de a Vízművek élén furcsamód mégsem történt váltás. Az új önkormányzatban pedig már nem beszélnek a szerződés „katasztrofális következményeiről”.
A Vízművek tartják magukat a szerződésben vállalt kötelezettségeikhez, a kivitelező pedig az aprólékos műszaki megoldásokat finomítja, hogy hozzáfoghassanak a tervdokumentáció kidolgozásához. A 25,6 millió eurós beruházás megvalósítása hat hónapon belül kezdődik és három év alatt kell befejezni. Az önkormányzat a pénzt kölcsönökből tervezi előteremteni, amelyet 2015-től kezdenének fizetni, 15 évig. Az egyik legfontosabb feladata most az, hogy garanciát biztosítsanak a kölcsönök visszafizetésére, mivel a beruházást a kivitelező saját eszközeiből finanszírozza.
A tartományi egészségügyi felügyelőség 2004 elején magas arzéntartalom miatt betiltotta a nagybecskereki és a környékbeli vezetékes víz használatát. A polgárok azóta palackozott vizet fogyasztanak, de sokan maradtak a csapvíznél. Az elmúlt hét év alatt számos pilóta-berendezést próbáltak ki, mielőtt elfogadták volna a WTE ajánlatát.
Fotó 2004-ből: sorban állás a pumpás kutak előtt