2024. július 17., szerda

Ma polgármestert választanak Nagybecskereken

Megerősödik a haladók és a szocialisták szövetsége? (Fotó: Kecskés István)

A nagybecskereki városi képviselő-testület mai ülésének legfontosabb napirendi pontja az új polgármester megválasztása lesz. Erre azért kerül sor, mert a helyi parlament július 6-i alakuló ülésen megválasztott Goran Knežević (SZHP) két héttel később mezőgazdasági miniszter lett. Pártja Ivan Bošnjakot, az állatorvosi tudományok magiszterét javasolta helyére.

A mai ülésre rekordnak számító 102 pontos napirendet jelentettek be. Többek között leváltják majd a közvállalatok igazgatóbizottságainak és ellenőrző bizottságainak a tagjait, és személyi változások lesznek a helyi parlament által kinevezett többi testületben is.

Nagybecskereken a legutóbbi választások után a 67 tagú képviselő-testületben az SZHP 25 mandátummal rendelkezett, a DP 15-tel, a VSZL 13-mal, az SZSZP 8-cal, az SZRP néggyel, a VMSZ pedig kettővel. A haladóknak és a szocialistáknak úgy sikerült többséghez jutni, hogy csatlakozott hozzájuk a ligások listáján mandátumot szerzett két képviselő. A DP, a VSZL és a VMSZ képviselői szerint (akik bojkottálták az alakuló ülést) azonban még így sem ment minden tisztán. Többek között kifogásolják, hogy miután három képviselőt megválasztottak a városi önkormányzatba, és azzal azoknak megszűnt a mandátuma, így az ülés további menetéhez nem volt meg a döntéshozatalhoz szükséges kellő létszám.

Szerintük ugyanis az ülésen néhány képviselő új tisztséget kapott, és ily módon nem volt meg a későbbiekben a döntéshozatalhoz szükséges szavazat. Emiatt panasszal fordultak a Közigazgatási Bírósághoz, és mindaddig nem vesznek részt a helyi parlament ülésén, míg beadványukra nem kapnak választ. A ligások ma kilenc órára sajtótájékoztatót jelentettek be, amelyet a városháza díszterme előtt szándékoznak megtartani. A radikálisok pedig „bíráló ellenzékként” jelen lesznek az ülésén.

Az ülést fokozott figyelemmel várják a városban (a helyi rádió egyenesben közvetíti), sokan pedig az jósolják, hogy – akárcsak a kilencvenes évek utolsó éveiben – a minimális hatalmi többség miatt minden ülésen hatalomváltás történhet. A haladók a mai ülés előtt ezt kizártnak tartják.