2024. július 17., szerda

Senkinek sem kívánják azt, hogy a családja éhezzen

A zentai DTD igazgatóbizottságának elnöke tulajdonjogot biztosítana a dolgozóknak

Az elmúlt napokban számoltunk be arról, hogy a zentai DTD vízgazdálkodási vállalat sztrájkban lévő dolgozói, amennyiben nem teljesítik a követeléseiket, október 15-től teljes mértékben beszüntetik a munkát. A dolgozók sztrájkja kapcsán ismét megszólalt Domonkos Rudolf, a vállalat igazgatóbizottságának az elnöke is. Domonkos szerint először is nem igaz, hogy 7,5 havi bér kifizetésével vannak lemaradva, mivel az év első három hónapját kilencven százalékban kifizették a munkásoknak, s egyben kihangsúlyozta azt is, hogy a dolgozók ez év folyamán hivatalosan kétszer hirdettek munkabeszüntetést, viszont nem hivatalosan több alkalommal is megtették ezt.

Domonkos megismételte, hogy teljes mértékben megértik a dolgozók elégedetlenségét, s tisztában vannak azzal, hogy mielőbb ki kellene fizetni az elmaradt béreket. Mivel a vállalat sem képes megfizettetni a kinnlevőségeit, ezért késnek ezek kifizetésével. Az igazgatóbizottság elnöke szerint az általuk elvégzett munkákért több mint 40 millió dinárral tartoznak a vállalatnak.

– Éppen a kinnlevőségek behajtásának a sikertelensége miatt merültek fel egyrészt a vállalatban a nehézségek, amelynek következtében az igazgató, a technikai igazgató és a főmérnök felmondtak, s ugyanebben az időszakban minőséges alkalmazottak nélkül maradtunk, mivel a licenccel rendelkező mérnökök is elhagyták a fedélzetet – ecsetelte a helyzetet Domonkos, aki egyben elmondta, hogy az egykori igazgató, a technikai igazgató és főmérnök több mint fél évvel ezelőtt megalakítottak egy hasonló tevékenységgel foglalkozó vállalatot.

– Tíz nap leforgása alatt szereztünk új mérnököket – jegyezte meg Domonkos, majd pedig kiemelte, hogy a nehézségek legyűrésének az érdekében ő és a vállalat többi vezetője is sokat megtett, hogy a szabad ingatlanok és munkagépek eladásával vagy pedig más módszerekkel biztosítsák a bérek kifizetéséhez szükséges anyagiakat, mert senkinek nem kívánja azt, hogy a családja éhezzen.

Domonkos kitért a vállalat magánosításának a körülményeire is, ő a dolgozóktól vásárolta meg a részvények hetven százalékát.

– Hajlandó vagyok arra is, hogy hosszabb távú lefizetésre részesedést biztosítsak számukra a vállalat tulajdonából, csak azért, hogy megmaradjon ez a 100 éves múltra visszatekintő vállalat, amelyet igazán kár lenne dacból tönkretenni – jegyezte meg Domonkos, s egyben hozzáfűzte, hogy amennyiben a munkásoknak nincs erre pénzük, ő tízéves lefizetésre is hajlandó ezeket a rendelkezésükre bocsátani. Domonkos azt is elmondta, hogy amennyiben most, kedvező időjárási körülmények közt nem végzik el a rájuk bízott munkákat, akkor ezeket télen, nagyon rossz feltételek között kell majd megtenniük.