2024. november 24., vasárnap

Vevőre vár a Menta

Tizenöt éves adósságkoloncot vonszol magával az üzem – A két éve tartó csődeljárást követően nyilvános licitáción verik dobra a gyógynövény-feldolgozót

A padéi Menta gyógynövény-feldolgozó üzemben tavaly április óta folyik a csődeljárás, a gyár folyószámlája két évig zárolva volt, és az azóta hatályon kívül helyezett csődtörvény szerint automatikusan beindították a csődeljárást. Annak idején, amikor 1978-ban Padé mellett felépült a Menta gyógynövény-feldolgozó, telitalálatnak tűnt a vállalkozás, hiszen Észak-Bánát szorgos földművelő lakossága már korábbról is ismert volt szakavatott gyógynövénytermesztéséről, a gyengébb minőségű szikes talajokon legkifizetőbb volt kamillát, mentát és egyéb gyógy- és fűszernövényeket termeszteni.

Annak idején a Csóka ÖTMASZ-hoz (Összetett Társult Munka Alapszervezet) tartozott a Menta, abból az elgondolásból kiindulva, hogy a nyersanyag előállításától a végtermékig egy egységes rendszerben a leghatásosabb a termelés. A Csóka Mezőgazdasági Kombinát is ebbe a ma már furcsán hangzó ÖTMASZ konglomerátumban tartozott, de már évekkel ezelőtt csődbe ment, a Menta „csak” a múlt évben jutott erre a sorsra.

Időközben több tulajdonoscserén ment át a vállalat. Meglehetősen furcsa körülmények között került át a Menta a Köztársasági Egészségbiztosítási Alaphoz, amely azután 2005-ben börzére vitte a Mentát, amelynek többségi részvényei (50,4 százalék) ekkor fele-fele arányban a többszörösen vizsgálati fogságba helyezett niši Jovica Stefanović (ismertebb nevén Nini), a Srbolek és a Miodrag Kostić, a MK Commerce tulajdonosához került. A két üzletember mindössze 18,43 millió dinárért vált a Menta többségi tulajdonosává.

Svetlana Radin igazgatónő elmondása szerint a rá következő, 2006-os évben a Velefarmon keresztül felfutott a Menta-termékek forgalmazása, ebben az évben 65 millió dináros forgalmat könyvelhettek el, három és félszer többet, mint egy évvel korábban. Ekkor történt meg a cég feltőkésítése, és a niši Nini Kft. kétharmados többségi tulajdonossá lépett elő.

Még két évig pozitív volt az üzem mérlege, a gyár 1997-ben felvett adósságtömegéből 20 millió dinárt visszafizettek ugyan, de a hitelező, a Köztársasági Fejlesztési Alap 2009-ben zároltatta a Menta folyószámláját, és két év elteltével tavaly április közepén „megérett a feltétel” az automatikus csődeljárás beindítására.

Nem túlzás tehát azt állítani, hogy a 15 évvel ezelőtt a Köztársasági Fejlesztési Alaptól három évre felvett hitel juttatta csődbe a padéi Menta gyógynövény-feldolgozó üzemet, az akkor igényelt 1,6 millió német márka kölcsön a kamatokkal másfél évtized elteltével 1,1 millió euróra rúg, ez az összeg ma már több, mint amennyi az eredeti hitel volt márkában. A néhai Ivan Naumov igazgatósága alatt 1997-ben felvett deviza árfolyamhoz rögzített hitelt eredetileg a kombinát nyersanyagtermelésének és a borjúhizlalásnak a finanszírozásra szánták. Az elképzelés nem is volt olyan rossz, csak hát a JUL-os érában sokan sokfelé húzták a társadalmi vagyont, nem lehetne mérget venni rá, hogy a legcélszerűbben fektették be a devizahitelt.

Felvetődik a kérdés, hogy a többségi tulajdonos miért nem tett meg mindent azért, hogy legalább időlegesen feloldja a Menta folyószámlájának zárlatát, elkerülve ily módon a csődeljárás beindítását.

– A két év zárlat idején a többségi tulajdonos Jovica Stefanović nagyrészt előzetes letartóztatásban volt, nem állt módjában intézkedni. A Menta ügyvitele törvényes volt, a Srbolekkel voltak problémák – mondta az igazgatónő.

A csődgondnok becslése alapján a Menta éréke 392 millió dinárt tesz ki, a csődtörvény értelmében a Mentát fél áron kell piacra vinni, tehát november elején várható, hogy meghirdetik a cég eladását, a kikiáltási ár 180 millió dinár körül fog alakulni. Mit kap ezért a majdani vevő?

Az igazgatónő optimista a Menta eladását illetően:

– Nem hivatalosan már több érdeklődő is van a Menta megvásárlásra, ami nem is csoda, hiszen a csődeljárás ellenére a termelés nem állt le. A Menta márkanév ma is jól cseng, ismertek a kozmetikai termékeink, a teák, a balzsamok és más gyógynövénykivonatok. Jelenleg is 35-féle termék közül válogathatnak a vásárlóink. A termeléshez szükséges létesítmények és a berendezések, a gépek jó állapotban vannak. A Menta HCCP élelmiszerbiztonsági feltételeknek eleget tesz, rendelkezünk az ISO 9001 és 14 000-es szabványokkal, tehát kiviteli minőséget tudunk előállítani.

Jelenleg 56 foglalkoztatott van a fizetési listán, egy részük, 21 fő szerződéssel dolgozik szükség szerint. A csődbíró megértésének köszönhetően a Mentában nem szakadt félbe a termelés, az ő engedélye nélkül a csődgondnok nem költhet el egyetlenegy dinárt sem a csődeljárás folyamán. Az idén sajnos csak kevés nyersanyagot tudtunk felvásárolni, mentát és kamillát sem vettünk, a szárazság miatt nem termett a kamilla, pedig keresettek a kamillából készült termékek. Tavalyról még maradt bizonyos mennyiségű nyersanyagunk, jelenleg Padén a teákat csomagolják az asszonyok. A csókai részlegben pedig a kozmetikumok, a balzsamok és a szirupok gyártása folyamatos – mondta bizakodva Svetlana Radin.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás